See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Lucrări de implementare a măsurilor de siguranță rutieră pe raza Sectorului 3 - Supraînălțare treceri pietoni și intersecții în vecinătatea unităților de învățământ și a zonelor aglomerate de pe raza Sectorului 3 al Municipiului București
Description: Acord-cadru de implementare a măsurilor de siguranță rutieră pe raza Sectorului 3 - Supraînălțare treceri pietoni și intersecții în vecinătatea unităților de învățământ și a zonelor aglomerate de pe raza Sectorului 3 al Municipiului București. Cantitățile minime și maxime sunt prevăzute în documentele atașate la prezenta documentație. Atribuirea contractelor subsecvente se va face cu reluarea competiției (aceasta optiune fiind bifata la intocmirea prezentei documentatii de atribuire) Termene pentru depunerea/ raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare: In conformitate cu prevederile art.160 alin.(1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta va transmite raspunsul consolidat formulat la solicitările de clarificari/informatii suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, în măsura în care sunt transmise în termenul precizat.
Internal identifier: 4420465_2024_PAAPD1478626
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233260 Pedestrian ways construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Acord-cadru de lucrări de implementare a măsurilor de siguranță rutieră pe raza Sectorului 3 - Supraînălțare treceri pietoni și intersecții în vecinătatea unităților de învățământ și a zonelor aglomerate de pe raza Sectorului 3 al Municipiului București Frecvența și valoarea contractelor care urmează să fie atribuite : Cel mai mare contract subsecvent: valoare estimata 15.461.615,87 lei fără TVA; Maxim acord cadru: valoare estimata 231.924.238,00 lei fără TVA; Durata acordului cadru este de 36 de luni de la data semnarii acestuia de ambele parti., iar Sectorul 3 al Municipiului București preconizează ca va încheia15 contracte subsecvente pe durata acordului cadru, rezervandu-și dreptul de a incheia contracte in funcție de necesități. Durata celui mai mare contract subsecvent nu va depăși 6 luni . Durata de executie a lucrarilor va fi de maxim 6 luni de la emiterea Ordinului de incepere. Clauză de revizuire: Promitentul-Achizitor îşi rezervă dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimata la nivelul documentației de atribuire cu până la maxim 50% din valoarea maximă estimată pentru acordul-cadru, pentru fiecare categorie de lucrare în parte, fara a depasi pragurile corespunzatoare prevazute de art. 7 alin. 1 Legea nr. 98/2016 pentru tipul de procedura derulat. Preţul lucrarilor care pot fi achiziţionate suplimentar în baza clauzei de revizuire va fi cel din propunerea financiară ce stă la baza acordului-cadru (ajustat după caz conform formula de ajustare), perioada de timp în care se va putea utiliza această opţiune de către promitentul Achizitor: pe toată durata de valabilitate a acordului-cadru/contractului subsecvent. Modificarea de valoare scăzută prevăzută de art. 221 alin. (1), lit. f) din Legea nr. 98/2016 se tratează şi calculează distinct de modificarea în baza art. 221 alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016.
Internal identifier: 1