542788-2021 - ResultRomania-Satu Mare: Sludge-treatment works
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
CONSTRUIRE INSTALAŢIE DE TRATARE NĂMOL SATU MARE, Numar de identificare POIM-SM-CL-14
Reference number: 16844952_2021_PAAPD1165736
II.1.2.
Main CPV code
45232422 Sludge-treatment works
II.1.4.
Short description
Prezentul contract este destinat tratării termice a nămolului deshidratat (18-25%SU) de la staţiile de epurare aflate în aria de operare a Operatorului Regional Apaserv Satu Mare S.A..
Soluţia tehnică adoptată pentru implementarea proiectului constă în recepţia nămolului deshidratat rezultat în urma proceselor de epurare şi tratarea termică prin uscare. În acest scop, prin proiect se va asigura o instalaţie de uscare a nămolului cu bandă cu toate construcţiile, echipamentele şi instalaţiile necesare, care va deservi staţiile de epurare din aria proiectului. Staţia de tratare termică va asigura uscarea nămolului la min. 90% SU.
Instalaţia de uscare va procesa o cantitate maximă de 18813 t/an nămol deshidratat (18-25%SU), obţinându-se un nămol uscat cu un conţinut de min. 90% substanţă uscată (SU), rata de evaporare a apei fiind 1.8 t/h.
Obiectul Contractului este proiectarea, întocmirea documentaţiilor necesare pentru obţinerea avizelor şi autorizaţiilor, construirea, punerea în funcţiune, testarea şi operarea până la emiterea Procesului Verbal de Recepţie la Terminarea Lucrărilor, iar apoi remedierea defectelor pentru toate construcţiile, instalaţiile şi echipamentele aferente tratării nămolului şi aerului astfel încât procesele de tratare să corespundă cerinţelor privind calitatea nămolului şi aerului, aşa cum sunt stipulate în Specificaţiile Tehnice – Cerinţele Benefiarului - Secţiunea 5 – Proces Tehnologic şi Echipamente aferente, în Specificaţiile Tehnice – Cerinţele Benefiarului - Secţiunea 6 – Testare şi Garanţii Funcţionale sau în orice altă secţiune, precum şi în legislaţia românească. Aceste lucrări includ, dar nu se limitează la realizarea tuturor sistemelor de conducte de apa potabilă, apa tehnologică, canalizare, nămol, aer, agent termic, gaz metan, biogaz, reactivi etc., necesare pentru interconectarea tuturor obiectivelor, în vederea unei funcţionări corespunzătoare a proceselor de tratare.
Durata contractului de 54 de luni, prevazuta la sectiunea II.2.7, cuprinde:
- Durata de proiectare si executie a lucrarilor din cadrul contractului, care este 18 luni (cerinta minima). Durata componentei de proiectare este de 6 luni.
- Perioada de garantie a lucrarilor, care este 36 luni.
In conformitate cu prevederile art.172, alin.(1) din Legea nr.99/2016, orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire, cu respectarea termenelor-limită stabilite de entitatea contractantă.
Entitatea contractanta stabileste urmatoarele 2 (doua) termene limita de solicitari/raspuns la solicitari de clarificari:
- 44 zile pentru solicitari de clarificari/32 zile pentru raspuns la solicitari de clarificari, inainte de data limita de depunere a ofertelor;
- 34 zile pentru solicitari de clarificari /22 zile pentru raspuns la solicitari de clarificari, inainte de data limita de depunere a ofertelor.
In conformitate cu prevederile art.29, alin.(3) din HG nr.394/2016, entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul limita stabilit, si anume 34 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
42961200 Scada or equivalent system, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
De asemene, lucrările includ inclusiv asigurarea unui sistem corespunzător de alimentare cu energie electrică, precum şi asigurarea celorlalte utilităţi, asigurarea unui sistem de automatizare şi SCADA, realizarea de construcţii şi sisteme auxiliare, aşa cum este necesar pentru operarea proceselor şi susţinerea funcţionării tuturor echipamentelor şi instalaţiilor aferente proceselor de tratare.
Pentru tratarea mirosurilor, Antreprenorul va proiecta şi realiza sistemul de îndepărtare şi tratare a mirosurilor de la obiectivele staţiei de tratare termică a nămolului.
Antreprenorul va asigura operarea instalaţiei de tratare nămol, precum şi toate consumabilele necesare pe perioada punerii în funcţiune, a testelor şi până la emiterea Procesului Verbal de Recepţie la Terminarea Lucrărilor, iar apoi în continuare va realiza remedierea defectelor şi va asigura asistenţa şi suport permanent Beneficiarului în perioada de notificare a defectelor.
În cadrul prezentului contract se vor achiziţiona 3 (trei) maşini de transport nămol cu 30 de containere având capacitatea de 22 mc.
Chiar dacă nu sunt nominalizate, se consideră a fi incluse în cerinţele acestui caiet de sarcini toate lucrările şi serviciile care sunt esenţiale pentru proiectarea, construirea, punerea în funcţiune, testarea, funcţionarea şi operarea fiabilă a instalaţiei de tratare nămol.
Cerințele specifice ale lucrărilor sunt prezentate în CS-Capitol2.