542836-2021 - ResultRomania-București: Electrical relays
Contract award notice – utilities
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
RELEE PPI
Reference number: 7/4/947/23.07.2021
II.1.2.
Main CPV code
31221000 Electrical relays
II.1.4.
Short description
Schemele funcționale ale electromecanismelor de macaz tip EM din instalațiile de centralizare electrodinamică (CED) au în componenţa lor relee de tip PPI, care sunt utilizate pentru realizarea comenzilor şi controalelor la electromecanismele de macaz. În prezent aceste relee, care funcţionează în condiţii limită de ambianţă, au depăşit durata normală de funcţionare, unele dintre ele folosindu-se în instalaţii de peste 45 de ani. Acest fapt care a condus la îmbătrânirea materialelor constructive şi scăderea performanţelor. Precipitațiile abundente căzute în luna iunie a dus la inundarea echipamentelor instalațiilor CED exterioare, inclusiv a releelor PPI care sunt montate în picheţii electromecanismelor de macaz. Defectările acestora conduc la deranjamente şi afectarea regularității și siguranţei circulaţiei. Se constatată frecvent în cadrul reparaţiilor, că elemente componente ale acestora nu mai corespund din punct de vedere funcţional, fiind necesară înlocuirea lor cu relee noi.
Menținerea parametrilor normali de funcționare ai instalațiilor CED prin lucrări de întreținere și reparații, necesită înlocuirea releelor PPI vechi care nu mai corespund din punct de vedere funcţional și care nu se mai pot repara din cauza uzurilor, cu relee noi cu caracteristici și performanțe tehnice identice.
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire până în a 22-a zi înainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire în a 12-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Cantitatea (unitatea de măsură)
Cantitatea minima si maxima a acordului cadru
Relee PPI – minim 40 buc. – maxim 725 buc.
Cantitatea minima si maxima a celui mai mare contract subsecvent
Relee PPI – minim 10 buc. – maxim 200 buc.
Se vor încheia contracte subsecvente, în limita fondurilor alocate prin BVC Direcției Instalații.
Frecvența contractelor subsecvente: maximum 1 contract subsecvent/an.