543098-2019 - ResultRomania-Bacău: Construction work for airfields, runways and manoeuvring surfaces
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Creșterea capacității portante și modernizarea pistei decolare aterizare și a suprafețelor de mișcare aferente la Aeroportul Internațional «George Enescu» Bacău”
Reference number: 4278841_2019_PAAPD1066375
II.1.2.
Main CPV code
45235000 Construction work for airfields, runways and manoeuvring surfaces
II.1.4.
Short description
Obiectul achizitiei consta in realizarea lucrarilor reprezentand „Cresterea capacitatii portante si modernizarea pistei decolare-aterizare si a suprafetelor de miscare aferente la Aeroportul International «George Enescu» Bacau”.
Descrierea lucrarilor este disponibila în sectiunea „Caiete de sarcini” din cadrul prezentei documentatii de atribuire.
Lucrarile incluse in caietele de sarcini se refera la „Cresterea capacitatii portante si modernizarea pistei decolare-aterizare si a suprafetelor de miscare aferente Aeroportului International «George Enescu» Bacau”, inclusiv lucrari de canalizare, structura si instalatii de balizaj.
In cadrul proiectului, referitor la structurile rutiere aeroportuare s-a prevazut demolarea pistei existente pe toata lungimea de 2 500 m, pe o latime de 45 m si refacerea acesteia cu o structura rutiera noua pastrand structura existenta de o parte si de alta a pistei pe o latime de 2 x 17,5 m. Aceasta structura devine partea de acost [...] detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45232400 Sewer construction work, 45235200 Runway construction works, 45235320 Construction work for aircraft aprons, 45316213 Installation of traffic guidance equipment
II.2.4.
Description of the procurement
Valoarea estimata a contractului fara TVA este de: 143 320 976,38 RON, compusa din:
— 141 342 123,52 RON fara TVA = cheltuieli pentru Investitia de baza,
— 813 237,97 RON fara TVA = cheltuieli pentru Organizare de santier 5.1.,
— 1 033 854,89 RON fara TVA = cheltuieli pentru Lucrari de amenajare pentru protectia mediului si aducerea la starea initiala,
— 131 760,00 RON fara TVA = cheltuieli pentru Probe tehnologice si teste.
Valoarea estimata nu cuprinde suma aferenta cheltuielilor diverse și neprevazute, precizate in devizul general al investitiei.