See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Delegarea gestiunii serviciului public de transport persoane în aria teritorială de competenţă a județului Neamţ
Description: Obiectul Contractului îl constituie delegarea sarcinilor şi responsabilităţilor către Operator/Operatori cu privire la prestarea propriu-zisă a Serviciului public de transport județean de persoane prin curse regulate în județul Neamţ. Serviciul cuprinde un număr de 76 de trasee structurate pe 5 grupe de transport ce includ trasee aflate în acelaşi bazin teritorial sau care deservesc localităţile din bazinul respectiv. Noua reţea propusă de transport acoperă întreaga arie a judeţului, asigurându-se astfel satisfacerea cererii de transport din cadrul tuturor UAT-urilor. Entitatea Contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee sau noi stații, în perioada contractuală, respectiv 108 luni de la data semnarii contractului. Prin urmare, prețul contractului se va putea majora cu maxim 10% din prețul inițial, în temeiul prevederilor art. 27 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 92/2007 cu modificările şi completările ulterioare coroborat cu prevederile art. 241 din Legea nr. 99/2016 cu modificările şi completările ulterioare. Valoarea minimă reprezintă valoarea estimată a noului contract, la care se vor raporta cerințele de calificare, precum și cuantumul garanției de participare și evaluarea ofertelor iar valoarea maximă reprezintă valoarea ce cuprinde și posibilitatea suplimentării. NOTĂ: a) Numărul de zile înainte de termenul limită pentru primirea Ofertelor/Solicitărilor de participare până când operatorii economici pot solicita clarificări: 24 b) Data la care Entitatea Contractantă va răspunde în mod clar şi complet la toate Solicitările de clarificări şi la toate solicitările de informaţii suplimentare primite de la Operatorii Economici interesaţi este/sunt: cu 15 zile calendaristice înainte de termenul limită pentru depunerea Ofertelor (termenul fiind menţionat în Anunţul de participare în conformitate cu Secţiunea IV.2.2. Termen limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare). Solicitările de clarificări primite de către Entitatea Contractantă după termenul limită specificat nu vor fi luate în considerare.
Internal identifier: 2612839_2024_PAAPD1485477
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60112000 Public road transport services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lot 1: Grupa 01 – 11 trasee
Description: CONTRACT DE DELEGARE A GESTIUNII SERVICIULUI PUBLIC DE TRANSPORT PERSOANE ÎN ARIA TERITORIALĂ DE COMPETENŢĂ A JUDEȚULUI NEAMŢ Lot 1: Grupa 01 – 11 trasee: 001 TÂRGU NEAMŢ – Humuleşti – AGAPIA MÂNĂSTIRE 002 TÂRGU NEAMŢ – Agapia – BĂLŢĂTEŞTI 003 TÂRGU NEAMŢ – Humuleşti – MÂNĂSTIREA NEAMŢ 004 TÂRGU NEAMŢ – Bălţăteşti – GHINDĂOANI 005 TÂRGU NEAMŢ – Leghin – BOBOIEŞTI 006 TÂRGU NEAMŢ – Pipirig – BORCA 007 TÂRGU NEAMŢ – Crăcăoani – MITOCU BĂLAN 008 PIATRA NEAMŢ – GHINDĂOANI 009 PIATRA NEAMŢ – Dobreni – BODEŞTII DE JOS 010 PIATRA NEAMŢ – Dobreni – POIANA 011 TÂRGU NEAMŢ – Crăcăoani – PIATRA NEAMŢ Valoarea totală estimată fără TVA: intervalul între 165.596.146,53 şi 182.155.761,19 RON Valoarea minimă reprezintă valoarea estimată a noului contract, la care se vor raporta cerințele de calificare, precum și cuantumul garanției de participare și evaluarea ofertelor iar valoarea maximă reprezintă valoarea ce cuprinde și posibilitatea suplimentării.
Internal identifier: 1
Options:
Description of the options: Entitatea Contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee sau noi stații, în perioada contractuală, respectiv 108 luni de la data semnarii contractului. Prin urmare, prețul contractului se va putea majora cu maxim 10% din prețul inițial, în temeiul prevederilor art. 27 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 92/2007 cu modificările şi completările ulterioare coroborat cu prevederile art. 241 din Legea nr. 99/2016 cu modificările şi completările ulterioare. Valoarea minimă reprezintă valoarea estimată a noului contract, la care se vor raporta cerințele de calificare, precum și cuantumul garanției de participare și evaluarea ofertelor iar valoarea maximă reprezintă valoarea ce cuprinde și posibilitatea suplimentării.
Lot: LOT-0002
Title: Lot 2: Grupa 02 – 11 trasee
Description: CONTRACT DE DELEGARE A GESTIUNII SERVICIULUI PUBLIC DE TRANSPORT PERSOANE ÎN ARIA TERITORIALĂ DE COMPETENŢĂ A JUDEȚULUI NEAMŢ Lot 2: Grupa 02 – 11 trasee: 012 TÂRGU NEAMŢ – Macu Oglinzi – Târzia – GROŞI 013 TÂRGU NEAMŢ – Şoimăreşti – ORŢĂŞTI 014 TÂRGU NEAMŢ – Răuceşti – UNGHENI 015 TÂRGU NEAMŢ – Ram. Răuceşti – OGLINZI 016 TÂRGU NEAMŢ – Ocea – CURECHIŞTEA 017 TÂRGU NEAMŢ – Topoliţa – ŢOLICI 018 TÂRGU NEAMŢ – Petricani – URECHENI 019 TÂRGU NEAMŢ – Davideni – ŢIBUCANI 020 TÂRGU NEAMŢ – Davideni – RĂDENI 021 TÂRGU NEAMŢ – Dumbrava – PREUŢEŞTI 022 TÂRGU NEAMŢ - ROMAN Valoarea totală estimată fără TVA: intervalul între 102.886.483,82 şi 113.175.132,20 RON Valoarea minimă reprezintă valoarea estimată a noului contract, la care se vor raporta cerințele de calificare, precum și cuantumul garanției de participare și evaluarea ofertelor iar valoarea maximă reprezintă valoarea ce cuprinde și posibilitatea suplimentării.
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Lot 3: Grupa 03 – 26 trasee
Description: CONTRACT DE DELEGARE A GESTIUNII SERVICIULUI PUBLIC DE TRANSPORT PERSOANE ÎN ARIA TERITORIALĂ DE COMPETENŢĂ A JUDEȚULUI NEAMŢ Lot 3: Grupa 03 – 26 trasee: 023 ROMAN – Bîra – NISTRIA 024 ROMAN – Rotunda – DOLJEŞTI 025 ROMAN – Sagna – VULPĂŞEŞTI 026 ROMAN – Stăniţa – GHIDION 027 ROMAN – Stăniţa – CHICEREA 028 ROMAN – ADJUDENI 029 ROMAN – BOTEŞTI 030 ROMAN – Cordun – PILDEŞTI 031 ROMAN – SĂBĂOANI 032 ROMAN – Traian – GHERĂEŞTI 033 ROMAN – Traian – HANUL ANCUŢEI 034 ROMAN – Dulceşti – VĂLENI 035 ROMAN – Dulceşti – CLIMEŞTI 036 ROMAN – Hociungi – IZVOARE 037 ROMAN – Hociungi – ROMÂNI 038 ROMAN – Secuieni – BUTNĂREŞTI 039 ROMAN – Horia – BAŞTA 040 ROMAN – Trifeşti – BRĂNIŞTENI 041 ROMAN – Poienari – IUŞCA 042 ROMAN – Poienari – PATRICHENI 043 ROMAN – Stejaru – CUCI 044 ROMAN – GÂDINŢI 045 ROMAN – Băluşeşti – MESTEACĂN 046 ROMAN – Icuşeşti – BĂTRÂNEŞTI 047 ROMAN – Ion Creangă – AVEREŞTI COTUNA 048 ROMAN – Valea Ursului – GIURGENI Valoarea totală estimată fără TVA: intervalul între 275.503.514,82 şi 303.053.866,30 RON Valoarea minimă reprezintă valoarea estimată a noului contract, la care se vor raporta cerințele de calificare, precum și cuantumul garanției de participare și evaluarea ofertelor iar valoarea maximă reprezintă valoarea ce cuprinde și posibilitatea suplimentării.
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: Lot 4: Grupa 04 – 7 trasee
Description: CONTRACT DE DELEGARE A GESTIUNII SERVICIULUI PUBLIC DE TRANSPORT PERSOANE ÎN ARIA TERITORIALĂ DE COMPETENŢĂ A JUDEȚULUI NEAMŢ Lot 4: Grupa 04 – 7 trasee: 049 BICAZ – Taşca – BICAZ-CHEI 050 BICAZ – Bicazu Ardelean – TOŞOROG 051 BICAZ – Dămuc – ŞUGĂU 052 PIATRA NEAMŢ – Borca – LUNCA 053 PIATRA NEAMŢ – Bicaz – DURĂU 054 PIATRA NEAMŢ – Pângăraţi – STEJARU 055 PIATRA NEAMŢ – Vaduri – BICAZ Valoarea totală estimată fără TVA: intervalul între 84.942.502,99 şi 93.436.753,29 RON Valoarea minimă reprezintă valoarea estimată a noului contract, la care se vor raporta cerințele de calificare, precum și cuantumul garanției de participare și evaluarea ofertelor iar valoarea maximă reprezintă valoarea ce cuprinde și posibilitatea suplimentării.
Internal identifier: 4
Lot: LOT-0005
Title: Lot 5: Grupa 05 – 21 trasee
Description: CONTRACT DE DELEGARE A GESTIUNII SERVICIULUI PUBLIC DE TRANSPORT PERSOANE ÎN ARIA TERITORIALĂ DE COMPETENŢĂ A JUDEȚULUI NEAMŢ Lot 5: Grupa 05 – 21 trasee: 056 PIATRA NEAMŢ – Dragomireşti – HLĂPEŞTI 057 PIATRA NEAMŢ – Gura Văii – DOINA 058 PIATRA NEAMŢ – Girov – BORDEA 059 PIATRA NEAMŢ – Girov – DOCHIA 060 PIATRA NEAMŢ – Girov – CLIMEŞTI 061 PIATRA NEAMŢ – Războieni – ŢIBUCANI 062 PIATRA NEAMŢ – Tupilaţi – HANUL ANCUŢEI 063 PIATRA NEAMŢ – Păstrăveni – LUNCA MOLDOVEI 064 PIATRA NEAMŢ – Bârgăoani – TALPA 065 PIATRA NEAMŢ – Girov – ROMAN 066 PIATRA NEAMŢ - Roznov – MASTACĂN 067 PIATRA NEAMŢ – Roznov – DRAGOVA 068 PIATRA NEAMŢ – Rovnov – NEGULEŞTI 069 PIATRA NEAMŢ – Roznov – NEGRIŢEŞTI 070 PIATRA NEAMŢ – Roznov – BEŢEŞTI 071 PIATRA NEAMŢ – Roznov – ZĂNEŞTI 072 PIATRA NEAMŢ – Borleşti – TAZLĂU 073 PIATRA NEAMŢ – Piatra Şoimului – POIENI 074 PIATRA NEAMŢ – Mărgineni – ITRINEŞTI 075 PIATRA NEAMŢ – Mărgineni – FĂUREI 076 PIATRA NEAMŢ – Zăneşti - GOŞMANI Valoarea totală estimată fără TVA: intervalul între 204.825.324,27 şi 225.307.856,70 RON Valoarea minimă reprezintă valoarea estimată a noului contract, la care se vor raporta cerințele de calificare, precum și cuantumul garanției de participare și evaluarea ofertelor iar valoarea maximă reprezintă valoarea ce cuprinde și posibilitatea suplimentării.
Internal identifier: 5