547371-2023 - ResultRomania-București: Overhaul and refurbishment work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Acord-cadru de Lucrari de intretinere, mentenanta la instalatii si sisteme, reparatii, inclusiv reparatii capitale si lucrari de construire la imobilele/cladirile aflate in administrarea Sectorului 4 al Municipiului București
Reference number: 4316422/2022/12
II.1.2.
Main CPV code
45453000 Overhaul and refurbishment work
II.1.4.
Short description
Sectorul 4 se afla in plin proces de dezvoltare urbanistica, economica şi sociala, ca parte a strategiei sale de dezvoltare, care implica si nevoia de a actiona ca un bun administrator asupra imobilelelor administrate, in vederea mentinerii beneficiului social in raport de destinatia fiecaruia. Un bun intretinut corespunzator va ramane in functiune publica o perioada mai mare de timp si va raspunde astfel scopul sau de utilitate publica.
Astfel, la nivelul subunitatii administrativ teritoriale a luat nastere necesitatea efectuarii de lucrari de constructii si instalatii, pentru reparatii curente, asupra imobilelor ce se gasesc in administrarea Sectorului 4 al Municipiului Bucuresti, necesitatea prentei proceduri reprezentand totodata o obligatie legala in sarcina subunitătii administrativ teritoriale.
Obiectul achizitiei consta in semnarea unui Acord-Cadru, care sa stabileasca termenii, conditiile precum si cadrul legal, financiar, tehnic si administrativ pentru atribuirea Contractelor subsecvente, in vederea asigurarii de catre Ofertanti, in conditii de siguranta, operativitate si eficienta financiara, a executiei lucrarilor, descrise prin caietul de sarcini.
Durata contractelor subsecvente incheiate in perioada de valabilitate a acordului cadru poate depasi durata acordului cadru si se intinde pana la finalizarea completa a activitatilor ce constituie obiectul acestora, luand in calcul orice forme de prelungire, perioada de remediere a defectiunilor etc.
Descrierea activitatilor este disponibila in Caietul de sarcini. Anexat Documentatiei de atribuire, in care se regasesc toate documentele necesare pentru elaborarea ofertei.
Prezenta achizitie publica se realizeaza de catre o asociere de autoritatii contractante care in baza art. 44 din Legea 98/2016 realizeaza in comun prezenta achizitie, autoritatea contractanta care este mandatata sa organizeze prezenta procedura de atribuire ca lider de asociere fiind Sectorul 4 al Municipiului București reprezentat legal prin Primar, Domnul Daniel Băluță, în calitate de lider de asociere si in continuare prin Autoritate Contractantă se va intelege oricare dintre autoritatile contractante beneficiare/semnatare ale acordului-cadru.
Autoritatile contractante care se asociaza pentru realizarea prezentei achizitii in comun sunt:
- Sectorul 4 al Municipiului București reprezentat legal prin Primar, Dl Daniel Băluță - lider de asociere;
- Direcția Generală de Impozite și Taxe Locale Sector 4 reprezentată legal prin Director General – Dna Carmen Mioara Stan - membru de asociere;
- Direcția Generala de Administrare a Unităților de Învățământ si de Sport Sector 4 reprezentată legal prin Director General. Dna Ana Maria Mocăniță -membru de asociere;
- Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Sector 4, reprezentată legal prin Director General – Dl Pelmuș Dragoș Vasile - membru de asociere;
- Direcția Generală de Evidență a Persoanelor Sector 4 reprezentată legal prin Director General – Dna Gheorghina Dinu - membru de asociere;
- Centrul European Cultural și de Tineret - ”Nicolae Balcescu”, reprezentat legal prin Director General – Dl Adrian Alexandru Alexandrescu - membru de asociere;
- Direcția de Mobilitate Urbană Sector 4, reprezentată legal prin Director General - DL Flaviu Furdui - membru de asociere;
- Direcția pentru Digitalizare și Regenerare Urbana Sector 4, reprezentată legal prin Director General - Dl Iulian Mihai Anghel - membru de asociere
Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 118.905.647,46 lei
NR de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Clarificarile solicitate dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatii suplimentare, in cea de-a 11-a zi inainte de termen limita depunere oferte.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45111100 Demolition work, 45232460 Sanitary works, 45261310 Flashing work, 45300000 Building installation work, 45310000 Electrical installation work, 45321000 Thermal insulation work, 45421000 Joinery work
II.2.4.
Description of the procurement
Autoritatea contractanta intentioneaza sa achizitioneze lucrari de constructii ce constau în reparatii curente ale constructiilor si instalatiilor aferente acestora, la cladiri constand in urmatoarele categorii principale:
Lucrari de reparatii generale si renovare;
Lucrari de infrastructura rutiere, insule ecologice;
Lucrari de instalatii pentru cladiri;
Lucrari de curenti slabi;
Lucrari de instalatii electrice;
Lucrari de izolare/hidroizolare;
Lucrari de instalatii termice si de ventilatii;
Lucrari de tamplarie
Estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord cadru si a celor care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata Acordului Cadru se regasesc in cadrul anexelor caietului de sarcini
Modificarea acordului-cadru/contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 si al prevederilor din cadrul Instructiunii ANAP nr. 1/2021.
Avand in vedere ca documentatia de atribuire contine un set minim de informatii specifice referitoare la estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru, precum si estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul ca aceste cantitati minime si maxime pe care autoritatea contractanta le stabileste initial in documentatia de atribuire si ulterior in acordul-cadru reprezinta estimari ale unor cantitati care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru si nu cantitatile exacte care vor fi achizitionate, acestea din urma putand fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, in functie de necesitatile reale ale autoritatii contractante.
In acest sens avand in vedere faptul ca efectele acordului cadru vizeaza in principal stabilirea termenilor şi condiţiilor care guvernează contractele de achiziţie publică ce urmează a fi atribuite într-o anumită perioadă, în special în ceea ce priveşte preţul unitar şi, după caz, cantităţile avute în vedere, in baza art. 221 alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016, promitentul-Achizitor îşi rezerva dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentației de atribuire cu până la maxim 50% din cantitatea maximă estimată pentru acordul-cadru, pentru fiecare categorie de lucrare (echipament necesar) în parte. Pretul articolelor care vor fi achizitionate suplimentar in baza clauzei de revizuire va fi cel din propunerea financiara ce sta la baza acordului-cadru (ajustat dupa caz conform formula de ajustare), perioada de timp in care se va putea utiliza aceasta optiune de catre promitentul Achizitor: pe toata durata de valabilitate a acordului-cadru/contractului subsecvent.
Modificarea de valoare scăzută prevăzută de art. 221 alin. (1), lit. f) din Legea nr. 98/2016 se trateaza si calculeaza distinct de modificarea in baza art. 221 alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016.