See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Automaattisten sammutuslaitteiden huoltopalvelut, puitejärjestely 2026-2028 (2028-2030)
Description: Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimiala teettää automaattisten sammutuslaitteiden huoltotöitä. Automaattisilla sammutuslaitteistoilla tarkoitetaan pelastustoimintaa helpottavia laitteistoja, joiden tarkoituksena on sammuttaa ja/tai rajoittaa havaitsemansa palo. Sammutuslaitteistoihin kuuluvat sprinklerilaitteet, vesisumulaitteet, kaasusammutuslaitteet, aerosolilaitteet ja vaahtosammutuslaitteet. Tämä puitejärjestely kattaa Helsingin kaupungin kiinteistöissä sijaitsevien automaattisten sammutuslaitteistojen huolto- ja kunnossapitopalvelut. Huollettavat kohteet sijaitsevat pääasiassa Helsingin kaupungin alueella. Hankinnan tavoitteena on varmistaa laitteistojen luotettava ja häiriötön toiminta. Huoltopalveluilla toteutetaan kiinteistön omistajalle Pelastuslain (379/2011) ja lain eräistä paloturvallisuuslaitteista (191/2024) asetetut lakisääteiset turvallisuusvelvoitteet. Puitejärjestely on jaettu osa-alueisiin seuraavasti: 1. Sprinklerilaitteistot 2. Vesisumutuslaitteistot 3. Kaasusammutuslaitteistot 4. Aerosolilaitteistot 5. Vaahtosammutuslaitteistot Tarjouksen voi jättää kahdesta tai useammasta osa-alueesta.Tarjoajan tulee kuitenkin jättää tarjous osa-alueesta 1 ja lisäksi vähintään yhdestä muusta osa-alueesta. Puitejärjestelyn piiriin kuuluvien tehtävien tarkempi kuvaus on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa (liite 7) ja muissa liitteenä olevissa asiakirjoissa. Tämän hankintaprosessin perusteella valitaan ne toimittajat, joiden kanssa solmitaan sopimukset em. palvelujen tuottamisesta (puitesopimus). Toimeksiannot tilataan kokonaistaloudellisen edullisuuden mukaisen prosenttijakauman perusteella. Prosenttijakauma mukailee tarjoajien tarjousten paremmuusjärjestystä tässä puitejärjestelyn perustamista koskevassa tarjouskilpailussa. Tarjoajakohtainen prosenttiosuus määräytyy tarjoajan saamien vertailupisteiden (hintapisteet) mukaisesti seuraavan kaavan mukaisesti: Tarjoajan saamat vertailupisteet / kaikkien puitejärjestelyyn valittujen tarjoajien vertailupisteiden summa*100. Esimerkki prosenttijakaumasta (4 valittua toimittajaa): Tarjoaja 1: 100 vertailupistettä Tarjoaja 2: 90 vertailupistettä Tarjoaja 3: 85 vertailupistettä Tarjoaja 4: 80 vertailupistettä Vertailupisteet yht.: 355 Tarjoaja 1: 28,17 % (100/355) Tarjoaja 2: 25,35 % (90/355) Tarjoaja 3: 23,94 % (85/355) Tarjoaja 4: 22,54 % (80/355) Prosenttijakaumaa on käytännössä mahdotonta saada toteutumaan täysin tarkasti sopimuskauden aikana. Prosenttijakaumantoteumassa voi siten olla vaihtelua +- 5 % -yksikköä / toimittaja. Prosenttiosuus kuvaa tilausten euromääräistä jakaumaa, ei tilausten lukumäärän jakaumaa. Hankinnan arvioitu arvo koko hankintakauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) ilman alv:tä on 1 000 000 ja hankinnan arvioidun kokonaisarvon enimmäismäärä on 1 500 000 euroa.
Internal identifier: HEL 2026-012011
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50700000 Repair and maintenance services of building installations
Additional classification (cpv): 45343220 Fire-extinguishers installation work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Sprinklerilaitteistot
Description: Puitejärjestelyn piiriin kuuluvien tehtävien tarkempi kuvaus on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa. Osa-alueelle 1 valitaan 2-3 toimittajaa. Mikäli osa-alueella 1 kelpoisuusvaatimukset täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttäviä tarjouksia on saatu vähemmän kuin edellä esitetyt sopimustoimittajien määrät, tehdään myös sopimuksia vastaavasti vähemmän. Osa-alueen arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 500 000 euroa ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 750 000 euroa.
Internal identifier: 2026-012011-1-0
Lot: LOT-0002
Title: Vesisumulaitteistot
Description: Puitejärjestelyn piiriin kuuluvien tehtävien tarkempi kuvaus on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa. Osa-alueelle 2 valitaan 1-2 toimittajaa. Mikäli osa-alueella 2 kelpoisuusvaatimukset täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttäviä tarjouksia on saatu vähemmän kuin edellä esitetyt sopimustoimittajien määrät, tehdään myös sopimuksia vastaavasti vähemmän. Osa-alueen arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 125 000 euroa ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 187 500 euroa.
Internal identifier: 2026-012011-2-1
Lot: LOT-0003
Title: Aerosolilaitteistot
Description: Puitejärjestelyn piiriin kuuluvien tehtävien tarkempi kuvaus on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa. Osa-alueelle 4 valitaan 1-2 toimittajaa. Mikäli osa-alueella 4 kelpoisuusvaatimukset täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttäviä tarjouksia on saatu vähemmän kuin edellä esitetyt sopimustoimittajien määrät, tehdään myös sopimuksia vastaavasti vähemmän. Osa-alueen arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 125 000 euroa ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 187 500 euroa.
Internal identifier: 2026-012011-4-2
Lot: LOT-0004
Title: Kaasusammutuslaitteistot
Description: Puitejärjestelyn piiriin kuuluvien tehtävien tarkempi kuvaus on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa. Osa-alueelle 3 valitaan 1-2 toimittajaa. Mikäli osa-alueella 3 kelpoisuusvaatimukset täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttäviä tarjouksia on saatu vähemmän kuin edellä esitetyt sopimustoimittajien määrät, tehdään myös sopimuksia vastaavasti vähemmän. Osa-alueen arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 125 000 euroa ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 187 500 euroa.
Internal identifier: 2026-012011-3
Lot: LOT-0005
Title: Vaahtosammutuslaitteistot
Description: Puitejärjestelyn piiriin kuuluvien tehtävien tarkempi kuvaus on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa. Osa-alueelle 5 valitaan 1-2 toimittajaa. Mikäli osa-alueella 5 kelpoisuusvaatimukset täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttäviä tarjouksia on saatu vähemmän kuin edellä esitetyt sopimustoimittajien määrät, tehdään myös sopimuksia vastaavasti vähemmän. Osa-alueen arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 125 000 euroa ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 187 500 euroa.
Internal identifier: 2026-012011-5-4