See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: “Trecerea la tensiunea de 400 kV a axului Porţile de Fier - Reşiţa - Timişoara - Săcălaz - Arad, etapa II: LEA 400 kV d.c. Reşiţa-Timişoara-Săcălaz”
Description: Investiția "Trecerea la tensiunea de 400 kV a axului Porţile de Fier - Reşiţa - Timişoara - Săcălaz - Arad, etapa II: LEA 400 kV d.c. Reşiţa-Timişoara-Săcălaz" este prevăzută a se realiza în strategia energetică a României pe următorii ani, aprobată prin HG nr. 1069/2007, pentru creșterea siguranței în funcționare a Sistemului Electroenergetic Național (SEN) în condițiile apariției de noi investiții ce încurajează utilizarea eficientă a resurselor de energie primară și de noi consumatori de energie electrică. Realizarea trecerii la 400 kV a axului Porțile de Fier - Reșița - Timișoara - Săcălaz - Arad, etapa II : LEA 400 kV d.c. Reșița -Timișoara - Săcălaz generează o serie de avantaje, atât pentru funcționarea rețelelor interne de transport din SEN, cât și pentru consolidarea interconexiunii cu rețelele ENTSO-E (European network of transmission system operators for electricity): - securizează alimentarea unei mari zone de consum, de circa 1000 MW; - întărește sectorul energetic Banat, contribuind astfel la creșterea stabilității tensiunilor în zonă și în consecință și la reducerea pierderilor de putere și energie; - conduce la întărirea rețelei în sud-vestul României și deci la creșterea cantității de energie electrică ce se poate tranzita între România și Serbia, ceea ce generează compensații financiare mai mari; - îmbunătățește siguranța în funcționare și crește calitatea serviciului de transport în ambele sisteme electroenergetice; Execuția LEA 400 kV Reșița - Timișoara – Săcălaz necesită realizarea etapizată a următoarelor lucrări: - realizarea tronsonului LEA 400 kV dublu circuit Reșița – Icloda, în paralel la cca. 30 m de traseul LEA 220 kV dublu circuit Reșița – Timișoara existent; - realizarea tronsonului LEA 400 kV simplu circuit Icloda – Săcălaz (traseu nou); - efectuarea conectării LEA 400 kV d.c. Reșița – Icloda cu LEA 400 kV s.c. Icloda -Săcălaz, realizându-se astfel un circuit LEA 400 kV între stația Reșița și stația Săcălaz; - realizarea tronsonului LEA 400 kV simplu circuit Icloda – Timișoara. Întrucât traseul acestui tronson care este paralel cu LEA 220 dublu circuit Reșița – Timișoara și se suprapune cu axul existent (zona localităților Moșnița Nouă și Timișoara), se vor scoate de sub tensiune ambele circuite ale LEA 220 kV până la finalizarea tronsonului; - efectuarea conectării LEA 400 kV d.c. Reșița – Icloda cu LEA 400 kV s.c. Icloda -Timișoara, realizându-se astfel un circuit LEA 400 kV între stația Reșița și stația Timișoara; - demontarea LEA 220 kV d.c. Reșița – Timișoara. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub). Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in doua etape, astfel: - in a 17-a zi calendaristica de la publicarea anuntului de participare si - in a 11-a zi clalendaristica inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit, conform art. 29 alin (3) din HG 394/2016.
Internal identifier: 13328043/2023/30689
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45231400 Construction work for electricity power lines
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Execuția LEA 400 kV Reșița - Timișoara – Săcălaz necesită realizarea etapizată a următoarelor lucrări: - realizarea tronsonului LEA 400 kV dublu circuit Reșița – Icloda, în paralel la cca. 30 m de traseul LEA 220 kV dublu circuit Reșița – Timișoara existent; - realizarea tronsonului LEA 400 kV simplu circuit Icloda – Săcălaz (traseu nou); - efectuarea conectării LEA 400 kV d.c. Reșița – Icloda cu LEA 400 kV s.c. Icloda -Săcălaz, realizându-se astfel un circuit LEA 400 kV între stația Reșița și stația Săcălaz; - realizarea tronsonului LEA 400 kV simplu circuit Icloda – Timișoara. Întrucât traseul acestui tronson care este paralel cu LEA 220 dublu circuit Reșița – Timișoara și se suprapune cu axul existent (zona localităților Moșnița Nouă și Timișoara), se vor scoate de sub tensiune ambele circuite ale LEA 220 kV până la finalizarea tronsonului; - efectuarea conectării LEA 400 kV d.c. Reșița – Icloda cu LEA 400 kV s.c. Icloda -Timișoara, realizându-se astfel un circuit LEA 400 kV între stația Reșița și stația Timișoara;
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 31600000 Electrical equipment and apparatus, 44212224 Poles for carrying overhead lines, 45232200 Ancillary works for electricity power lines, 71323100 Electrical power systems design services