551201-2022 - ResultRomania-Iași: Technical assistance services
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
IS-CS-01 Asistenţă tehnică pentru managementul Proiectului şi supervizarea execuției lucrărilor din cadrul „Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată in judetul Iași, în perioada 2014-2020”
Reference number: RO1959768/2022/1959768_2022_PAAPD1351693
II.1.2.
Main CPV code
71356200 Technical assistance services
II.1.4.
Short description
Procedura de achiziţie organizată de entitatea contractantă are ca obiect atribuirea contractului de servicii
Asistenţă tehnică pentru managementul Proiectului şi supervizarea execuției lucrărilor din cadrul
„Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată in judetul Iași, în perioada 2014-
2020”.
Contractul cuprinde servicii de Asistenta tehnica pentru managementul „Proiectului regional de dezvoltare
a infrastructurii de apă și apă uzată in judetul Iași, în perioada 2014-2020” și servicii de supervizare a
lucrărilor de construcție pentru realizarea infrastructurii aferente implementării Proiectului.
Astfel, servicii de asistenţă tehnică includ următoarele:
Activitatea A – Managementul Proiectului
A.1 – Asigurarea asistentei tehnice a proiectantului pe perioada derularii contractelor de lucrari tip executie
A.2 – Actualizarea Master Planului Regional si a Devizului General al Proiectului
A.3 - Activitati de publicitate
Activitatea B – Supervizarea executiei investitiilor prevazute prin proiect
B.1 – Activitati de supervizare a fazei de pre-constructie
B.2 – Activitati de supervizare a fazei de constructie
B.3 – Activitati de supervizare post-constructie
Valoarea estimată a contractului nu include “cheltuieli diverse și neprevăzute”. Suma aferenta procentului
de diverse si neprevazute, astfel cum acestea au fost definite in Devizul General al proiectului este de
2.530.454 Lei (8,1% din valoarea estimată) lei si nu este cuprinsa in valoarea estimata a contractului
sectorial, fiind mentionata in Fisa de date a achizitiei doar in scop informativ.
Numarul de zile până la care operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de
depunere a ofertelor este de 24 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va
raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare, dupa cum
urmeaza:
- in a 31-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, pentru solicitarile de clarificari transmise de
operatorii economici cu 41 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor
- in a 14-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, pentru solicitarile de clarificari transmise de
operatorii economici cu 24 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71313000 Environmental engineering consultancy services, 71520000 Construction supervision services, 71521000 Construction-site supervision services, 79411000 General management consultancy services, 79421100 Project-supervision services other than for construction work
II.2.4.
Description of the procurement
Contractul cuprinde servicii de Asistenta tehnica pentru managementul „Proiectului regional de dezvoltare a
infrastructurii de apă și apă uzată in judetul Iași, în perioada 2014-2020” și servicii de supervizare a