554535-2023 - ResultRomania-Ploiești: Drinking-water treatment plant construction work
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
PH – CL-11 Infiintare front captare Albesti Paleologu- Dumbrava, statie de tratare si conducta de aductiune pentru alimentare cu apa in localitatile Albesti Paleologu, Dumbrava, Draganesti, Mizil, Baba Ana, Fantanele, Vadu Sapat
Reference number: 16826034/2022/PH-CL-11
II.1.2.
Main CPV code
45252126 Drinking-water treatment plant construction work
II.1.4.
Short description
Contractul „Infiintare front captare Albesti Paleologu- Dumbrava, statie de tratare si conducta de aductiune pentru alimentare cu apa in localitatile Albesti Paleologu, Dumbrava, Draganesti, Mizil, Baba Ana, Fantanele, Vadu Sapat” consta in realizarea urmatoarelor lucrari:
Infiintare front de captare Albesti Paleologu - Dumbrava;
Infiintare statie de tratare Zonala;
Infiintare conducta de aductiune pentru alimentarea cu apa a comunelor Albesti Paleologu, Fantanele, Vadu Sapat, orasul Mizil si localitatile Ciresanu, Conduratu si Satu Nou aferente comunei Baba Ana;
Infiintare gospodarie de apa Vadu Parului;
Infiintare statie de pompare apa potabila Mizil- Fantanele – Vadu Sapat;
Infiintare conducta de aductiune pentru alimentarea cu apa a comunelor Dumbrava si Draganesti;
Sistem de alimentare cu apa Ciupelnita (Extindere capacitate de inmagazinare apa si Extindere capacitate de pompare apa potabila);
Sistem de alimentare cu apa Zanoaga: Extindere capacitate de inmagazinare apa;
Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor /candidaturilor este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel:
- cu 10 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Orice referire din cuprinsul prezentei documentatii de atribuire, (inclusiv a prezentului caiet de sarcini), prin care se indica o anume origine, sursa, productie, un procedeu special, o marca de fabrica sau de comert, un brevet de inventie si/sau o licenta de fabricație, un standard, o autorizare /certificare/atestare, un serviciu sau o cerinta se va citi si interpreta ca fiind insotita de mentiunea „sau echivalent”.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45232150 Works related to water-distribution pipelines, 45232152 Pumping station construction work, 45232154 Construction work of elevated tanks for drinking water, 45262220 Water-well drilling, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Contractul pentru proiectarea si executia pentru obiectivul „Infiintare front captare Albesti Paleologu- Dumbrava, statie de tratare si conducta de aductiune pentru alimentare cu apa in localitatile Albesti Paleologu, Dumbrava, Draganesti, Mizil, Baba Ana, Fantanele, Vadu Sapat” include:
a)Activitatile de proiectare - Proiectul Tehnic de Executie, care va include toate documentele necesare conform legislatiei si orice documentatie necesara pentru obtinerea avizelor si autorizatiilor; suport pentru Beneficiar în obţinerea autorizaţiilor şi avizelor necesare;
b) Lucrari de constructie;
c) Furnizare si montaj utilaje si echipamente tehnologice;
d) Testare si punere in functiune;
e) Instruirea personalului Beneficiarului.
f) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie.
g) Pe perioada de executie a lucrarilor, antreprenorul va asigura si asistenta tehnica din partea proiectantului, cu toate atributiile legale care ii revin in acest scop.
Durata de proiectare și executie a lucrarilor si punere in functiune a instalatiilor este de 24 luni, defalcata astfel:
- Etapa de proiectare: 6 luni,
- Perioada de executie a lucrarilor: 15 luni
- Perioada de testare si punere in functiune: 3 luni
Perioada de notificare a defectelor (PND) este de minim 36 luni.
Contractul rămâne valabil până la îndeplinirea tuturor obligațiilor de către parți.
Valoarea contractului nu include cheltuieli diverse și neprevăzute.
In valoarea contractului de fata „Infiintare front captare Albesti Paleologu- Dumbrava, statie de tratare si conducta de aductiune pentru alimentare cu apa in localitatile Albesti Paleologu, Dumbrava, Draganesti, Mizil, Baba Ana, Fantanele, Vadu Sapat” - nu sunt prevazute sume provizionate (rezerva de implementare).