555617-2022 - ResultRomania-Măgurele: Miscellaneous evaluation or testing instruments
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Sistem criogenic de masurare a proprietatilor fizice in camp magnetic aplicat
Reference number: 9068280_2022_PAAPD1354772
II.1.2.
Main CPV code
38900000 Miscellaneous evaluation or testing instruments
II.1.4.
Short description
Furnizarea unui sistem criogenic de masurare a proprietatilor fizice in camp magnetic aplicat
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
51430000 Installation services of laboratory equipment, 80510000 Specialist training services
II.2.4.
Description of the procurement
Furnizarea unui sistem criogenic de masurare a proprietatilor fizice in camp magnetic aplicat- 1 buc
Echipamentul va fi utilizat pentru masuratori de parametrii magnetici care pot fi corelati cu schimbari structurale induse in material, masuratori de proprietati magneto-structurale diverse, precum cele de magneto-transport sub excitare termica sau optica. Masuratorile proprietatilor magnetice, magneto-optice si de magneto-transport vor fi efectuate pe o clasa larga de materiale in configuratie de volum, pulberi, fire, filme subtiri si multistraturi, lichide, etc. Aplicatiile materialelor investigate sunt diverse, incepand cu domeniul energetic (magneti permanenti, sisteme soft-magnetice, etc.), domeniul securitatii bazat pe nanotehnologii (sisteme senzoristice, nanocompozite pentru protectie balistica, sisteme supraconductoare pentru ecranare, etc.) domeniul bio-medical (sisteme de nanoparticule magnetic functionalizate sub forma de pulberi sau ferrofluide), sisteme catalitice si magneti moleculari.