556965-2022 - ResultRomania-Craiova: Sports fields maintenance services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Servicii de întreţinere gazon pentru Stadionul Ion Oblemenco” din Municipiul Craiova
Reference number: 4417214-2022-II.8
II.1.2.
Main CPV code
77320000 Sports fields maintenance services
II.1.4.
Short description
Stadionul Ion Oblemenco găzduieşte la nivel naţional şi internaţional competiţii sportive estimate la o medie de 48 meciuri anual. Suprafaţa gazonată trebuie realizată şi menţinută la standardele şi normele interne şi internaţionale recomandate de LPF, FRF, FIFA şi UEFA. Astfel, autoritatea contractantă - Municipiul Craiova intenţionează să încheie un acord-cadru pentru o perioadă de 48 luni, în vederea achiziţionării de servicii complete şi eficiente de intervenţii şi lucrări specifice pentru terenul sportiv acoperit cu gazon hibrid al stadionului de fotbal Ion Oblemenco din Craiova în suprafaţă de 8.036 mp, având ca scop obţinerea şi menţinerea unui covor de iarbă performant şi de calitate optimă pentru activităţile sportive care să corespundă cerinţelor tehnice funcţionale pentru joc cât şi de ordin estetic conform cu standardele şi normele interne şi internaţionale recomandate de LPF, FRF, FIFA şi UEFA.
Obiectivul general al Acordului-cadru este menţinerea terenului de joc al Stadionului Ion Oblemenco la standardele şi normele interne şi internaţionale recomandate de LPF, FRF, FIFA şi UEFA, prin asigurarea unui covor de iarbă hibrid performant şi de calitate optimă, în mod permanent şi care să corespundă atât cerinţelor tehnice-funcţionale pentru joc cât şi celor de ordin estetic pe toată durata derulării acestuia.
Obiectivele specifice ale Acordului-cadru sunt: refacerea şi menţinerea densităţii şi omogenităţii gazonului; eliminarea materialului vegetal vătămat sau mort de pe suprafata gazonată; combaterea eficientă a bolilor şi dăunătorilor de pe suprafaţa terenului de joc; asigurarea necesarului de substanţe nutritive specifice gazonului pentru Stadionul Ion Oblemenco; menţinerea unei bune stări de sănătate şi a unui proces vegetativ corect al gazonului, menţinerea caracteristicilor estetice şi funcţionale ale gazonului; menţinerea unei temperaturi pozitive în stratul suport şi la nivelul ierbii, peste limita de îngheţ în sezonul rece a suprafeţei terenului de joc – gazon; schimbarea gazonului; schimbarea sistemului de drenaj, încălzire, irigare, atunci când este cazul.
Activităţile acordului-cadru vor consta în: 1.Servicii de întreţinere teren de joc – gazon 2.Servicii de întreţinere şi exploatare a instalaţiilor aflate în dotarea Stadionului Ion Oblemenco 3.Servicii de schimbare a gazonului 4.Deszăpezire şi transport a zăpezii rezultate, de pe renul de joc gazonat 5.Colectarea deşeurilor, transportul şi depozitarea acestora în depozite autorizate 6.Servicii de renovare teren hibrid 7.Construcţie teren hibrid cu încălzire glicol, conform cerinţelor caietului de sarcini Rev.1 nr. 99896/ 18.07.2022, pe o perioadă de 48 luni, pentru suprafaţa terenului de 8.036 mp.
Modificarea Acordului-cadru, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art.221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare.
Modificarea Acordului-cadru in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art.221 din Legea nr.98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispoziţiile legii.Termene pentru depunerea/ raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare:
A. In conf. cu preved. art.160 alin.(1) din Legea nr. 98/2016, termenul limita pana la care orice ope.rator eco. interesat are dreptul de a solicita clarificari sau inform. suplim.in legatura cu doc. de atribuire este de 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
B. În conf. cu preved. art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, aut. contr. va transmite raspunsul consolidat formulat la solicitările de clarificari/inform. suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, în măsura în care sunt transmise în termenul precizat.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45111291 Site-development work, 77314100 Grassing services
II.2.4.
Description of the procurement
Activităţile acordului-cadru având ca obiect „Servicii de întreţinere gazon pentru Stadionul Ion Oblemenco” din Municipiul Craiova, se vor realiza conform cerinţelor caietului de sarcini nr.99896/ 30.05.2022.
Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe întreaga durată a Acordului – cadru: Cantităţile sunt prezentate în Anexele nr.1 şi nr.2 la caietul de sarcini nr.99896/ 30.05.2022.
Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 12.889.506,92 lei (excl. TVA).
Note:
-Contractele subsecvente vor fi încheiate în funcție de necesitățile efective.
-Nu se vor atribui contracte subsecvente de tipuri sau natură diferite unele fata de altele.
-Cantităţile minime și maxime menționate reprezintă estimări ale cantităților care ar putea fi solicitate pe întreaga durată a acordului-cadru, acestea putând fi mai mici, egale sau mai mari față de cele estimate, în funcție de necesitățile autoritații contractante.