561529-2021 - ResultRomania-Jilava: Protective gear
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Echipamente de protectie destinate combaterii infectiei cu COVID-19
Reference number: 20
II.1.2.
Main CPV code
18143000 Protective gear
II.1.4.
Short description
Autoritatea contractanta organizatoare Baza de Aprovizionare, Gospodarire si Reparatii în calitate de unitate de achiziții centralizata, va încheia acorduri-cadru pentru fiecare lot pentru o perioada de 12 luni, cu maxim 5 operatori economici, iar atribuirea contractelor subsecvente se va face /derula de catre unitatile penitenciare beneficiare (autoritatile contractante beneficiare) din cadrul Administratiei Nationale a Penitenciarelor, conform anexei 2 atasate caietului de sarcini, PARTIAL CU RELUAREA COMPETITIEI.
Primul contract subsecvent se va semna făra reluarea competitiei având in vedere art. 118, alin. 1 lit. c) din Lg 98/2016 cu ofertantul castigator clasat primul dintre cei 5 semnatari ai acordului-cadru dupa conditiile stabilite in documentatia de atribuire.
Atribuirea contractelor subsecvente ulterioare se va face prin reluarea competiției de catre fiecare autoritate contractanta beneficiara.
- Pentru produsele aferente loturilor 1, 2, 4, 7, 9, 10, 11, 12 elementul care face obiectul reluării competiției este Prețul.
- Pentru produsele aferente loturilor 3,5,8 elementele care fac obiectul reluării competiției sunt Prețul și Termenul de livrare .
- Pentru produsul aferent lotului 6 elementele care fac obiectul reluării competiției sunt Prețul și Densitatea materialului.
Criteriul de atribuire pentru stabilirea operatorului economic căruia îi va fi atribuit contractul subscvent: pentru loturile 1, 2, 4, 7, 9, 10, 11, 12. este „prețul cel mai scăzut”, în baza prevederilort art. 187, alin. (3), lit. a) și alin. (3^1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, iar pentru loturile 3, 5, 6, 8 este „cel mai bun raport calitate-preț” în conformitate cu art. 187, alin. (3), lit. c) din același act normativ.
Reluarea competiției se va realiza in conformitate cu art.119 din Lg 98/2016 și art.110 din HG nr.395/2016.
În cazurile prevăzute la art. 118 alin. (1) lit. c), atunci cand autoritatea ctr. beneficiară reia competiţia pe baza aceloraşi termeni şi condiţii aplicate pentru atribuirea acordului-cadru, detaliate acolo unde este necesar şi completate dacă este cazul cu alţi termeni şi condiţii prevăzute în documentaţia de atribuire elaborată în cadrul procedurii de atribuire şi cu respectarea următoarelor reguli procedurale: a) pentru fiecare ctr subs care urmează a fi atribuit (cu exceptia primului), autoritatea contractantă beneficiară consultă în scris op ec semnatari ai acordului-cadru respectiv care sunt capabili să execute contractul;b) autorit beneficiară stabileşte o perioadă suficientă pentru depunerea ofertelor pentru atribuirea contractului, ţinând seama de elemente specifice precum complexitatea obiectului contractului şi timpul necesar pentru transmiterea ofertelor; c) ofertele se depun în scris, iar acestea nu vor fi deschise până la expirarea perioadei stabilite de autoritatea contractantă beneficiară. d) Operatorii economici au dreptul ca în procesul de reofertare să modifice elementul care face obiectul reluării competiţiei numai în sensul îmbunătăţirii acestuia şi fără să afecteze celelalte elementele/condiţiile stabilite. e) in situatia in care nu se obtine nicio imbunatatire a elementelor/conditiilor care fac obiectul reluarii competitiei, devin aplicabile prevederile art. 110 alin. (7) din Anexa la H.G. nr. 395/2016, autoritatea contractanta avand obligatia de a atribui ctr ofertantului clasat pe primul loc in cadrul procedurii aplicate, prin luarea in considerare a conditiilor si elementelor prevazute in oferta initiala a acestuia actualizata, conform precizzarilor din documentatia de atribuire. In cazul in care nici dupa actualizarea pretului nu poate sustine, se poate incheia contractul cu urmatorul clasat cu oferta actualizata in conditiile documentatiei de atribuire.
Contractele subsecvente pot fi încheiate simultan cu operatorii economici semnatari ai acordului cadru pentru bunurile „ECHIPAMENT DE PROTECȚIE DESTINAT COMBATERII... detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Mănuși de unică folosință nesterile (mărime S-XL)
Lot No: 9
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
Cantitate min si max la nivel de acord cadru - conform anexei la caietului de sarcini - C nota de calcul;
Cantitate min si max la nivel de contract subsecvent - conform anexei la caietului de sarcini - C nota de calcul;
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 336.000 lei
Viziera
Lot No: 8
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 1.739.500 lei
Combinezon simplu (mărime S- 3XL)
Lot No: 5
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 1.204.800 lei
Combinezon impermeabil de unica folosinta (marime S - 3XL)
Lot No: 6
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 1.851.200 lei
Halat impermeabil de unica folosinta (mărime S- 3XL)
Lot No: 4
18221300 Raincoats
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 490.590
Mască facială de uz medical cu 3 straturi
Lot No: 1
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 413.400 lei fără TVA
Halat simplu (mărime S- 3XL)
Lot No: 3
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 713.575,00 lei
Ochelari de protecție
Lot No: 7
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 168.120 lei
Mască cu filtru FFP2/N95 fără supapă
Lot No: 2
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 439.530 lei fără TV
Capeline de protecție
Lot No: 10
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 8.030 lei
Botoși tip cizmă
Lot No: 11
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 152.400 lei
Protecție de încălțăminte (acoperitori pantofi)
Lot No: 12
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 8.280 lei