See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Delegarea de gestiune pentru prestarea serviciului de salubrizare privind activitatea de sortare a deşeurilor de hârtie, carton, metal, plastic şi sticlă colectate separat din deşeurile municipale în staţii de sortare, inclusiv transportul reziduurilor rezultate din sortare la depozitele de deşeuri şi/sau la instalaţiile de valorificare energetică, pe raza Sectorului 3 al Municipiului București
Description: Prezenta documentație de atribuire conține cerințele, criteriile, regulile și informațiile necesare pentru a asigura potențialilor ofertanți o informare completă, corectă și explicită cu privire la modul de aplicare a procedurii de atribuire a acordului-cadru având ca obiect “Delegarea de gestiune pentru prestarea serviciului de salubrizare privind activitatea de sortare a deşeurilor de hârtie, carton, metal, plastic şi sticlă colectate separat din deşeurile municipale în staţii de sortare, inclusiv transportul reziduurilor rezultate din sortare la depozitele de deşeuri şi/sau la instalaţiile de valorificare energetică, pe raza Sectorului 3 al Municipiului București”. Principalele activităti ce urmează a fi prestate de către delegatar/prestator pe parcursul perioadei de derulare a acordului – cadru, fără punerea la dispoziție a infrastructurii, constau în: - sortarea deşeurilor de hârtie, carton, metal, plastic şi sticlă colectate separat din deşeurile municipale în staţii de sortare; - transportul reziduurilor rezultate din sortare la depozitele de deşeuri şi/sau la instalaţiile de valorificare energetică. Informatii referitoare la cantităţile minime şi maxime estimate pe durata întregului acord-cadru, cantităţile minime şi maxime care ar putea face obiectul celui mai mic, respectiv celui mai mare contract subsecvent se regăsesc în cadrul Anexei nr. 1 la caietul de sarcini. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentatia de atribuire cu cel puțin 20 zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor. În măsura în care solicitările de clarificare sunt primite cu cel puțin 20 zile înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor, autoritatea contractantă va răspunde în mod clar si complet tuturor acestor solicitări de clarificare cu 10 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 4420465_2023_PAAPD1400664
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90513000 Non-hazardous refuse and waste treatment and disposal services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Autoritatea contractantă intenționează sã încheie acordul cadru pentru prestarea serviciului de salubrizare privind activitatea de sortare a deşeurilor de hârtie, carton, metal, plastic şi sticlă colectate separat din deşeurile municipale în staţii de sortare, inclusiv transportul reziduurilor rezultate din sortare la depozitele de deşeuri şi/sau la instalaţiile de valorificare energetică, pe raza Sectorului 3 al Municipiului București. Serviciile ce urmează a fi prestate în cadrul contractului sunt detaliate în cadrul caietului de sarcini și al documentelor care îl însoțesc. Informatii referitoare la cantităţile minime şi maxime estimate pe durata întregului acord-cadru, cantităţile minime şi maxime care ar putea face obiectul celui mai mic, respectiv celui mai mare contract subsecvent se regăsesc în cadrul Anexei nr. 1 la caietul de sarcini. Frecventa si valoarea contractelor ce vor fi atribuite (dacă se cunosc): Pe parcursul perioadei de derulare a acordului-cadru autoritatea contractantă intentionează să atribuire contracte subsecvente constând în prestarea serviciului de salubrizare privind activitatea de sortare a deşeurilor de hârtie, carton, metal, plastic şi sticlă colectate separat din deşeurile municipale în staţii de sortare, inclusiv transportul reziduurilor rezultate din sortare la depozitele de deşeuri şi/sau la instalaţiile de valorificare energetică, pe raza Sectorului 3 al Municipiului București, conform prevederilor Caietului de sarcini. Informatii privind derularea acordului – cadru: 1. Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: minim un contract pe an, în functie de alocările bugetare de care dispune autoritatea contractantă. 2. Estimări privind valoarea minimă și maximă a acordului – cadru • Valoarea estimată maximă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 50.665.760,64 lei (fără TVA), corespunzând cantitătilor maxime de servicii care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru. • Valoarea estimată minimă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 4.222.146,72 lei (fără TVA), corespunzând cantitătilor minime de servicii care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru. 3. Estimări privind valoarea minimă și maximă a contractelor subsecvente: • Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 16.309.693,44 lei (fără TVA), corespunzând cantităților maximede servicii care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecevent. • Valoarea estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 786.540,00 lei (fără TVA), corespunzând cantităților minime de servicii care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecevent. Estimări ale cantităților minime și maxime aferente acordului – cadru și contractelor subsecvente se regăsesc în Anexa nr. 1 la Caietul de sarcini.
Internal identifier: 1