See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Reabilitarea liniei de cale ferată Dărmănești – Vicșani - Frontieră – Etapa 1, Electrificare” : Lot 1 – Lucrări de electrificare și Lot 2 – Lucrări de reabilitare Pod km 0+522
Description: Compania Naţională de Căi Ferate „CFR”- SA a finalizat studiul de fezabilitate pentru proiectul „Reabilitarea liniei de cale ferată Dărmănești – Vicșani - Frontieră” – Etapa 1, Electrificare. Linia de cale ferată Dărmăneşti – Vicşani – Frontieră face parte din reţeaua TEN-T Core şi este o linie importantă a reţelei de cale ferată din România, ce preia traficul feroviar internaţional de marfă şi de călători dinspre Ucraina şi face legătura cu Coridorului Rhin - Dunăre (fostul Coridor IV) cu ţările din sud - estul Europei (Bulgaria, Grecia, Turcia) şi ţările din nord - estul Europei (Republica Moldova, Ucraina, Rusia).
Internal identifier: 17/2/2167/22.10.2024
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45234100 Railway construction works
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Reabilitarea liniei de cale ferată Dărmănești – Vicșani - Frontieră – Etapa 1, Electrificare” Lot 1 – Lucrări de electrificare.
Description: Având în vedere că, pe distanța Dărmăneşti - Vicşani – Frontieră este linie simplă, demararea lucrărilor de reabilitare ar fi generat închideri totale de linie cu impact în traficul actual. Necesitatea menținerii în circulație a acestui tronson a condus la decizia de a implementa acest proiect în două etape, în prima etapă fiind prevăzute lucrări de electrificare a liniei de cale normală pe o lungime de circa 30 km între cap Y Dărmănești (km 458+179) – cap Y Vicșani (km 488+492), lucrări la suprastructură, lucrări la podul de la km 0+522 din stația Dornești și relocări / subtraversări de utilități care interferează cu proiectul de electrificare, urmând ca în Etapa 2 să se execute reabilitarea liniei de cale ferată Dărmănești – Vicșani – Frontieră. S-a luat decizia scindării Etapei 1 - “Reabilitarea liniei de cale ferată Dărmănești – Vicșani - Frontieră” – Etapa 1, Electrificare în două loturi, astfel: • Lot 1 – Lucrări de electrificare; • Lot 2 – Lucrări de reabilitare Pod km 0+522. În Lotul 1 – Lucrări de electrificare ce sunt prevăzute: - lucrări de electrificare a liniei de cale ferată normală pe o lungime de 30,313 km între cap Y Dărmănești (km 458+179) – cap Y Vicșani (km 488+492) ; - lucrări la suprastructura liniei c.f.; - lucrări pentru instalațiile de semnalizare; - relocare / subtraversare utilități care interferează cu proiectul de electrificare. Principalele obiective preconizate sunt: • Diminuarea efectelor adverse asupra mediului; • creșterea capacității de tranzit. Lot 2 – Lucrări de reabilitare Pod km 0+522 Podul este amplasat peste Râul Suceava în stația Dornești, pe direcția Dornești - Rădăuți Având în vedere deficiențele constatate la podul existent, în proiect s-au prevăzut următoarele lucrări: - Consolidarea elementelor infrastructurii existente, prin execuția unei incinte de micro piloți, solidarizați la partea superioara cu o centura de beton armat pentru creșterea capacității portante, cămășuirea elevațiilor pana la bancheta cuzineților, refacerea totala sau parțiala a banchetei cuzineților in funcție de starea ei de degradare. In situația refacerii parțiale, rostul dintre betonul nou si cel existent de la partea superioara a banchetei cuzineților se va trata cu rășina epoxidică; - înlocuirea suprastructurii existente cu suprastructura nouă cu grinzi metalice sudate, cu calea sus având prinderea directă pe traverse de lemn, cu deschiderea similară cu cea a tablierelor existente; - suprastructura de cale ferată pe pod va fi nouă de linie încălecată tip 65, - înlocuirea parapetului pietonal și a platelajului metalic de pe trotuare și de pe traverse, intre contrașine; - repararea sferturilor de con, a scărilor de acces, din spatele culeelor și amenajarea parapetului de siguranța pe zidurile întoarse ale culeelor. - cămășuirea elevației tuturor elementelor infrastructurii; - refacerea drenurilor din spatele culeelor; - adaptarea racordărilor culeelor cu terasamentele; - repararea sferturilor de con, a scărilor de acces, din spatele culeelor si amenajarea parapetului de siguranță pe zidurile întoarse ale culeelor. Obiectivul principal al lucrărilor este creșterea atractivității / competitivității transportului feroviar prin îmbunătățirea calității serviciilor concomitent cu îmbunătățirea siguranței în exploatare. Obiectivele generale ale Proiectului sunt următoarele: • îmbunătățirea condițiilor de călătorie și de siguranța circulației; • creșterea capacității de tranzit.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45100000 Site preparation work, 45221112 Railway bridge construction work, 45233140 Roadworks, 45234115 Railway signalling works, 45246200 Riverbank protection works, 45314000 Installation of telecommunications equipment, 45315300 Electricity supply installations, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services, 79341000 Advertising services
Lot: LOT-0002
Title: Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Reabilitarea liniei de cale ferată Dărmănești – Vicșani - Frontieră – Etapa 1, Electrificare” Lot 2 – Lucrări de reabilitare Pod km 0+522
Internal identifier: 2