564257-2026 - Competition
Greece – Refurbishment work – Διακήρυξη Έργου
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title: Διακήρυξη Έργου
Description: Διακήρυξη Έργου "Αποκατάσταση, Ανάδειξη και Απόδοση χρήσεων στο συγκρότημα των επτά (7) ενετικών νεωρίων στην παλιά πόλη Χανίων"
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45453100 Refurbishment work
Additional classification (cpv): 45212350 Buildings of particular historical or architectural interest, 45212314 Historical monument or memorial construction work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΧΡΗΣΕΩΝ ΣΤΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΤΩΝ ΕΠΤΑ (7) ΕΝΕΤΙΚΩΝ ΝΕΩΡΙΩΝ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΗ ΧΑΝΙΩΝ
Description: Αντικείμενο του παρόντος έργου είναι η στερέωση του μνημείου, η απομάκρυνση των νεότερων άστοχων επεμβάσεων και η δημιουργία ενός σύγχρονου πολυχώρου Πολιτισμού. Το Συγκρότημα των Νεωρίων της παρούσας πρότασης, βρίσκεται στην ανατολική λιμενολεκάνη του Ενετικού Λιμένα, έχει συνολική επιφάνεια περ. 4.175 τ.μ. και αποτελείται από επτά (7) λίθινες θολοσκέπαστες κατασκευές με διαστάσεις για κάθε Νεώριο περίπου 50 μ. μήκος, 9 μ. πλάτος και μέσο ύψος 10 μ. Επικοινωνούν μεταξύ τους με τοξωτά ανοίγματα στο πάχος της τοιχοποιίας και κάθε θόλος καταλήγει σε τριγωνικό αέτωμα με τονισμένο το πέτρινο γείσο. Οι επιφάνειές τους ήταν καλυμμένες με κόκκινο κουρασάνι ενώ στη νότια πλευρά υπάρχουν και τα μοναδικά φωτιστικά ανοίγματα (ένας στρογγυλός φεγγίτης και μεγάλα παράθυρα ανά Νεώριο). Στο πλαίσιο του προτεινόμενου έργου προβλέπονται οι παρακάτω εργασίες: 1. Στερέωση και ενίσχυση του φορέα του κτιριακού συγκροτήματος. Η πρόταση εκπονήθηκε μετά από μελέτη παθολογίας, μελέτη δομικής συμπεριφοράς του κτιρίου, γεωλογική αναγνώριση και εργαστηριακή ανάλυση δομικών υλικών. Ειδική πρόβλεψη γίνεται για τη εξωτερική μόνωση των θόλων και τη σύνδεση και επικοινωνία του κτιριακού συγκροτήματος (χωρικά και υψομετρικά) με τον περιβάλλοντα χώρο και την πόλη. 2. Αρχιτεκτονική ανάλυση και αρχιτεκτονική πρόταση για το κτιριακό συγκρότημα των Νεωρίων και πρόταση ανακατασκευής της Νότιας Πύλης. Σύμφωνα με την αρχιτεκτονική πρόταση η ευτελής μεταγενέστερη τοιχοποιία της Βόρειας όψης αντικαθίσταται από νέες, ειδικά σχεδιασμένες, γυάλινες προσόψεις. Στο εσωτερικό του κτιριακού συγκροτήματος προβλέπονται νέες διαμορφώσεις και ειδικές κατασκευές από ξύλο, γυαλί και μέταλλο, για την εξυπηρέτηση των προτεινόμενων λειτουργιών. Δημιουργούνται δύο ενότητες που μπορούν να λειτουργούν, είτε μεμονωμένα, είτε συνδυαστικά. Η πρώτη ενότητα περιλαμβάνει τα Νεώρια Ν1 έως Ν4 και προβλέπεται να λειτουργήσει ως χώρος περιοδικών εκθέσεων και άλλων εκδηλώσεων. Η δεύτερη ενότητα περιλαμβάνει τα Νεώρια Ν6 και Ν7 και προβλέπεται να φιλοξενήσει χώρο ομιλιών και σκηνικών τεχνών με χωρητικότητα 170 ατόμων, ενώ περιλαμβάνει επίσης χώρους γραφείων και αναψυκτήριο. Το ενδιάμεσο Νεώριο Ν5 αποτελεί την είσοδο στο κτιριακό συγκρότημα και περιλαμβάνει το πωλητήριο και την μόνιμη έκθεση του μνημείου. 3. Πρόταση ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων και φωτισμού (χρήσης/ανάδειξης) και ενεργειακό σχεδιασμό. Όσον αφορά στην ενεργειακή απόδοση/αναβάθμιση, οι παρεμβάσεις που έχουν σχεδιαστεί, λαμβάνοντας υπόψη τους περιορισμούς που υπάρχουν για την μη αλλοίωση του μνημείου, συνοψίζονται στα εξής: - Τοποθέτηση θερμομόνωσης, στα σημεία που επιτρέπεται βάσει της μελέτης - Τοποθέτηση κουφωμάτων με θερμοδιακοπή, - Εγκατάσταση φωτιστικών σωμάτων LED - Κλιματισμός του χώρου με Αντλίες Θερμότητας υψηλού συντελεστή απόδοσης