566838-2022 - ResultRomania-București: Railway construction works
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Lucrări de întreținere prin înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii căii
Reference number: 7/4/1813/12.11.2021
II.1.2.
Main CPV code
45234100 Railway construction works
II.1.4.
Short description
Având în vedere faptul că liniile de cale ferată de pe rețeaua feroviară, prezintă o stare tehnică care nu permite exploatarea la capacitate maximă a capacității de transport și circulaţia trenurilor în condiţii de fiabilitate, confort şi siguranţă; uzura accentuată la întreg ansamblu de elemente din care este alcătuită calea ferată: şină, traverse, prinderi; trecerile la nivel prezintă degradări care îngreunează trecerea vehiculelor peste cale ferată, Compania Nationala de Cai Ferate “C.F.R.” S.A. dorește încheierea a 8 acorduri-cadru (câte un acord-cadru pentru fiecare Sucursală Regională CF 1-8) care au ca obiect stabilirea termenilor şi condiţiilor ce vor guverna contractele sectoriale de lucrări (contractele subsecvente de lucrări) pentru: Lucrări de întreținere prin înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii caii.
Notă: Având în vedere specificul lucrărilor de întreținere la calea ferată există posibilitatea ca entitatea contractantă să dispună începerea lucrărilor în același interval de timp la mai multe loturi
Execuția lucrărilor se va desfășura pe raza de activitate a Sucursalelor Regionale CF, separat pe loturi în conformitate cu cerințele caietului de sarcini nr. 2/1/830/2021.
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire până în a 22-a zi înainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire în a 12-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă.Entitatea contractantă intenționează să încheie, pentru fiecare lot în parte, un acord-cadru pe 4 ani cu 3 operatori economici, fără reofertare. În cazul în care, în cadrul unui lot nu există 3 oferte admisibile, acordul-cadru se poate încheia cu unul sau doi ofertanți funcție de câte oferte admisibile sunt la lotul respectiv.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Lucrări de întreținere prin înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii căii pe raza Sucursalei Regională CF Cluj
Lot No: 4
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
Prin execuția acestor lucrări se realizează înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii căii și realizarea căii fără joante, având ca rezultat, aducerea liniei în parametrii pentru viteza de circulație de 120 km/h a trenurilor de călători și a trenurilor de marfă, și implicit, creșterea vitezei stabilite și ridicarea restricțiilor de viteză și cuprind :
- demontarea căii existente, aranjarea materialelor demontate în afara gabaritulului pe bancheta căii; transportul materialelor scoase din cale în depozite stabilite de beneficiar;
- înlocuirea elementelor componente ale suprastructurii caii cu materialele noi achiziționate de executant (traverse din beton tip 60 echipate cu prindere elastică, aparate de cale tip 60 montate pe traverse din beton, piatră spartă, jil-uri și cupoane de tranziție, dale din beton sau elastice pentru treceri la nivel (unde este cazul), completarea prismului de piatră spartă la dimensiunile instrucționale pentru linii cu cale sudată;
- profilarea mecanizată, burajul și riparea mecanizată cu aducerea liniei la profilul în lung și direcție, urmate de stabilizarea dinamică a căii vor fi efectuate de beneficiar;
- realizarea căii fără joante și înglobarea aparatelor de cale în CFJ, se efectuează de executant;
- montarea elementelor componente ale trecerilor la nivel cu calea ferată și realizarea racordărilor cu partea carosabilă, efectuate de executant;
- curățarea și asigurarea sistemelor de scurgere a apelor pluviale în lungul căii, zonelor aparatelor de cale sau trecerilor la nivel existente, efectuate de executant;
- întreținerea normală și extraordinară a lucrărilor de către executant până la predarea acestora către beneficiar;
- activități și consumabile necesare pentru menținerea in stare de curatenie a perimetrului unde se execută lucrarea, demontarea și îndepărtarea oricăror lucrări sau activități provizorii, se efectuează de executant.
Execuția lucrărilor se va desfășura pe raza de activitate a Sucursalei Regională CF Cluj, în conformitate cu cerințele caietului de sarcini nr. 2/1/830/2021.
Cantități:
Cantitatea maxima a acordului cadru este de 185 km lucrare,
Cantitatea minima a acordului cadru este de 53 km lucrare
Cantitatea maxima a unui contract subsecvent este de 50 km lucrare,
Cantitatea minima a unui contract subsecvent este de 17 km lucrare
Acordul-cadru va fi încheiat la nivel Central CFR, iar contractele subsecvente se vor încheia la nivel de regională, în limita fondurilor alocate.
Frecvența contractelor subsecvente: maxim 2 contract subsecvent/an.
Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent: 49.064.040 - 144.306.000 lei fără TVA
Lucrări de întreținere prin înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii căii pe raza Sucursalei Regională CF București
Lot No: 1
Execuția lucrărilor se va desfășura pe raza de activitate a Sucursalei Regională CF București, în conformitate cu cerințele caietului de sarcini nr. 2/1/830/2021.
Cantitatea maxima a acordului cadru este de 165 km lucrare,
Cantitatea minima a acordului cadru este de 31 km lucrare
Cantitatea maxima a unui contract subsecvent este de 52 km lucrare,
Cantitatea minima a unui contract subsecvent este de 7 km lucrare
Frecvența contractelor subsecvente:maxim 2 contract subsecvent/an.
Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent: 20.202.840 - 150.078.240 lei fără TVA
Lucrări de întreținere prin înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii căii pe raza Sucursalei Regională CF Craiova
Lot No: 2
Execuția lucrărilor se va desfășura pe raza de activitate a Sucursalei Regională CF Craiova, în conformitate cu cerințele caietului de sarcini nr. 2/1/830/2021.
Cantitatea maxima a acordului cadru este de 220 km lucrare,
Cantitatea minima a acordului cadru este de 36 km lucrare
Cantitatea maxima a unui contract subsecvent este de 64 km lucrare,
Cantitatea minima a unui contract subsecvent este de 8 km lucrare
Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent 23.088.960 - 184.711.680 lei fără TVA
Lucrări de întreținere prin înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii căii pe raza Sucursalei Regională CF Brașov
Lot No: 5
Execuția lucrărilor se va desfășura pe raza de activitate a Sucursalei Regională CF Brașov, în conformitate cu cerințele caietului de sarcini nr. 2/1/830/2021.
Cantitatea maxima a acordului cadru este de 172 km lucrare,
Cantitatea minima a acordului cadru este de 46 km lucrare
Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent 49.064.040 - 144.306.000 lei fără TVA
Lucrări de întreținere prin înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii căii pe raza Sucursalei Regională CF Galați
Lot No: 7
II.2.4) Descrierea achiziției publice:
Execuția lucrărilor se va desfășura pe raza de activitate a Sucursalei Regională CF Galați, în conformitate cu cerințele caietului de sarcini nr. 2/1/830/2021.
Cantitatea maxima a acordului cadru este de 216 km lucrare,
Cantitatea minima a acordului cadru este de 64 km lucrare
Cantitatea maxima a unui contract subsecvent este de 61 km lucrare,
Cantitatea minima a unui contract subsecvent este de 12 km lucrare
Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent: 34.633.440 - 176.053.320 lei fără TVA
Lucrări de întreținere prin înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii căii pe raza Sucursalei Regională CF Iași
Lot No: 6
Execuția lucrărilor se va desfășura pe raza de activitate a Sucursalei Regională CF Iași, în conformitate cu cerințele caietului de sarcini nr. 2/1/830/2021.
Cantitatea maxima a acordului cadru este de 184 km lucrare,
Cantitatea minima a acordului cadru este de 25 km lucrare
Cantitatea maxima a unui contract subsecvent este de 51 km lucrare,
Cantitatea minima a unui contract subsecvent este de 7 km lucrare.
Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent: 20.202.840 - 147.192.120 lei fără TVA
Lucrări de întreținere prin înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii căii pe raza Sucursalei Regională CF Constanța
Lot No: 8
Execuția lucrărilor se va desfășura pe raza de activitate a Sucursalei Regională CF Constanța, în conformitate cu cerințele caietului de sarcini nr. 2/1/830/2021.
Cantitatea maxima a acordului cadru este de 149 km lucrare,
Cantitatea minima a acordului cadru este de 42 km lucrare
Cantitatea maxima a unui contract subsecvent este de 45 km lucrare,
Cantitatea minima a unui contract subsecvent este de 10 km lucrare
Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent 28.861.200 - 129.875.400 lei fără TVA
Lucrări de întreținere prin înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii căii pe raza Sucursalei Regională CF Timișoara
Lot No: 3
Execuția lucrărilor se va desfășura pe raza de activitate a Sucursalei Regională CF Timișoara, în conformitate cu cerințele caietului de sarcini nr. 2/1/830/2021.
Cantitatea maxima a acordului cadru este de 170 km lucrare,
Cantitatea minima a acordului cadru este de 50 km lucrare
Cantitatea maxima a unui contract subsecvent este de 44 km lucrare,
Cantitatea minima a unui contract subsecvent este de 11 km lucrare
Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent: 31.747.320 - 126.989.280 lei fără TVA