See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Proiectare si Executie „Modernizare DN 1S km 0+000-23+830” - DRDP BRASOV
Description: Proiectare si Executie „Modernizare DN 1S km 0+000-23+830”. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 22 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste un singur termen limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: cu 11 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Termenul de raspuns la clarificari a fost stabilit astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta.
Internal identifier: 16054368/2024/2255/S/7
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233130 Construction work for highways
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Proiectare si Executie „Modernizare DN 1S km 0+000-23+830”. Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a modifica contractul potrivit prevederilor art. 221 alin (1) lit a) si e) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, cu conditia ca aceasta sa nu se incadreze in prevederile art. 221 alin. (7), adica sa nu reprezinte o modificare substantiala. Eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului se refera la urmatoarele: 1. Modificari ale partilor contractante; 2. Schimbarea denumirii si/sau a formei societatii, schimbari care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 3. Modificari care rezulta din adaptarea proiectului tehnic la realitatea din teren, inclusiv schimbari de solutii tehnice punctuale; 4. Modificari generate de modificari ale terenului, retelei hidrografice supraterane si subterane necunoscute la data elaborarii proiectului; 5. Modificari care rezulta din schimbari ale cotelor, pozitiilor si/ sau dimensiunilor unor lucrari ca urmare a situatiei din teren; 6. Modificari generate de cerinte ale autoritatilor de mediu; 7. Modificari generate de schimbarea personalului cheie/alt personal, care se vor realiza conform clauzei corespunzatoare din Conditiile Generale ale Contractului; 8. Modificari generate de includerea de noi subcontractanti si/sau inlocuirea subcontractantilor initiali, care se vor realiza conform clauzei corespunzatoare din Conditiile Generale ale Contractului; 9. Modificari ale culoarului/coridorului de expropriere care conduc la necesitatea realizarii de lucrari suplimentare si/sau la renuntarea realizarii unor lucrari existente in Contract; 10. Modificari generate de acorduri, conventii, intelegeri ale statului/autoritatilor locale cu alte state; 11. Modificari legislative sau de norme tehnice/stasuri/normative/standarde, pe parcursul derularii contractului; 12. Prelungirea Duratei de Executie;. 13. Modificari care rezulta din implementarea solicitarilor provenite de la diverse institutii/autoritati/entitati care au atributii in legatura cu obiectivul de investitie (de exemplu: Ministere, Autoritati/Institutii centrale si/sau locale, Verificatori atestati, organisme de control, etc.). Contractul poate fi modificat, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, atunci când sunt îndeplinite în mod cumulativ condiţiile prevederilor art. 221 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare. In situatia prevazuta la art. 221 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul in care se efectueaza mai multe modificari succesive, valoarea modificarilor se va determina pe baza valorii nete cumulate a modificarilor succesive.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45221111 Road bridge construction work, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services