569021-2026 - Competition
Sweden – Construction work for dams, canals, irrigation channels and aqueducts – Utförandeentreprenad Ågrändsbron och Åvägen renovering kanalmurar Åvägen, Ågrändsbron - Vallhallabron
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title: Utförandeentreprenad Ågrändsbron och Åvägen renovering kanalmurar Åvägen, Ågrändsbron - Vallhallabron
Description: .Projektet är indelat i två huvuddelar: 1. Ågrändsbron, bro över Mölndalsån vid Ullevi. Befintlig bro kommer i detta projekt att bytas ut mot en bredare bro i stål för att öka trafikkapaciteten, tryggheten och trafiksäkerheten på platsen. 2. Åvägen, renovering av kanalmurar. Utmed Åvägen, mellan Ågrändsbron i norr och Valhallabron i söder
Internal identifier: N400U26-407
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45247000 Construction work for dams, canals, irrigation channels and aqueducts
Additional classification (cpv): 45221100 Construction work for bridges, 45247110 Canal construction
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: Utförandeentreprenad Ågrändsbron och Åvägen renovering kanalmurar Åvägen, Ågrändsbron - Vallhallabron