569481-2023 - ResultRomania-București: Industry specific software development services
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de de implementare corelatii de transfer termic si racire in film de vapori in codurile de calcul NUCIRC si CATHENA pentru deformari radiale ale tubului de presiune -CR 33701
Reference number: 10874881/2023/431.02
II.1.2.
Main CPV code
72212100 Industry specific software development services
II.1.4.
Short description
Achiziția are ca obiect implementare corelatii de transfer termic si racire in film de vapori in codurile de calcul NUCIRC si CATHENA pentru deformari radiale ale tubului de presiune de pana la 6.8% si calificarea acestor coduri pentru analize de tip ROP si analize de accident.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
În cadrul contractului, Prestatorul va realiza versiuni imbunatatite ale codurilor de calcul NUCIRC si CATHENA, a preprocesoarelor asociate si documentatia tehnica aferenta acestora, acoperind domeniul de pana la o deformare radiala de 6.8% a tubului de presiune.
Prestatorul va realiza urmatoarele activitati:
1) Va implementa in ultima versiune a codurilor de calcul sursa NUCIRC si CATHENA corelatiile de transfer termic dezvoltate in cadrul COG (COG-21-2008), pentru combustibilul 37R, pana la deformari radiale ale tubului de presiune de 6.8%;
2) Va verifica implementarea acestor corelatii si va emite o noua versiune executabila a fiecaruia din codurile de calcul NUCIRC si CATHENA;
3) Va verifica functionalitatea si va califica versiunile respective ale codurilor de calcul pentru analize ROP si analize de Securitate nucleara;
4) Va dezvolta si aproba documentatia asociata acestor noi versiuni a codurilor de calcul;
5) Va verifica functionalitatea preprocesoarelor actuale si, daca va f