569862-2021 - ResultRomania-București: Engineering design services for the construction of civil engineering works
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de proiectare și asistență tehnică aferente obiectivului Magistrala 5 (Drumul Taberei – Pantelimon), Secțiunea EROILOR (PS OPERĂ) – PIAȚA IANCULUI
Reference number: 13863739_2019_PAAPD1049919
II.1.2.
Main CPV code
71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.1.4.
Short description
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20.
Termenul limită în care entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare, este în ziua a 11-a înainte de data stabilită pentru depunerea ofertelor /solicitărilor de participare.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71241000 Feasibility study, advisory service, analysis, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectivul specific al achiziției este de a oferi METROREX S.A. soluția tehnică optimă pt realizarea secțiunii 2 Eroilor-Iancului a viitoarei magistrale de metrou 5, pe baza indicatorilor tehnico-economici aprobați de Guvern pentru realizarea acestei investiții și facilitarea executării proiectului în conformitate cu funcționalitățile aprobate ale acestuia, cu calendarul de realizare, costurile, standardul de calitate, protecția mediului și a monumentelor istorice, condițiile de siguranță și siguranța în executarea lucrărilor atât pentru executanți cât și pentru public.
Achiziția are ca scop angajarea unui Proiectant ale cărui servicii, conf Caietului Sarcini vor consta în:
•Revizuire rezultatelor Studiului de Fezabilitate, pus la dispozitie de Beneficiar, prin actualizarea Analizei Opțiunilor si a prognozei cererii de transport călători;
•Întocmirea documentatiei pt PUZ și evaluarea strategică de mediu ;
•Întocmirea documentatiei pt obținerea acordului de mediu ( pt intreg proiectul);
•Întocmirea Raportului de Schimbări Climatice;
•Întocmirea Proiecte tehnice pe specialități sau grupe de specialități înrudite, asigurând coordonarea acestora;
•Servicii necesare pentru obținerea aprobărilor/vizelor necesare de la Autorități, întocmirea DTCU, a DTAA, a DTAC;
•Asistenta tehnică pentru depunerea cererii de finanțare din fonduri de coeziune;
•Întocmirea doc tehnice și doc de achiziție, care să permită METROREX S.A. să lanseze și să gestioneze licitațiile pentru construcții civile, arhitectura si finisaje, cale de rulare, echipamentele electro-mecanice de siguranță/confort, material rulant, siguranţă și automatizare a traficului, echipamentele de sistem și tehnologiile pentru operațiunile de transport, informare şi publicitate proiect;
•Asistenta tehnică pt selectarea și atribuirea contractului;
•Asistenta tehnică în timpul implementării;
•Asistenta tehnică după finalizarea implementării.