571604-2022 - ResultRomania-București: Fire vessels
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Nave multirol - Proiect VIZIUNE 2020
Reference number: 4203997/2020/Viziune2020/P64
II.1.2.
Main CPV code
34513650 Fire vessels
II.1.4.
Short description
Obiectivul achiziției vizează diversificarea mijloacelor tehnice de care dispun serviciile profesioniste pentru situații de urgență, în vederea acoperii a cât mai multe tipuri de risc.
Achiziția are ca scop sporirea capacității de intervenție pe mare, ceea ce va conduce la creșterea numărului vieți salvate, bunuri recuperate, precum și reducerea impactului negativ asupra mediului în situații de urgență.
Existența unor nave multirol acostate în portul Constanța va permite respectarea obligațiilor internaționale asumate de România (convențiile IMO, SOLAS și SAR și convenția SAR Marea Neagră).
Termenul-limită în care Autoritatea Contractantă va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare: În a 11 a zi înainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Numărul zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 19
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Navă multirol de căutare și salvare (SAR-Search and Rescue)
Lot No: 2
II.2.2.
Additional CPV code(s)
34513700 Rescue vessels, 50000000 Repair and maintenance services, 80530000 Vocational training services
II.2.4.
Description of the procurement
Navă multirol de stingere a incendiilor
Lot No: 1
34513650 Fire vessels, 50000000 Repair and maintenance services, 80530000 Vocational training services