578929-2026 - Competition
Denmark – Access control system – Udbud på levering og installation af ADK-system
OJ S 161/2026 21/08/2026
Contract or concession notice – standard regime
Supplies - Services
1. Buyer
1.1.
Buyer
Official nameNordværk I/S
Emailmde@nordvaerk.dk
Legal type of the buyerRegional authority
Activity of the contracting authorityGeneral public services
1.1.
Buyer
Official nameNordværk Affaldsenergi A/S
Emailmde@nordvaerk.dk
Legal type of the buyerRegional authority
Activity of the contracting authorityGeneral public services
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitleUdbud på levering og installation af ADK-system
DescriptionNærværende udbud omfatter udbud af en rammeaftale på levering af et ADK-system og kompo-nenter hertil til Nordværk koncernen samt løbende opsætning/installation af ADK-komponenterne i takt med Nordværk koncernens behov For nærmere beskrivelse af de udbudte varer og ydelser, herunder de krav varerne og ydelserne skal opfylde, henvises til kravspecifikationen og tilbudslisten , samt eventuelle rettelser og besvarelse af spørgsmål. Nordværk er et affaldsfællesskab, som er ejet af syv nordjyske kommuner: Hjørring, Brønderslev, Jammerbugt, Mariagerfjord, Rebild, Læsø og Aalborg. Nordværk er en koncern bestående af Nordværk I/S og Nordværk Affaldsenergi A/S. Nordværk er ansvarlig for affaldsindsamling fra 450.000 borgere og driften af genbrugspladser i Hjørring Kommune, Aalborg Kommune, Brønderslev Kommune, Rebild Kommune og Jammerbugt Kommune. Nordværks aktiviteter omfatter derudover drift af deponier, drift af miljøanlæg, farligt affald og håndtering af klinisk risikoaffald og patologisk affald. Nordværk Affaldsenergi varetager drift af energianlæg i Hjørring og Aalborg.
Procedure identifierd40b8d15-a320-472b-9200-4fa459e68ae8
Internal identifier774082
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
2.1.1.
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Additional nature of the contractServices
Main classification (cpv): 42961100 Access control system
Additional classification (cpv): 34951000 Access platforms
2.1.2.
Place of performance
Country subdivision (NUTS)Nordjylland (DK050)
CountryDenmark
Additional informationArbejdet skal udføres på alle Nordværk lokationer i Nordjylland
2.1.3.
Value
Estimated value excluding VAT5 500 000,00 DKK
Maximum value of the framework agreement8 250 000,00 DKK
2.1.4.
General information
Legal basis
Directive 2014/24/EU
2.1.6.
Grounds for exclusion
Sources of grounds for exclusionNotice
Breaching of obligations in the fields of environmental lawEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det miljø-, social- eller arbejdsretlige område i henhold til EU-retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø-, social- eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU-Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa-Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Breaching of obligations in the fields of social lawEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det miljø-, social- eller arbejdsretlige område i henhold til EU-retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø-, social- eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU-Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa-Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Breaching of obligations in the fields of labour lawEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det miljø-, social- eller arbejdsretlige område i henhold til EU-retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø-, social- eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU-Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa-Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
BankruptcyEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
InsolvencyEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Arrangement with creditorsEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Analogous situation like bankruptcy, insolvency or arrangement with creditors under national lawEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Assets being administered by liquidatorEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Business activities are suspendedEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Grave professional misconductEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren i forbindelse med udøvelsen af sit erhverv har begået alvorlige forsømmelser, der sår tvivl om ansøgerens eller tilbudsgiverens integritet. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Agreements with other economic operators aimed at distorting competitionEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren har tilstrækkelige plausible indikationer til at konkludere, at ansøgeren eller tilbudsgiveren har indgået en aftale med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Conflict of interest due to its participation in the procurement procedureEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at en interessekonflikt, jf. udbudslovens § 24, nr. 18, i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes effektivt med mindre indgribende foranstaltninger. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Direct or indirect involvement in the preparation of this procurement procedureEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at en konkurrencefordrejning som omhandlet i udbudslovens § 39 som følge af den forudgående inddragelse af de økonomiske aktører i forberedelsen af udbudsproceduren i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes med mindre indgribende foranstaltninger. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Early termination, damages, or other comparable sanctionsEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren væsentligt har misligholdt en tidligere offentlig kontrakt, kontrakt med en forsyningsvirksomhed eller koncessionskontrakt og misligholdelsen har medført den pågældende kontrakts ophævelse eller en lignende sanktion. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Misrepresentation, withheld information, unable to provide required documents or obtained confidential information of this procedureEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren i det pågældende udbud har givet groft urigtige oplysninger, har tilbageholdt oplysninger eller ikke er i stand til at fremsende supplerende dokumenter vedrørende udelukkelsesgrundene i udbudslovens § 135, stk. 1 eller 3, og, hvis det er relevant, i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 eller 6, de fastsatte minimumskrav til egnethed i udbudslovens §§ 140-144 eller udvælgelsen i § 145. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Purely national exclusion groundsUdbudslovens § 134 a finder anvendelse, hvorfor en ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Udbudslovens § 134 a, Stk. 2: § 135, stk. 6, finder tilsvarende anvendelse på situationer omfattet af stk. 1. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Terrorist offences or offences linked to terrorist activitiesEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet som defineret i henholdsvis artikel 1, 3 og 4 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2002, nr. L 164, side 3) som ændret ved Rådets rammeafgørelse 2008/919/RIA af 28. november 2008 om ændring af rammeafgørelse 2002/475/RIA om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2008, nr. L 330, side 21). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153
Breaching obligation relating to payment of social security contributionsOrdregiveren skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Breaching obligation relating to payment of taxesOrdregiveren skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Participation in a criminal organisationEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for handlinger begået som led i en kriminel organisation som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 (EU-Tidende 2008, nr. L 300, side 42). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Money laundering or terrorist financingEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EU-Tidende 2005, nr. L 309, side 15). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
FraudEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for svig som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Child labour and including other forms of trafficking in human beingsEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for overtrædelse af straffelovens § 262 a eller, for så vidt angår en dom fra et andet land angående børnearbejde og andre former for menneskehandel som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EU-Tidende 2011, nr. L 101, side 1). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
CorruptionEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for bestikkelse som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater, og artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EU-Tidende 2003, nr. L 192, side 54) og bestikkelse som defineret i den nationale ret i ansøgerens eller tilbudsgiverens medlemsstat eller hjemland eller i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
5. Lot
5.1.
LotLOT-0000
TitleUdbud på levering og installation af ADK-system
DescriptionNærværende udbud omfatter udbud af en rammeaftale på levering af et ADK-system og kompo-nenter hertil til Nordværk koncernen samt løbende opsætning/installation af ADK-komponenterne i takt med Nordværk koncernens behov For nærmere beskrivelse af de udbudte varer og ydelser, herunder de krav varerne og ydelserne skal opfylde, henvises til kravspecifikationen og tilbudslisten , samt eventuelle rettelser og besvarelse af spørgsmål. Nordværk er et affaldsfællesskab, som er ejet af syv nordjyske kommuner: Hjørring, Brønderslev, Jammerbugt, Mariagerfjord, Rebild, Læsø og Aalborg. Nordværk er en koncern bestående af Nordværk I/S og Nordværk Affaldsenergi A/S. Nordværk er ansvarlig for affaldsindsamling fra 450.000 borgere og driften af genbrugspladser i Hjørring Kommune, Aalborg Kommune, Brønderslev Kommune, Rebild Kommune og Jammerbugt Kommune. Nordværks aktiviteter omfatter derudover drift af deponier, drift af miljøanlæg, farligt affald og håndtering af klinisk risikoaffald og patologisk affald. Nordværk Affaldsenergi varetager drift af energianlæg i Hjørring og Aalborg.
Internal identifier774082
5.1.1.
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 42961100 Access control system
Additional classification (cpv): 34951000 Access platforms
5.1.2.
Place of performance
Country subdivision (NUTS)Nordjylland (DK050)
CountryDenmark
5.1.3.
Estimated duration
Start date09/11/2026
Duration4 Years
5.1.4.
Renewal
Maximum renewals0
5.1.5.
Value
Estimated value excluding VAT5 500 000,00 DKK
Maximum value of the framework agreement8 250 000,00 DKK
5.1.6.
General information
Reserved participation
Participation is not reserved.
Procurement Project not financed with EU Funds.
The procurement is covered by the Government Procurement Agreement (GPA)yes
5.1.7.
Strategic procurement
Aim of strategic procurementNo strategic procurement
Green Procurement CriteriaNo Green Public Procurement criteria
Social objective promotedFair working conditions
5.1.9.
Selection criteria
Sources of selection criteriaNotice
CriterionAuthorisation or membership of a particular organisation needed for service contracts
Description of selection criterionDet er et krav at Tilbudsgiver er certificeret ADK-installationsvirksomhed i henhold til Forsikring & Pensions krav af december 2021 eller tilsvarende

CriterionFinancial ratio
Description of selection criterionTilbudsgiver skal have positiv egenkapital i hvert af de seneste tre disponible regnskabsår.

CriterionReferences on specified services
Description of selection criterionTilbudsgiver skal inden for de seneste tre år regnet fra tilbudsfristen have 3 referencer omhandlende levering og installation af ADK anlæg hver reference skal have en mini-mumsværdi på 200.000 kr. inden for en sammenhængende periode på højest 36 kalendermåneder.

CriterionRelevant educational and professional qualifications
Description of selection criterionTilbudsgiver skal som minimum have 5 teknikere som har gennemført kurserne ADK 1- adgangskontrol installation og ADK 2-Adgangskontrol Bus- og IP-baserede anlæg eller tilsvarende
5.1.10.
Award criteria
Criterion
TypePrice
NamePris
DescriptionTil brug for evaluering af underkriteriet ”Pris” skal Tilbudsgiver udfylde Tilbudslisten. ”Pris” vurderes på grundlag af Tilbudsgivers samlede tilbudssum. Priserne, som er angivet af Tilbudsgiver i tilbudslisten, vil blive lagt til grund for beregningen og vægtningen af den samlede tilbudssum. Nordværk har i Tilbudslisten angivet de enkelte tilbudslisteposter samt mængder af disse til brug for den indbyrdes vægtning heraf.
Category of award weight criterionWeight (percentage, exact)
Award criterion number60
Criterion
TypeQuality
NameKvalitet
DescriptionTil brug for evaluering af underkriteriet ”Kvalitet” skal Tilbudsgiver fremsende udfyldt Kravspecifi-kation samt eventuelle bilag til kravspecifikationen. Nordværk vil foretage en samlet vurdering af underkriteriet ”Kvalitet” på baggrund af det fremsend-te materiale. Nordværk vil i den forbindelse tillægge følgende forhold særlig positiv vægt: • Det vægtes positivt, hvis Tilbudsgiver kan dokumentere, at man har tilstrækkelig beman-ding til at kunne forestå installation af ADK-anlæg i en stor virksomhed med mange fy-sisk adskilte lokationer, herunder i forbindelse med sygdom og ferie. • Det vægtes positivt, hvis administrationssoftwaren er opbygget brugervenligt med ikon-baserede genveje, som letter dagligdagsopgaverne med få klik. • Det vægtes positivt, hvis Tilbudsgiver kan sikre lave opstartsomkostninger eller lave etableringsomkostninger eventuelt ved genanvendelse af eksisterende software. Nord-værk anvender i dag administrationssoftware fra Acre Intrusion Connect version 3.14.1 og Unitek version 2.0, build172, revision 2022-05-16 og build 190, revision 2024-08-16. Genanvendelsen af administrationssoftware forudsætter, at man med genanvendelsen kan opfylde de tekniske og funktionelle krav i nærværende kravspecifikation. • Det vægtes positivt, hvis Nordværk i administrationssoftwarens log kan udføre detaljeret søgning i loggen med søgekriterier som dato til/fra, klokkeslæt til/fra, person, specifikt el-ler alle adgangspunkter. • Det vægtes positivt, hvis man under systemsoftwarens brugergrænseflade for person-administration kan oprette brugerdefinerede felter til registrering af yderligere oplysninger på den oprettede person. • Det vægtes positivt, hvis administrationssoftwaren giver mulighed for upload, lagring og visning af brugerfoto direkte sammen med personens navn og øvrige oplysninger. Funkti-onen skal understøtte almindelige billedformater. • Det vægtes positivt, hvis operatørlogin understøtter Single Sign-On (SSO) via identitets-platformen Microsoft Entra. Hvis Tilbudsgiver tilbyder Single Sign-On (SSO) via identi-tetsplatformen Microsoft Entra, så skal Tilbudsgiver dokumentere, hvilke SSO-standarder der understøttes, og hvordan der integreres med Microsoft Entra. • Det vægtes positivt, hvis den grafiske visning giver Nordværk mulighed for selv at: • Opbygge grafiske oversigter over bygninger og etager • Placere interaktive symboler for døre, læsere, alarmpunkter og sensorer • Redigere symbolers funktion (farver, status, klik-handlinger) • Opdatere plantegninger uden Tilbudsgivers eller producentens indblanding • Tilgå grafisk visning fra IOS og Android enheder • Se ADK-anlæggets realtidsstatus • Det vægtes positivt, hvis der kan tilsluttes online trådløse langskilte til ADK-anlægget. • Det vægtes positivt, hvis de trådløse langskilte har følgende funktionalitet: • Kan administreres i samme software som det øvrige ADK-anlæg • Er godkendt til branddøre og nødudgange • Understøtter fuld hændelseslogning • Kan vise batteristatus • Anvender krypteret kommunikation • Kan indgå i samme adgangsgrupper og tidszoner som øvrige døre. • Det vægtes positivt, hvis Tilbudsgiver kan tilbyde en kortere responstid end 4 timer her-under differentieret responstider for: • Kritiske fejl • Driftsforstyrrelser • Ikke-kritiske fejl • Det vægtes positivt, hvis Tilbudsgiver har en robust serviceorganisation, hvor det er sikret, at der både i forbindelse med sygdom og ferie altid er kvalificerede medarbejdere til rådig-hed. Det vægtes endvidere positivt, hvis Tilbudsgiver har en bred geografisk dækning i Nordjylland og kan dokumentere, at man kan overholde de med Nordværk aftalte respons-tider. • Det vægtes positivt, hvis Tilbudsgiver tilbyder et ADK-system, som kan integreres med andre systemer f.eks. HR-systemer, kantine-betalingssystemer, tankanlæg mv. Tilbudsgiver bedes beskrive: • Hvilke systemer eller typer af systemer, der kan integreres op imod. • Hvordan data udveksles, herunder sikkerhed, format og opdateringsfrekvens. • Hvilke eventuelle licenser eller moduler, der kræves for integration. • Det vægtes positivt, hvis ADK-anlægget leveres med en åben API, som er fuldt dokumenteret. • Det vægtes positivt, hvis ADK-anlægget kan dataudveksle med andre systemer (læ-se/skrive adgang, synkronisering). • Det vægtes positivt, hvis man kan indlæse og udlæse filer af ADK-anlægget i følgende fil-formater CSV, XML, JSON eller tilsvarende.
Category of award weight criterionWeight (percentage, exact)
Award criterion number40
5.1.11.
Procurement documents
Languages in which the procurement documents are officially availableDanish
Address of the procurement documentshttps://www.comdia.com/nordvaerk/tenderinformationshow.aspx?Id=774082
5.1.12.
Terms of procurement
Terms of submission
Electronic submissionRequired
Address for submissionhttps://www.comdia.com/nordvaerk/tenderinformationshow.aspx?Id=774082
Languages in which tenders or requests to participate may be submittedDanish
Electronic catalogueNot allowed
VariantsNot allowed
Tenderers may submit more than one tenderNot allowed
Deadline for receipt of tenders21/09/2026 12:00:00 (UTC+02:00) Eastern European Time, Central European Summer Time
Duration during which the tender must remain valid3 Months
Information that can be supplemented after the submission deadline
At the discretion of the buyer, all missing tenderer-related documents may be submitted later.
Additional informationNordværk kan anmode om supplerende oplysninger i henhold til Udbudslovens § 159, stk. 5 og 6.
Information about public opening
Opening date21/09/2026 12:01:00 (UTC+02:00) Eastern European Time, Central European Summer Time
Additional informationTilbudsgiver har ikke mulighed for at være til stede ved åbning af tilbud.
Terms of contract
The execution of the contract must be performed within the framework of sheltered employment programmesNo
Electronic invoicingRequired
Electronic ordering will be usedyes
Electronic payment will be usedyes
Financial arrangementLeverandøren kan kræve betaling ved hver levering under forudsætning af, at det leverede er fri for mangler. Det fakturerede beløb forfalder til betaling 30 dage efter elektronisk afsendelse af fyldestgørende faktura, Ved forsinket betaling er Leverandøren berettiget til at beregne renter i henhold til rentelovens bestemmelser.
5.1.15.
Techniques
Framework agreement
Framework agreement, without reopening of competition
Information about the dynamic purchasing system
No dynamic purchase system
5.1.16.
Further information, mediation and review
Review organisationKlagenævnet for Udbud
Information about review deadlines: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frist for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale, regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation providing additional information about the procurement procedureNordværk I/S
Organisation providing offline access to the procurement documentsNordværk I/S
Organisation providing more information on the review proceduresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation receiving requests to participateNordværk I/S
Organisation processing tendersNordværk I/S
8. Organisations
8.1.
ORG-0001
Official nameNordværk I/S
Registration number46076753
Postal addressTroensevej 2
TownAalborg Øst
Postcode9220
Country subdivision (NUTS)Nordjylland (DK050)
CountryDenmark
Contact pointMorten Denaa
Emailmde@nordvaerk.dk
Telephone98156566
Internet addresshttps://www.nordvaerk.dk/
Roles of this organisation
Buyer
Group leader
Organisation providing additional information about the procurement procedure
Organisation providing offline access to the procurement documents
Organisation receiving requests to participate
Organisation processing tenders
8.1.
ORG-0002
Official nameNordværk Affaldsenergi A/S
Registration number45288897
Postal addressTroensevej 2
TownAalborg Øst
Postcode9220
Country subdivision (NUTS)Nordjylland (DK050)
CountryDenmark
Contact pointMorten Denaa
Emailmde@nordvaerk.dk
Telephone98156566
Internet addresshttps://www.nordvaerk.dk/
Roles of this organisation
Buyer
8.1.
ORG-1000
Official nameComdia ApS
Registration number33501404
Postal addressLindvedvej 71
TownOdense S
Postcode5260
Country subdivision (NUTS)Fyn (DK031)
CountryDenmark
Emailsupport@comdia.com
Telephone+45 7199 3672
Internet addresshttps://www.comdia.com/
Roles of this organisation
TED eSender
8.1.
ORG-1001
Official nameKlagenævnet for Udbud
Registration number37795526
Postal addressNævnenes Hus, Toldboden 2
TownViborg
Postcode8800
Country subdivision (NUTS)Vestjylland (DK041)
CountryDenmark
Emailklfu@naevneneshus.dk
Telephone+45 7240 5600
Internet addresshttp://www.klfu.dk
Roles of this organisation
Review organisation
8.1.
ORG-1002
Official nameKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registration number10294819
Postal addressCarl Jacobsens Vej 35
TownValby
Postcode2500
Country subdivision (NUTS)Københavns omegn (DK012)
CountryDenmark
Emailkfst@kfst.dk
Telephone+45 4171 5000
Internet addresshttps://www.kfst.dk/
Roles of this organisation
Organisation providing more information on the review procedures
Notice information
Notice identifier/version90f27f82-70a6-4f03-b045-c2099bdb94d9  -  01
Form typeCompetition
Notice typeContract or concession notice – standard regime
Notice subtype16
Notice dispatch date20/08/2026 11:27:01 (UTC+02:00) Eastern European Time, Central European Summer Time
Languages in which this notice is officially availableDanish
Notice publication number578929-2026
OJ S issue number161/2026
Publication date21/08/2026