580581-2023 - ResultRomania-Oradea: Hospital facilities construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Executia lucrarilor pentru obiectivul de investitii “Extindere ambulator Corp B Spital Clinic Judetean de Urgenta Oradea, Etapa I si Etapa II”, cod SMIS 123666, Cod unic: 4230487/2022/9
Reference number: Cod unic: 4230487/2022/9
II.1.2.
Main CPV code
45215140 Hospital facilities construction work
II.1.4.
Short description
Executia lucrarilor pentru obiectivul de investitii “Extindere ambulator Corp B Spital Clinic Judetean de Urgenta Oradea, Etapa I si Etapa II”, cod SMIS 123666
În cadrul Programul Operaţional Regional 2014-2020 Axa prioritară 8 - Dezvoltarea infrastructurii sanitare şi sociale, Prioritatea de investiții 8.1 este finantat obiectivul de investitii „Extindere ambulator Corp B Spitalul Clinic Județean de Urgență Oradea Etapa I si Etapa II” – Municipiul ORADEA, Județul BIHOR in cadrul proiectului Extindere ambulator Corp B Spitalul Clinic Județean de Urgență Oradea Etapa I si Etapa II”, cod SMIS 123666.
Obiectivul general al proiectului consta in creșerea accesibilității serviciilor de sanatate la nivelul județului Bihor - Spitalul Clinic Judetean de Urgenta - in vederea imbunatatirii starii de sanatate a populatiei.
Obiectivele specifice ale proiectului sunt:
1. Construirea unui (1) corp anexa prin extinderea Ambulatoriului Corpului B, al Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Oradea situat pe str. Gheorghe Doja nr. 65 Oradea, cu un regim de inaltime D+P+3E
2. Extinderea activitatii Ambulatoriului existent in cadrul Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Oradea prin realizarea infratructurii specifice si dotarea acesteia cu echipamentele de specialitate in vederea asigurarii accesului populatiei la serviciile de sanatate din judetul Bihor
3. Relocarea activitatii ambulatoriului existent pe str. Republicii nr.37, ca urmare a conditiilor improprii in care acesta isi desfasoara activitatea, a lipsei de functionalitate a serviciilor medicale asigurate de Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Oradea, a locatiilor diferite si proximitatii improprii a celor doua locatii
4. Dotarea Ambulatoriului de Specialitate, creat prin proiect, al Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Oradea situat pe str. Gheorghe Doja nr. 65 Oradea cu dotari de specialitate (aparatura medicala si mobilier medical adecvat).
Termenul pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11 a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. SOLICITARILE DE CLARIFICARI VOR FI TRANSMISE IN FORMAT EDITABIL.
Prevederile prezentei sectiuni se completeaza cu prevederile Caietui de Sarcini.
Valoarea totala estimata : 38.877.483,23 lei fara TVA.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Executia lucrarilor pentru obiectivul de investitii "Extindere ambulator Corp B Spital Clinic Judetean de Urgenta Oradea, Etapa I si Etapa II”, cod SMIS 123666
Obiectul contractului ce rezultă din această procedură este execuția tuturor lucrărilor descrise în documentația de atribuire, respectiv:
i. Lucrari de Arhitectura
ii. Lucrari de Infrastructura
iii. Lucrari de Suprastructura
iv. Lucrari de Instalatii
v. Imagini
Obiectul contractului include și urmatoarele activități:
i. achiziționarea tuturor materialelor și produselor necesare, a tuturor utilajelor, mijloacelor și echipamentelor (inclusiv orice utilaj de ridicare sau manipulare) necesare pentru execuția lucrărilor;
ii. orice activitate sau lucrare provizorie necesară pentru pregătirea șantierului, sau orice autorizație necesară Contractantului de la autoritățile competente pentru executarea lucrărilor și realizarea activităților și lucrărilor temporare;
iii. transportul la șantier al oricăror materiale, utilaje, componente și echipamente de lucru, a oricărui mijloc normal sau extraordinar necesar pentru execuția lucrărilor;
iv. orice testare, testele și probele relevante, așa cum sunt aceste testări și teste solicitate prin legislația și reglementările în domeniul sistemului de asigurare a calității în construcții, precum și certificările și rezultatele testelor materialelor, ale lucrărilor executate, a echipamentelor înglobate în lucrări, certificările și agrementele pentru utilajele folosite la execuția lucrărilor;
v. orice consumabile necesare pentru execuția lucrărilor și realizarea testărilor;
vi. întreținerea normală și extraordinară a lucrărilor până la predarea acestora către Beneficiar;
vii. activități și consumabile necesare pentru menținerea șantierului curat și funcțional, demontarea și îndepărtarea oricăror lucrări sau activități provizorii;
viii. pregătirea Documentelor Antreprenorului așa cum sunt definite în acest document
ix. documente tehnice aferente metodologiei de execuţie a Antreprenorului, piese desenate şi calculele aferente, elaborate în stricta aplicare a proiectului elaborat de Beneficiar
x. Documentarea informațiilor necesare pentru Cartea tehnică a construcției, inclusiv documentarea instrucțiunilor de exploatare