580763-2020 - ResultRomania-Craiova: Snow-clearing services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Acord-cadru – Întreținere curentă pe timp de iarnă anul I- IV – DRDP Craiova – Lot 1-5”
Reference number: 16054368/2020/73S
II.1.2.
Main CPV code
90620000 Snow-clearing services
II.1.4.
Short description
Conform caietelor de sarcini: în conformitate cu prevederile „Nomenclatorului privind lucrările si serviciile aferente drumurilor publice” nr. 346 din 15 mai 2000 publicat in Monitoul Oficial al Romaniei, Partea I nr. 255/8.VI.2000 Anexa 1 si 2, Ind. 102. Intretinere curenta pe timp de iarna, in cadrul acordului-cadru/contractului subsecvent se vor executa urmatoarele:
— deszapezirea mecanica: activitatea de deszapezire a drumurilor nationale si a autostrazilor se va efectua in conformitate cu prevederile „Normativului privind prevenirea si combaterea înzăpezirii drumurilor publice” – indicativ AND nr. 525/2013 si consta in:
—— raspandirea mecanica a materialelor antiderapante sau a substantelor chimice in scopul prevenirii sau combaterii poleiului, ghetii sau a zapezii (ore);
—— patrularea cu utilaje pentru informarea starii drumurilor nationale si a autostrazilor sau pentru prevenirea inzapezirii in timpul ninsorilor linistite sau al viscolelor moderate (viteza vantului sub 30 km/h) (ore);
—— deszapezirea mecanica cu autoutilaje specifice (ore);
— degajarea vehiculelor inzapezite care impiedica actiunea de deszapezire de pe platforma drumurilor (ore);
— informari privind starea drumurilor: asigurarea permanentei, instruirea personalului si asigurarea logisticii necesare este in sarcina prestatorului.
Informarile se vor efectua conform „Normativului privind prevenirea si combaterea înzăpezirii drumurilor publice” – Indicativ AND nr. 525/2013, precum si a Ordinului Ministrului Transporturilor privind functionarea Comandamentului Central de Iarna.
Personalul prestatorului va transmite informatiile privind viabilitatea drumurilor nationale/autostrazilor, dupa caz, conform programului de raportare stabilit de beneficiar. Raportarea se va face conform datelor solicitate in Anexa 7 – buletin meteo rutier din „Normativul privind prevenirea si combaterea înzăpezirii drumurilor publice” – indicativ AND nr. 525/2013.
Nota: termenul-limita pana la care operatorii economici interesati de participarea la procedura de achizitie publica au dreptul de a solicita clarificari in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si concret la toate solicitarile de clarificari, in a 11-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Lot 1 – SDN Craiova
Lot No: 1
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
Conform caietului de sarcini: În conformitate cu prevederile „Nomenclatorului privind lucrările si serviciile aferente drumurilor publice” nr. 346 din 15 mai 2000 publicat in Monitoul Oficial al Romaniei, Partea I nr. 255/8.VI.2000 Anexa 1 si 2, ind. 102. „Intretinere curenta pe timp de iarna”, in cadrul acordului-cadru/contractului subsecvent se vor executa urmatoarele:
— raspandirea mecanica a materialelor antiderapante sau a substantelor chimice in scopul prevenirii sau combaterii poleiului, ghetii sau a zapezii (ore);
— patrularea cu utilaje pentru informarea starii drumurilor nationale si a autostrazilor sau pentru prevenirea inzapezirii in timpul ninsorilor linistite sau al viscolelor moderate (viteza vantului sub 30 km/h) (ore);
— deszapezirea mecanica cu autoutilaje specifice (ore);
— degajarea vehiculelor inzapezite care impiedica actiunea de deszapezire de pe platforma drumurilor (ore).
Informari privind starea drumurilor: asigurarea permanentei, instruirea personalului si asigurarea logisticii necesare este in sarcina prestatorului. Informarile se vor efectua conform „Normativului privind prevenirea si combaterea înzăpezirii drumurilor publice” – indicativ AND nr. 525/2013, precum si a Ordinului Ministrului Transporturilor privind functionarea Comandamentului Central de Iarna.
Lot 5 – SDN Slatina
Lot No: 5
Conform caietelului de sarcini: în conformitate cu prevederile „Nomenclatorului privind lucrările si serviciile aferente drumurilor publice” nr. 346 din 15 mai 2000 publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I nr. 255/8.VI.2000 Anexa 1 si 2, ind. 102. Intretinere curenta pe timp de iarna, in cadrul acordului-cadru/contractului subsecvent se vor executa urmatoarele: deszapezirea mecanica.
Activitatea de deszapezire a drumurilor nationale si a autostrazilor se va efectua in conformitate cu prevederile „Normativului privind prevenirea si combaterea înzăpezirii drumurilor publice “ – Indicativ AND nr. 525/2013 si consta in:
— informari privind starea drumurilor.
Asigurarea permanentei, instruirea personalului si asigurarea logisticii necesare este in sarcina prestatorului.
Informarile se vor efectua conform „Normativului privind prevenirea si combaterea înzăpezirii drumurilor publice” – indicativ AND nr. 525/2013, precum si a Ordinului Ministrului Transporturilor privind functionarea Comandamentului Central de Iarna.
Lot 4 – SDN Râmnicu Vâlcea
Lot No: 4
Conform caietului de sarcini: în conformitate cu prevederile „Nomenclatorului privind lucrările si serviciile aferente drumurilor publice” nr. 346 din 15 mai 2000 publicat in Monitoul Oficial al Romaniei, Partea I nr. 255/8.VI.2000 Anexa 1 si 2, ind. 102. Intretinere curenta pe timp de iarna, in cadrul acordului-cadru/contractului subsecvent se vor executa urmatoarele:
—— degajarea vehiculelor inzapezite care impiedica actiunea de deszapezire de pe platforma drumurilor (ore).
Lot 3 – SDN Târgu Jiu
Lot No: 3
Conform caietului de sarcini: în conformitate cu prevederile „Nomenclatorului privind lucrările si serviciile aferente drumurilor publice” nr. 346 din 15 mai 2000 publicat in Monitoul Oficial al Romaniei, Partea I nr. 255/8.VI.2000 Anexa 1 si 2, ind. 102, „Intretinere curenta pe timp de iarna”, in cadrul acordului-cadru/contractului subsecvent se vor executa urmatoarele:
—— degajarea vehiculelor inzapezite care impiedica actiunea de deszapezire de pe platforma drumurilor (ore);
Lot 2 – SDN Tr. Severin
Lot No: 2
Conform caietului de sarcini: în conformitate cu prevederile „Nomenclatorului privind lucrările si serviciile aferente drumurilor publice” nr. 346 din 15 mai 2000 publicat in Monitoul Oficial al Romaniei, Partea I nr. 255/8.VI.2000 Anexa 1 si 2, ind. 102. „Intretinere curenta pe timp de iarna”, in cadrul acordului-cadru/contractului subsecvent se vor executa urmatoarele: