581714-2022 - ResultRomania-București: Aerial and related services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
PRESTĂRI SERVICII PENTRU REALIZAREA CAMPANIEI DE TOAMNĂ DE VACCINARE ANTIRABICĂ ORALĂ A VULPILOR CU MOMELI DE VACCINALE PRIN DISTRIBUŢIE AERIANĂ ŞI ACTIVITĂŢI CONEXE
Reference number: 16277408_2022_PAAPD1358621
II.1.2.
Main CPV code
60440000 Aerial and related services
II.1.4.
Short description
În conformitate cu Acordul Grant VP/2021-2022/RO/S12.869931 pentru anul 2022 a Comisiei Europene, pentru aprobarea Programului de supraveghere, control şi eradicare a rabiei la vulpe, România are obligaţia de a îndeplini acţiunea de combaterea a rabiei prin realizarea campaniei de toamnă de vaccinare antirabică orală a vulpilor cu momeli vaccinale prin distribuţie aeriana şi activităţi conexe acesteia. Achiziţia include următoarele servicii:
- Servicii pentru asigurarea, transportul şi depozitarea de momeli vaccinale;
- Serviciul de distribuţia aeriană a momelilor vaccinale;
- Serviciul de informare şi distribuţie a materialelor informative,
conform Secţiunea B – Caiet de sarcini, prin încheierea unui contract valabil până la data de 31.12.2022.
Termenul limită până la care se pot solicita clarificări sau informaţii suplimentare de către operatorii economici interesaţi de accesul la procedură, în legătură cu documentaţia de atribuire: a 20-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor
Termenul limită de publicare a răspunsului la solicitările de clarificări sau informaţii suplimentare adresate de operatorii economici: a 11-a zi înainte de data-limită stabilită pentru depunerea ofertelor.
Orice solicitare de clarificări sau informaţii suplimentare trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
33651690 Vaccines for veterinary medicine
II.2.4.
Description of the procurement
In conformitate cu Acordul Grant VP/2021-2022/RO/SI2.869931 pentru anul 2022, România are obligaţia îndeplinirii Programului de supraveghere, control şi eradicare a rabiei la vulpe al României pe tot teritoriul României, prin vaccinarea antirabică a vulpilor cu momeli vaccinale efectuate prin distribuirea atât aeriană cât şi manuală pe suprafeţe întinse sau zone greu accesibile.
Programul se va desfăşura în conformitate cu prevederile din Hotărârea de Guvern nr.55/2008 pentru aprobarea Programului strategic privind supravegherea, controlul şi eradicarea turbării la vulpe în România, cu modificările şi completările ulterioare.
Obiectul acestei achiziţii îl reprezintă achiziţionarea de servicii pentru realizarea campaniei de toamnă de vaccinare antirabică orală a vulpilor cu momeli vaccinale prin distribuţie aeriana şi activităţile conexe acesteia, necesare implementării Programului în anul 2022, aprobat prin Acordului Grant VP/2021-2022/RO/SI2.869931.
Contractul vizează:
serviciile se vor presta în conformitate cu cerinţele minime obligatorii, solicitate în Secţiunea B - Caietul de sarcini.
Valoarea estimată fără TVA a achiziţiei: 20,256,622.23 Ron