2. Procedure
Procedure
Title: Udbud af Sundmolen Øst - Byggemodning
Description: Udviklingsselskabet By & Havn I/S’ (i det følgende benævnt ”Ordregiver”) udbyder byggemodning af Sundmolen Øst, herunder udførelse af infrastruktur, en bro, tre byrum, inkl. et grønt byrum på Sundmolen Vest, samt forsyningsledninger og pumpestation for HOFOR. Entreprisekontrakten vedrører udførelsen af byggemodning på Sundmolen Øst samt udførelse af et grønt byrum på Sundmolen Vest i hovedentreprise (”Opgaven”). Derudover vedrører entreprisekontrakten delvis projektering som beskrevet i kontraktens pkt. 6. Opgaven består i hovedtræk af udførelse af forsyningsledninger for HOFOR, infrastruktur, bro og beplantning. Derudover omfatter opgaven projektering og etablering af en pumpestation. Den udbudte kontrakt forventes udført i tidsrummet november 2026 til juni 2028. For en nærmere beskrivelse af kontrakten og den udbudte opgave henviser Ordregiver til det samlede udbudsmateriale angivet i udbudsbetingelsernes afsnit 2. Ordregiver har valgt ikke at opdele opgaven i delkontrakter, idet det af hensyn til Ordregivers administration og for at minimere grænsefladeproblematikken er mest hensigtsmæssigt, at størstedelen af opgaven udføres af én og samme entreprenør.
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). Det betyder, at alle interesserede økonomiske aktører kan ansøge om at deltage i udbuddet. Det er dog kun ansøgere, som Ordregiver udvælger (prækvalificerer) og opfordrer dertil, der kan afgive tilbud. Ordregiver vil prækvalificere op til fem ansøgere. Ordregiver kan alene prækvalificere og tildele kontrakten til aktører, der opfylder de i udbuddet fastsatte egnethedskrav og som ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde. Den udbudte kontrakt vil blive tildelt til én tilbudsgiver. Kontrakten med den vindende tilbudsgiver vil blive indgået på de vilkår og betingelser, der fremgår af udbudsmaterialets udkast til kontrakt med bilag.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45111291 Site-development work
Additional classification (cpv): 45000000 Construction work, 45200000 Works for complete or part construction and civil engineering work, 45221110 Bridge construction work, 45230000 Construction work for pipelines, communication and power lines, for highways, roads, airfields and railways; flatwork, 45231300 Construction work for water and sewage pipelines, 45232152 Pumping station construction work, 45233120 Road construction works, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Der er ingen optioner.