584120-2023 - ResultRomania-Marginea: Gas supply mains construction work
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
SERVICII AVIZARE, AUTORIZARE, PROIECTARE, VERIFICARE SI EXECUTIE LUCRARI pentru “DEZVOLTAREA UNEI RETELE INTELIGENTE DE DISTRIBUTIE A GAZELOR NATURALE IN COMUNELE MARGINEA SI HORODNIC DE SUS DIN JUDETUL SUCEAVA”
Reference number: A1/2023
II.1.2.
Main CPV code
45231221 Gas supply mains construction work
II.1.4.
Short description
Servicii avizare, autorizare, proiectare, verificare si executie lucrari pentru “Dezvoltarea unei retele inteligente de distributie a gazelor naturale in comunele Marginea si Horodnic de Sus din judetul Suceava”.
Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/ candidaturilor: 22
Autoritatea contractanta va raspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/ informațiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor, astfel incat aceste informatii sa fie preluate in anuntul de participare.
II.1.5) Valoarea totala estimata: 61.061.024,41 lei fara TVA
Din care:
3.5.4. Documentații tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/ acordurilor/autorizațiilor 102.260,00 lei fara TVA
3.5.5. Verificarea tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie 30.000,00 lei fara TVA
3.5.6. Proiect tehnic și detalii de execuție 135.000,00 lei fara TVA
3.8.1. Asistență tehnică din partea proiectantului 135.000,00 lei fara TVA
TOTAL PROIECTARE 402.260,00 lei fara TVA
1.3. Amenajari pentru protectia mediului și aducerea terenului la starea inițială 9.268.655,52 lei fara TVA
4.1. Construcții și instalații 40.828.310,89 lei fara TVA
4.2. Montaj utilaje, echipamente tehnologice și functionale 485.550,00 lei fara TVA
4.3 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj: 4.093.068,00 lei fara TVA
4.4 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care nu necesita montaj si echipamente de transport: 23.520,00 lei fara TVA
4.6 Active necorporale 5.720.000,00 lei fara TVA
5.1.1. Lucrări de construcții și instalații aferente organizării de șantier 40.000,00 lei fara TVA
5.1.2 Cheltuieli conexe organizarii santierului 72.000,00 lei fara TVA
6.2. Probe tehnologice si teste 127.660,00 lei fara TVA
TOTAL EXECUȚIE 60.658.764,41 lei fara TVA
TOTAL GENERAL (PROIECTARE + EXECUTIE DE LUCRARI) 61.061.024,41 lei fara TVA
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45231223 Gas distribution ancillary work, 45333200 Gas meter installation work, 71322200 Pipeline-design services, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Servicii avizare, autorizare, proiectare, verificare si executie lucrari pentru “Dezvoltarea unei retele inteligente de distributie a gazelor naturale in comunele Marginea si Horodnic de Sus din judetul Suceava”
Realizarea documentației tehnico-economice in conformitate cu caietul de sarcini, verificată și avizată de Verificatorul tehnic de calitate, asistenta tehnica din partea proiectantului si executia urmatoarelor categorii de lucrari:
- Amenajari pentru protectia mediului si aducerea la starea initiala
- subtraversare rau Sucevita in zona DN17 A prin foraj dirijat
- subtraversare rau Pozen in zona DN2E prin foraj dirijat
- Retea distributie PE100 SDR11 d315mm
- Retea distributie PE100 SDR11 d250mm
- Retea distributie PE100 SDR11 d200mm
- Retea distributie PE100 SDR11 d160mm
- Retea distributie PE100 SDR11 d125mm
- Retea distributie PE100 SDR11 d110mm
- Retea distributie PE100 SDR11 d90mm
- Retea distributie PE100 SDR11 d75mm
- Retea distributie PE100 SDR11 d63mm
- Retea distributie OL ɸ 323,9
- Retea distributie OL ɸ 219,1
- Retea distributie OL ɸ 168,3
- Retea distributie OL ɸ 114,3
- Retea distributie OL ɸ 88,9
- Bransamente gaze naturale cu PRM la capat (10mc/h)
- Bransamente gaze naturale cu PRM la capat (25mc/h)
- Bransamente gaze naturale cu PRM la capat (50mc/h)
- Bransamente gaze naturale cu PRM la capat (75mc/h)
- Bransamente gaze naturale cu PRM la capat (100mc/h)
- Instalatii de utilizare la institutiile publice
- probe tehnologice si teste
- pregatirea personalului de exploatare
- Procurare Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale
- organizare de santier infiintare-desfiintare, cheltuieli conexe organizarii de santier
Durata contractului, concesiunii, a acordului-cadru sau a sistemului dinamic de achizitii
Durata in luni: 72 de luni din care: 6 luni proiectarea, verificarea, avizarea documentatiilor tehnice, 30 de luni executia lucrarilor si asistenta tehnica din partea proiectantului si 36 de luni perioada de garantie de buna executie a lucrarilor