588267-2026 - Competition
Finland – IT services: consulting, software development, Internet and support – Tulli - Projektiportaalin hankinta (SaaS -palvelu)
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Tulli - Projektiportaalin hankinta (SaaS -palvelu)
Description: Hankinnan kohteena on Tullin rakennushankkeiden hallintaa varten projektiportaali (myöhemmin myös projektipankki), johon tallennetaan Tullin rakennushankkeiden piirustuksia ja muuta materiaalia. Projektiportaali hankintaan SaaS -palveluna. Hankinnan kohteen vaatimukset on määritelty tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Tulli hankkii valmista ja tuotantokäytössä olevaa järjestelmää, joka voidaan hyvin pienellä räätälöinnillä ottaa palveluna Tullin käyttöön. Projektiportaalin avulla Tulli ja sen rakennusurakoihin liittyvät toimijat säilyttävät tietoja yhdessä paikassa. Projektiportaalin tulee mahdollistaa urakkakohtaisten (arvio noin 30 samanaikaista rakennusurakkaa) dokumenttien säilytyksen, työmaapäiväkirjat käyttäjäoikeuksin rajoitettuna sekä liittymän sähköiseen kilpailutusjärjestelmään (www.hankintailmoitukset.fi). Hankintaan sisältyy projektiportaalin käyttöönotto ja tarvittaessa koulutus. Projektiportaalin käyttäjiä ovat ensisijaisesti Tullin henkilöstö sekä sopimuskumppanit (esim. urakoitsijat, suunnittelijat, konsultit, valvojat), Lisäksi hankinnan kohteeseen voi kuulua pieni määrä siihen liittyviä erikseen tilattavia asiantuntijapalveluita tässä tarjouspyynnössä ja liitteissä määritellyn mukaisesti. Kilpailutuksen voittaneen tarjoajan kanssa tehdään turvallisuussopimus sekä toistaiseksi voimassa oleva hankintasopimus. Asiantuntijatyöstä sovitaan tilaus- ja palvelusopimuksella, joiden puitteissa toimeksiannoista sovitaan erikseen.
Internal identifier: 2026/00067-1
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on hankintalain 26 §:n mukainen EU-kynnysarvon ylittävä palveluhankinta. Hankintamenettelynä käytetään hankintalain 32 §:n mukaista avointa menettelyä. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Tarjouspyyntöasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Tarjous tulee laatia suomen kielellä. Tarjoajan halutessa tarjousasiakirjat muulla kielellä, käännättäminen ja siitä aiheutuvat kustannukset ovat tarjoajan itsensä vastattavina. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems, 72100000 Hardware consultancy services, 72260000 Software-related services, 72268000 Software supply services
5. Lot
Lot: LOT-0000