589046-2026 - Competition
Finland – Optical-fibre cables – VESISTÖHYBRIDIVALOKUITUKAAPELIEN HANKINTA
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleVESISTÖHYBRIDIVALOKUITUKAAPELIEN HANKINTA
DescriptionHankinnan kohteena on vesistöhybridivalokuitukaapelin hankinta teknisen eritelmän mukaisesti (liite 1). Hankittava määrä vuonna 2026 on 400 kilometriä (200 km ja 200 km).
Internal identifier4000001562
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Main features of the procedureTarjouskilpailu toteutetaan avoimena EU-hankintamenettelynä hankintalain ( Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeusopimuksista 1397/2016) mukaisesti. Hankintaa ei jaeta eri tarjoajien kesken. Hankinnan kohteen ylläpidon ja käytettävyyden turvaamiseksi hankintaa ei ole mahdollista jakaa osiin. Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole salittuja. Hankinnasta on tehty ilmoitus HILMA-palveluun tarjouspyynnön julkaisupäivänä. Tarjouspyyntöasiakirjat : https://hanki.tarjouspalvelu.fi/hanki Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö Tarjoajat ESPD-lomakkeessa asetetut soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat hankintalain 80 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös Tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Hankinnan vaiheet ovat seuraavat: 1. Hankintailmoitus sähköisellä ilmoituskanavalla (HILMA) 2. Lisäkysymysten esittäminen 3. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin 4. Tarjousten jättäminen 5. Tarjousten käsitteleminen a. Tarjousten avaaminen b. Tarjoajien soveltuvuuden tarkastaminen c. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen d. Tarjousten vertailu 6. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto 7. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla.
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 32562000 Optical-fibre cables
5. Lot
LotLOT-0000