2. Procedure
Procedure
Title: Udførelse af serviceeftersyn og ad hoc reparationer på ABA-anlæg i Næstved Kommune
Description: Udbuddet vedrører levering af udførelse af årligt serviceeftersyn og ad hoc reparationer på følgende typer brandtekniske installationer, som er installeret i bygninger der benyttes af Næstved Kommune: ABA, ABDL, AVA/IVA, F&P, ABV og RU -anlæg.
Internal identifier: 24-008243
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet vedrører levering af udførelse af årligt serviceeftersyn og ad hoc reparationer på følgende typer brandtekniske installationer, som er installeret i bygninger der benyttes af Næstved Kommune: a. Automatiks brandalarmanlæg (ABA-anlæg) – obligatorisk b. Ad hoc-opgaver - option c. Automatisk branddørlukningsanlæg (ABDL-anlæg) - option d. Automatisk varslingsanlæg og internt varslingsanlæg (AVA-anlæg / IVA-anlæg) – option e. Flugtvejs- og panikbelysningsanlæg(F&P-anlæg) - option f. Automatisk brandventilationsanlæg og røgudluftningsanlæg) (ABV-anlæg og RU-anlæg) - option De aktuelle adresser for ABA-anlæg fremgår af Bilag 5 - Anlægsoversigt med adresser, hvori der er brandtekniske installationer og som benyttes af Næstved Kommune. Ligeledes følge af oversigten, hvilke andre brandtekniske installationer der er installeret i bygningerne. Der kan forekomme anlæg der ikke er registreret i bygningerne, og der kan efterfølgende blive registeret brandtekniske installationer i andre af kommunen benyttede bygninger.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50413200 Repair and maintenance services of firefighting equipment
Additional classification (cpv): 31625100 Fire-detection systems, 31625200 Fire-alarm systems, 35110000 Firefighting, rescue and safety equipment, 35111000 Firefighting equipment, 35111400 Fire escape equipment, 35111500 Fire suppression system, 38431200 Smoke-detection apparatus, 45312000 Alarm system and antenna installation work, 45312100 Fire-alarm system installation work, 45343000 Fire-prevention installation works, 45343100 Fireproofing work, 45343200 Firefighting equipment installation work, 51700000 Installation services of fire protection equipment, 75251100 Firefighting services, 75251110 Fire-prevention services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: a. Automatiks brandalarmanlæg (ABA-anlæg) – obligatorisk b. Ad hoc-opgaver - option c. Automatisk branddørlukningsanlæg (ABDL-anlæg) - option d. Automatisk varslingsanlæg og internt varslingsanlæg (AVA-anlæg / IVA-anlæg) – option e. Flugtvejs- og panikbelysningsanlæg(F&P-anlæg) - option f. Automatisk brandventilationsanlæg og røgudluftningsanlæg) (ABV-anlæg og RU-anlæg) - option