2. Procedure
Procedure
Title: Om-, till- och nybyggnation av Be-Ge Hockey Center Oskarshamn
Description: Denna upphandling utgör samverkan mellan antagen entreprenör och Oskarshamns kommun. En Samverkansentreprenör kommer att under FAS 0 utses för upphandlingens FAS 1 och FAS 2. Arenaområdet i Oskarshamn innefattar bland annat Be-Ge Hockey Center, simhall, fotbollsplan, friidrottsarena, bandyplan och en nyuppförd träningsishall m.m. Upphandlingen omfattar om-, ny- och tillbyggnation av Be-Ge Hockey Center. Ytterligare information framgår i upphandlingsdokumenten.
Internal identifier: U-052-2025
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
Additional classification (cpv): 45200000 Works for complete or part construction and civil engineering work, 45210000 Building construction work, 45212000 Construction work for buildings relating to leisure, sports, culture, lodging and restaurants, 45212200 Construction work for sports facilities, 45212220 Multi-purpose sports facilities construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: U-052-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000