592607-2022 - ResultRomania-Târgu Mureș: Technical assistance services
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Asistență Tehnică pentru Supervizarea contractelor de lucrări din cadrul proiectului :” Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Mureș, în perioada 2014 – 2020”Proiect nemajor:Zona VALEA NIRAJULUI UAT Crăciunești, UAT Acățari, UAT, Bereni, UAT MăgheraniNr. de Identificare Contract:MS-CS-S2.1
Reference number: RO10755074/POIM04/2022
II.1.2.
Main CPV code
71356200 Technical assistance services
II.1.4.
Short description
Asistență Tehnică pentru Supervizarea contractelor de lucrări din cadrul proiectului:
” Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Mureș, în perioada 2014 – 2020”
Proiect nemajor:
Zona VALEA NIRAJULUI UAT Crăciunești, UAT Acățari, UAT, Bereni, UAT Măgherani
Nr. de Identificare Contract:
MS-CS-S2.1
Serviciile de supervizare vor contribui la atingerea următoarelor obiective specifice:
• Îndeplinirea rolului de Supervizor conform HG1/2018, inclusiv, dar nelimitându-se la supervizarea execuţiei, a 7 contracte de lucrări;
• Asigurarea execuției unor lucrări de calitate, pe fiecare categorie de lucrări, conform legislației, reglementărilor tehnice și standardelor aplicabile;
• Asigurarea unei evaluarări adecvate a cantităților de lucrărilor determinarea corectă a costului lucrărilor, conform Contractului de Lucrări sau, după caz, conform condițiilor pieței; în orice moment, Supervizorul trebuie să fie capabil să furnizeze o prognoză a fluxului de numerar și o estimare a costului la finalizarea lucrărilor;
• Monitorizarea și evaluarea mobilizării Antreprenorului, a aprovizionării cu materii prime și materiale conforme și a ritmului execuției lucrărilor; în orice moment, Supervizorul trebuie să fie capabil să furnizeze un grafic realist de finalizare a lucrărilor și să furnizeze înregistrări și documente pentru orice eventuală întârziere în execuția lucrărilor;
• Asigurarea respectării de către Entitatea Contractantă şi Antreprenor a condiţiilor contractuale;
• Asigurarea îndeplinirii obligațiilor Entității Contractante în calitate de Investitor, conform legislației privind calitatea în construcții.
Contractele de lucrări vor avea ca obiect execuția lucrărilor de construcții, montaj și instalații, amenajarea zonelor de protecție și realizarea drumurilor de acces aferente Gospodăriilor de Apă și Stații de Pompare, lucrări de pozare sistem de transport și distribuție apă, lucrări de pozare sistem extindere aducțiune, inclusiv achiziția materialelor, echipamentelor, punere în funcțiune, realizare probe și teste tehnologice și instruire personal și urmează să fie desfășurate.
Durata estimată de prestare a serviciilor de supervizare este de 52 luni.
Numărul de zile până la care operatorii economici pot solicita clarificări privind documentația de atribuire, înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18 zile.
În conformitate cu prevederile art.29, alin.(3) din HG nr.394/2016, entitatea contractantă stabilește două termene-limită în care va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificare/informaţiilor suplimentare după cum urmează:
- cu 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor pentru solicitările de clarificare primite cu cel puțin 27 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor
- în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor pentru solicitările de clarificare primite în intervalul 26-18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor
Entitatea Contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71520000 Construction supervision services, 71521000 Construction-site supervision services
II.2.4.
Description of the procurement
Asistență Tehnică pentru Supervizarea contractelor de lucrări din cadrul proiectului :
• Asigurarea unei evaluarări adecvate a cantităților de lucrărilor determinarea corecta a costului lucrărilor, conform Contractului de Lucrări sau, după caz, conform condițiilor pieței; în orice moment, Supervizorul trebuie să fie capabil să furnizeze o prognoză a fluxului de numerar și o estimare a costului la finalizarea lucrărilor;
Contractul intră în vigoare de la data semnării acestuia de către ambele părți.
Durata de prestare a serviciilor este de 52 de luni începând de la data prevazută în Ordinul administrativ de începere emis de Achizitor.