594624-2020 - ResultRomania-Bucharest: Rolling stock
Contract award notice – utilities
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Trenuri noi de metrou destinate pentru Magistrala 5 de metrou, tronsonul Drumul Taberei-Iancului
Reference number: 13863739_2018_PAAPD1024621
II.1.2.
Main CPV code
34620000 Rolling stock
II.1.4.
Short description
Obiect contract: furnizare 13 trenuri noi de metrou, simulator instruire personal exploatare, set scule speciale (mentenanță trenuri) și serviciile accesorii (transport, asigurare, punerea în funcţiune, asistenţa tehnica în perioada garanţie, instruire personal exploatare, operare trenuri și folosire aplicaţii software) într-un termen estimat de 42 de luni, cu opțiunea de suplimentare (cu maximum 17 trenuri noi), destinate operării pe Magistrala 5 de metrou, tronson Drumul Taberei-Iancului, Secțiunea Râul Doamnei-Eroilor.
Contractul poate fi modificat (conform art. 236/Legea 99/2016, la solicitarea Metrorex formulată în maximum 84 de luni de la semnarea contractului, prin suplimentare cu max. 17 trenuri, același tip, aceleași performanțe tehnice (sau superioare), aceleași condiții contractuale (inclusiv termenele de livrare vor fi similare celor 13 trenuri), cu excepția prețului.
Termenele de livrare pentru trenurile ce pot fi comandate suplimentar (una/mai multe comenzi pentru maximum 17 trenuri) vor fi similare termenelor ofertate și angajate prin contract.
Durata estimată de valabilitate a contractului (incluzând modificarea prevăzută prin clauză de revizuire) este de maximum 130 de luni, compusa din: durata estimată pentru furnizare 13 trenuri, simulator, scule speciale – max. 42 de luni; perioada în care achizitorul își poate exprima opțiunea de suplimentare, în limita a maximum 17 trenuri de același tip – maximum 84 de luni; perioada aferentă livrării a maximum 17 trenuri suplimentare – maximum 46 de luni de la exprimarea opțiunii.
Valoarea estimată (la momentul actual): 520 152 545 RON pentru 13 trenuri, respectiv 1 200 352 027,5 RON pentru 30 de trenuri.
Prețul de achiziție pentru 13 trenuri poate fi ajustat conform punctului II.3.a).
În situația modificării contractului conform art. 236 din Legea 99/2016, în sensul suplimentării cu maxim 17 trenuri, prețul/tren (pt. trenurile suplimentare) se determină conform punctului II.3.b).
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor: 20.
Entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari in a 11-a zi dinainte de data-limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Obiect contract: furnizare material rulant pt. Magistrala 5 de metrou, tronson Drumul Taberei-Iancului, secțiunea Râul Doamnei-Eroilor, incluzând livrare produse și servicii accesorii, după cum urmează:
— produse: 13 trenuri noi metrou; simulator instruire personal exploatare; echipamente, scule şi dispozitive speciale întreţinere/reparaţie trenuri, alte dotări/accesorii conform caiet de sarcini.
— servicii accesorii: transport, asigurare, punerea în funcţiune, asistenţa tehnica în perioada garanţie, instruire personal exploatare, operare trenuri și folosire aplicaţii software.
Durata estimată – 42 luni.
Contractul poate fi modificat conform art. 236 din Legea 99/2016, la solicitarea Metrorex formulată în perioada de max. 84 de luni de la data semnării contractului, în sensul suplimentării cu maximum 17 trenuri (același tip, aceleași performanțe tehnice sau superioare și aceleași condiții contractuale), excepție făcând prețul de achiziție ce se va determina cu formula prevăzută la punctul II.3.b); preţul aferent suplimentării numărului de trenuri (maximum 17), determinat la data solicitării Metrorex, pe baza formulei prevăzute la punctul II.3.b) și în modelul de contract, va fi angajat prin încheiere act/ acte adițional;