595873-2026 - Competition
Romania – Plastic products – Structură suport pentru detectoarele de neutroni ale ansamblului experimental ELIGANT-TN 2.0
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleStructură suport pentru detectoarele de neutroni ale ansamblului experimental ELIGANT-TN 2.0
DescriptionScopul acestei proceduri de atribuire este achizitia unei structuri pentru suportul unui număr de 74 detectoare de neutroni de tip 3^He în configurația optimă de detecție a emisiei de neutroni, acest nou ansamblu fiind denumit în continuare „ELIGANT-TN 2.0”. Obiectul prezentei proceduri de achiziție acoperă astfel furnizarea, instalarea și testarea acestei structuri suport în Aria Experimentală E9 a Clădirii Experimentale ELI-NP, folosind detectoarele de neutroni de tip 3^He aflate deja în posesia departamentului. Achiziția vizează astfel o componentă critică a infrastructurii ELI-NP, facilitând nu doar comisionarea Sistemului Fascicul Gamma (GBS) în primă instanță, dar și obținerea unei calități superioare a datelor experimentale înregistrate și o flexibilitate operațională sporită pentru aplicațiile de fizică nucleară ce urmează a fi desfășurate ulterior în cadrul facilității. În temeiul prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, operatorii economici interesați vor solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu până la 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare adresate de către operatorii economici, în a 12-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, conform art. 161 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, coroborat cu art. 27 alin (3) din H.G. nr. 395/2016 cu modificările și completările ulterioare.
Internal identifier36/ELI/AP/P/19.08.2026, pozitie PAP 1035P
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 19520000 Plastic products
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionScopul acestei proceduri de atribuire este achizitia unei structuri pentru suportul unui număr de 74 detectoare de neutroni de tip 3^He în configurația optimă de detecție a emisiei de neutroni, acest nou ansamblu fiind denumit în continuare „ELIGANT-TN 2.0”. Obiectul prezentei proceduri de achiziție acoperă astfel furnizarea, instalarea și testarea acestei structuri suport în Aria Experimentală E9 a Clădirii Experimentale ELI-NP, folosind detectoarele de neutroni de tip 3He aflate deja în posesia departamentului.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 45223100 Assembly of metal structures, 51000000 Installation services (except software), 71632000 Technical testing services