595992-2023 - ResultRomania-București: Guard services
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de pază la METROREX S.A. pentru o perioadă de 36 de luni
Reference number: 13863739_2023_PAAPD1384533
II.1.2.
Main CPV code
79713000 Guard services
II.1.4.
Short description
Servicii de pază la METROREX S.A. pentru o perioadă de 36 de luni, pentru un număr de 8.295.336 ore.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20
Entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari in a 11-a zi dinainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Detalierea privind obiectul contractului:
Se va incheia un contract având ca obiect achiziţia serviciilor de pază, intervenţie şi transport valori prin societăţi specializate pentru staţiile, trenurile, depourile şi obiectivele din reţeaua metroului, pentru o perioadă de 36 de luni, pentru un număr de 8.295.336 ore.
Conform Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor, H.G. nr. 301/11.04.2012 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 333/2003 şi a Legii nr. 40/2010 privind modificarea şi completarea Legii nr. 333/2003, serviciile de pază sunt activităţi desfăşurate prin forţe şi mijloace specifice, în scopul asigurării siguranţei obiectivelor, bunurilor şi valorilor împotriva oricăror acţiuni ilicite care lezează dreptul de proprietate, existenţa materială a acestora, precum şi a protejării persoanelor împotriva oricăror acte ostile care le pot periclita viaţa, integritatea fizică sau sănătatea.