2. Procedure
Procedure
Title: Avseende konsulttjänster inom civilt försvar, säkerhetsskydd och informationssäkerhet
Description: Ramavtal Avseende konsulttjänster inom krisberedskap, planering för höjd beredskap, säkerhetsskydd och informationssäkerhet
Internal identifier: KOM-420726
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
Additional classification (cpv): 75000000 Administration, defence and social security services, 75220000 Defence services, 75222000 Civil defence services, 75240000 Public security, law and order services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Tjänsteområde 1 - Civil beredskap
Description: Stöd i arbetet med att stärka verksamhetens förmåga vid kris och höjd beredskap. Kan om-fatta analyser av samhällsviktig verksamhet, risk- och sårbarhetsanalyser, framtagande av kontinuitets planer, stöd i planering och övning samt anpassning till externa krav från exempelvis MSB och andra myndigheter.
Internal identifier: Tjänsteområde 1 - Civil beredskap
Lot: LOT-0002
Title: Tjänsteområde 2 - Informationssäkerhet
Description: Rådgivning, analys och metodstöd för att uppnå och upprätthålla en systematisk informationssäkerhet enligt t.ex. ISO 27001 eller MSB:s föreskrifter. Kan inkludera klassificering av information, riskanalyser, framtagande av styrdokument, säkerhets granskningar samt be-dömning av efterlevnad av externa krav.
Internal identifier: Tjänsteområde 2 - Informationssäkerhet
Lot: LOT-0003
Title: Tjänsteområde 3 – Fysisk säkerhet och brandskydd
Description: Utredning, analys och rådgivning kring skydd av lokaler, utrustning och personal mot obehörigt intrång, sabotage eller brand. Kan innefatta säkerhetsanalyser, utformning av skyddsnivåer, framtagande av rutiner, samt stöd i kravställning vid upphandling och anpassning till gällande lagar och föreskrifter.
Internal identifier: Tjänsteområde 3 – Fysisk säkerhet och brandskydd
Lot: LOT-0004
Title: Tjänsteområde 4 - Personalsäkerhet
Description: Stöd i arbetet med att säkerställa att anställda och uppdragstagare är pålitliga ur säkerhetssynpunkt. Kan inkludera rådgivning kring säkerhetsprövning, rutiner för introduktion och avslut, utbildning, riskanalyser samt stöd vid hantering av känsliga roller och funktioner.
Internal identifier: Tjänsteområde 4 - Personalsäkerhet
Lot: LOT-0005
Title: Tjänsteområde 5 - Medarbetarskydd
Description: Rådgivning och metodstöd för att skydda medarbetare mot hot, våld, trakasserier och andra risker kopplade till arbetet. Kan omfatta hot- och riskbedömningar, utbildning, framtagande av rutiner, stöd vid incidenthantering samt samordning med HR och arbetsmiljöarbete.
Internal identifier: Tjänsteområde 5 - Medarbetarskydd
Lot: LOT-0006
Title: Tjänsteområde 6 - Säkerhetsskydd
Description: Stöd i arbetet med att uppfylla krav enligt säkerhetsskyddslagen och relaterade föreskrifter. Kan inkludera säkerhetsskyddsanalys, framtagande av säkerhetsskyddsplaner, rådgivning kring säkerhetsprövning, informationssäkerhet och fysisk säkerhet i skyddsvärda verksamheter.
Internal identifier: Tjänsteområde 6 - Säkerhetsskydd
Lot: LOT-0007
Title: Tjänsteområde 7 – Signalskydd
Description: Genomföra och/eller stödja myndigheterna i arbetet med signalskydd. Arbetet kan bestå i metodval, tillämpning av befintliga metoder, metodutveckling och leda eller delta i genomförande av hela eller delar av arbete. Detta kan ske både gemensamt i samverkan med andra aktörer och på respektive myndighet.
Internal identifier: Tjänsteområde 7 – Signalskydd
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: KOM-420726
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 75000000 Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster, 75220000 Försvarstjänster, 75222000 Civilförsvarstjänster, 75240000 Tjänster för allmän säkerhet, lag och ordning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Del (anbudsområde): LOT-0002
Del (anbudsområde): LOT-0003
Del (anbudsområde): LOT-0004
Del (anbudsområde): LOT-0005
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Tjänsteområde 6 - Säkerhetsskydd
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Tjänsteområde 7 – Signalskydd