598944-2025 - Result
Romania – Railway construction works – Realizare conexiune feroviară cu aeroportul internațional Traian Vuia Timișoara (proiectare și execuție)
Contract or concession award notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
TitleRealizare conexiune feroviară cu aeroportul internațional Traian Vuia Timișoara (proiectare și execuție)
DescriptionÎn urma finalizării studiului de fezabilitate au fost prevăzute o linie nouă electrificată, racordată în linia existentă CF 217 Timișoara Est – Radna, o stație de cale ferată cu două linii pentru trenurile de călători situată în imediata vecinătate a Terminalului aeroportului internațional Traian Vuia Timișoara și modernizarea liniei existente CF Timișoara Est – Radna, de la stația CF Timișoara Est până la punctul de racordare. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire pâna în a 25-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire în a 10-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP. CLAUZA SUSPENSIVA: Procedura de atribuire se desfășoară sub incidența prezentei clauze suspensive.Incheierea contractului de achizitie sectoriala este conditionata de obtinerea/ aprobarea finantarii lucrarilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile, semnarea contractului fiind posibila doar in situatia in care se respecta dispozitiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice. In cazul în care, indiferent de motive, obtinerea/aprobarea finantarii lucrarilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile nu se realizeaza, Entitatea Contractanta va aplica prevederile art. 225 alin (1) lit. c) teza a II-a din Legea 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziţie sectoriala. Entitatea Contractanta estimeaza că va obtine finantarea necesara semnarii contractului in 12 luni de la aprobarea raportului procedurii.
Internal identifier3/1/7/2953/17.10.2023
Type of procedureOpen
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45234100 Railway construction works
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionÎn urma fin SF-ului au fost prev o linie nouă electrif, racordată în linia exist CF 217 Tms Est – Radna, o stație de CF cu două linii pentru trenurile de cal sit în imediata vecin a Terminalului aeroportului internat Traian Vuia Tms și moderniz liniei existente CF Tms Est – Radna, de la st CF Tms Est până la punctul de racordare. Val estim supusă achiz sect : Proiectare și Ex a lucr aferente ob de inv, este de 323.297.762,98 lei fara TVA, fiind compusa din: Val estim pentru serv de Proiectare este de 10.602.993,32 Lei, fără TVA; Val estim pentru ex lucr este de 300.046.431,88 Lei, fără TVA (exclusiv Publicitate aferentǎ lucrǎrilor şi Rezerve de impl); Publicitate af lucr, suma provizionata 500.000,00 Lei, fără TVA; Rezerve de implem, suma provizionata 12.148.337,78 lei (fără TVA). Suplim acestei val,EC în conf cu prev art.14, alin. (1) din Legea 99/2016 modif si compl ult, in aplic prev art. 117, alin. (1) din Lege, optează pentru achiz ult de noi serv și/sau lucr sim de la of a cărui ofertă a fost declarată castig în cadrul prez proced de achiz sect în cuantum de 30.483.398,45 Lei fără TVA, reprezentând 10% din valoare estimată a contractului (fără valorile estimate pentru rezervele de imlementare și organizarea de șantier). Valoarea Estimata Totală a contractului (inclusiv servicii/lucrări similare) este de 353.781.161,43 Lei fără TVA. Val estim a contractului nu include sumele aferente provizionului „Chel div si neprevaz”. Rezervele de implementare sunt evid în urmat categ de cheltuieli ( sumele sunt exprimate în lei fără TVA ) : 1.Chelt privind prot mediului, suplim celor prevazute in PT: 1.646.342,50;2.Chel priv relocarile de utilitati, suplim celor prev in PT : 2.185.750,00; 3.Chel priv desc de sarcini arheologice, suplim celor prev in PT: 811.196,91; 4.Chelt care rezulta din nec efectuarii unor serv de cadastru si eval din cauza aparitiei exproprierilor suplim fata de coridorul pus la disp de EC: 607.416,89; 5.Chelt care rez din nec efectuarii unor studii suplim (ex: studii geotehnice): 90.168,00; 6.Chelt care rez din nec elab unor docum teh solic de diverse inst/autorit/ent pt obt avizelor/acordurilor/autoriz: 20.000,00; 7.Chelt care rez din implem solicit prov de la diverse inst/autorit/ent care au atrib in leg cu ob de inv (de ex : Ministere, JASPERS, Autorit/Inst centale si/sau locale, Verific atestati, organisme de control, etc): 121.483,38; 8.Chel care rez din nec efectuarii unor exp teh suplim si a lucr ce se impun a fi exec in urma acestor exp teh : 242.966,76; 9.Cheltuieli care rezulta din modificari necesar a fi efectuate pentru adaptarea proiectului tehnic la realitatea din teren, inclusiv schimbari de solutii tehnice punctuale: 4.077.411,28; 10.Cheltuieli care rezulta din necesitatea mutarii/stramutarii unor obiecte aflate in/pe subsol/sol (altele decat utilitati, de exemplu: cimitire, depozite, sonde, etc): 121.483,38; 11.Cheltuieli care rezulta din implementarea unor modificari legislative sau de Norme tehnice/ Normative/ Standarde/ STAS-uri pe parcursul derularii contractului : 2.224.118,68. TOTAL : 12.148.337,78 Val estim a contractului: Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții este de 323.297.762,98 Lei, fără TVA la care se adaugă TVA în valoare de 61.426.574,97 Lei, valoarea totală pentru Proiectare și Execuția lucrărilor cu TVA fiind de 384.724.337,95 Lei. Suplimentar acestei valori, Entitatea Contractanta, în conformitate cu prevederile art.14, alin. (1) din Legea 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, in aplicarea prevederilor art. 117, alin. (1) din Legea 99/2016, optează pentru achiziția ulterioară de noi servicii și/sau lucrări similare de la ofertantul a cărui ofertă a fost declarată câștigătoare în cadrul prezentei proceduri de achiziție sectorială în cuantum de 30.483.398,45 Lei fără TVA, reprezentând 10% din valoare estimată a contractului (fără valorile estimate pentru rezervele de implementare și organizarea de șantier), la care se adauga TVA in valoare de 5.791.845,71 Lei, valoarea totala fiind de 36.275.244,16 lei cu TVA. Valoarea Estimata Totală a contractului (inclusiv servicii/lucrări similare) 420.999.582,11 Lei cu TVA. Astfel, Valoarea Estimata Totală a contractului este intervalvul: - 323.297.762,98 lei fără TVA – 353.781.161,43 lei fără TVA Val estim a contractului nu include sumele aferente provizionului „Cheltuieli diverse şi neprevăzute”. Cheltuielile diverse și neprevăzute se regăsesc în Devizul General. Note: Nota 1: Ofertantul va elabora Propunerea financiara in Lei, valorile fiind exprimate cu maxim doua zecimale. La elaborarea Propunerii Financiare, ofertantii se vor raporta la valoarea minima a Valorii Estimate, respectiv la valoarea de 323.297.762,98 Lei fara TVA. Nota 2: Categoriile de cheltuieli care se finanţează din rezervele de implementare sunt numai cele incluse în Lista categoriilor de cheltuieli care se finanţează din rezervele de implementare ce este parte integranta din documentatia de atribuire. Sumele aferente acestor categorii de cheltuieli sunt cele publicate de Entitatea Contractanta prin documentatia de atribuire, iar valoarea totala a acestora este de 12.148.337,78 lei (fără TVA). Nota 3: Modificarile contractului care necesita cheltuieli care se pot incadra in categoriile din lista de mai sus, reprezinta modificari nesubstantiale sau reprezinta o aplicare mecanica a clauzelor contractuale Nota 4: Rezervele de implementare aferente categoriilor de cheltuieli mai sus mentionate se utilizeaza numai in cazul in care se indeplinesc in mod cumulativ conditiile prevazute în acordul contractual. Durata contractului: Durata totală estimată a contractului este de 90 luni , care este calculată luându-se în considerare : *8 luni pentru proiectare; *22 luni pentru execuția lucrărilor. Perioada de garanție minim – 60 de luni
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 45100000 Site preparation work, 45210000 Building construction work, 45213321 Railway station construction work, 45221000 Construction work for bridges and tunnels, shafts and subways, 45233140 Roadworks, 45234115 Railway signalling works, 45246200 Riverbank protection works, 45314000 Installation of telecommunications equipment, 45315300 Electricity supply installations, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services, 79341000 Advertising services