600893-2026 - Competition
Finland – School catering services – Ateriapalvelut
Contract notice – light regime
Services
2. Procedure
Procedure
TitleAteriapalvelut
DescriptionHankinnan kohteena ovat Koulutuskuntayhtymä OSAOn omistamissa keittiö- ja ravintolatiloissa opiskelijoiden sekä henkilökunnan ruokailu- ja kahvilapalvelujen sekä kokoustarjoilujen järjestäminen. Sopimuskausi: Sopimus alkaa 28.12.2026 ja on toistaiseksi voimassaoleva Hankinnan ennakoitu arvo on noin 4 700 000 € (alv 0 %). Palvelu kohdistuu seuraaviin toimipisteisiin: -OSAOn Kontinkankaan toimipiste (Täällä ruokailee myös Oamkin ja Oulun kaupungin Kontinkankaan opiskelijoita ja henkilökuntaa) -OSAOn Kotkantie 2 toimipiste -OSAOn työmaaruokailu (Pirilä, Kempele) Sopimukseen kuuluvia palveluja käyttävät sekä Koulutuskuntayhtymä OSAOn, Oulun Ammattikorkeakoulu Oy:n (Oamk) ja Oulun kaupungin toisen asteen opiskelijat ja henkilökunta. Lisäksi palveluja käyttävät erikseen sovittavat sidosryhmien edustajat. Hankinta suoritetaan yhdessä Oulun Ammattikorkeakoulu Oy:n (Oamk) ja Oulun kaupungin kanssa (Hankintalaki 21§). Hankinnasta on järjestetty markkinavuoropuhelu 14.8.2026 klo 12.00. Markkinavuoropuhelusta oli tehty ilmoitus Hilmaan 26.6.- 12.8.2026 väliseksi ajaksi ja kaikilla kiinnostuneilla oli mahdollisuus osallistua markkinavuoropuheluun. Markkinavuoropuhelussa käsiteltiin keskeiset asiat tulevasta hankinnasta ja muutoksista verrattuna aikaisempaan sopimukseen. Toimittajilla oli mahdollisuus myös esittää kysymyksiä tulevaa hankintaa koskien. Kilpailutusmateriaalit lähetettiin markkinavuoropuheluun osallistuneille kommentoitavaksi 21.8.-26.8.2026 väliseksi ajaksi, ajankohdasta oli ilmoitettu markkinavuoropuhelun yhteydessä. Tarjouspyyntö koostuu seuraavista liitteistä, joissa kuvataan hankinnan kohde ja määritellään palvelun vähimmäisvaatimukset: - LIITE 1 Hankintasopimus - LIITE 2 Ateriapalvelukuvaus - LIITE 3 Keittiösiivouksen palvelukuvaus - LIITE 4 Kustannusvastuut - LIITE 5 Referenssit - LIITE 6 Henkilötietojen käsittelyn ehdot - LIITE 7 Henkilötietojen käsittelytoimien kuvaus - LIITE 8 Pohjapiirustus, Kotkantie 2 - LIITE 9 Pohjapiirustus, Kontinkangas - LIITE 10 Laiteluettelo, Kotkantie 2 - LIITE 11 Laiteluettelo, Kontinkangas - LIITE 12 Markkinavuoropuhelun esitys - LIITE 13 JYSE Palvelut 2025 KEITTIÖIHIN TUTUSTUMINEN Keittiö- ja ravintolatiloihin tutustuminen on pakollista. Tarjoaja, joka ei ole osallistunut pakolliseen tutustumiskäyntiin, suljetaan pois tarjouskilpailusta. Keittiöihin tutustumiset järjestetään seuraavasti: Torstaina 10.9.2026 klo 13.00 - Työmaa: Pirilä, Kempele - Kotkantie 2, Oulu - Kontinkangas, Oulu Kierros alkaa Kempeleen Pirilän työmaalta, jonka jälkeen siirrytään Kotkantielle ja Kontinkankaalle. Kierroksille ilmoittaudutaan osoitteeseen maiju.anttila@osao.fi viimeistään tiistaina 8.9.2026 klo 15.00 mennessä.
Internal identifierD/137/02.08.00.00/2026
Type of procedureOpen
Main features of the procedureHankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Hankinta toteutetaan hankintalain liitteen E mukaisena palveluhankintana eikä käyttöoikeussopimuksena. Kyseessä on ateriapalvelujen järjestäminen hankintayksikön käytössä olevissa tiloissa, ja palveluntuottajalle maksettava vastike muodostuu pääosin hankintayksikön maksamista korvauksista. Käyttöoikeussopimuksen tunnusmerkkinä on, että palveluntuottajalle siirtyy palvelun kysyntään tai käyttöön liittyvä merkittävä toiminnallinen riski ja palveluntuottajan vastike muodostuu olennaisesti oikeudesta hyödyntää palvelua taloudellisesti. Tässä hankinnassa kyseistä riskiä ei siirry palveluntuottajalle siinä laajuudessa, että sopimusta voitaisiin pitää käyttöoikeussopimuksena. Hankinnan kohderyhmänä ovat pääasiassa toisen asteen opiskelijat, joiden ruokailun kustannuksista vastaa hankintayksikkö. Asiakasmäärät ja palvelun järjestämisen edellytykset määräytyvät pääosin hankintayksikön toiminnan perusteella. Tämän vuoksi hankinnan kohteena on hankintalain liitteen E mukainen ateriapalvelu eikä käyttöoikeussopimus. Hankintaa ei ole nähty tarkoituksenmukaisena jakaa osiin, koska palvelukokonaisuuden toteuttaminen yhden palveluntuottajan toimesta tuottaa merkittäviä toiminnallisia synergiaetuja mm. palvelun johtamisen ja sopimushallinnan osalta, sijaisuus- ja häiriötilanteiden hallinnan osalta ja yhtenäisen laadun seurannan ja raportoinnin osalta. Tarjous ja pyydetyt todistukset ja liitteet tulee toimittaa suomen kielellä, tarjousasiakirjat ovat saatavilla vain suomen kielellä. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. TARJOUSTEN KÄSITTELY Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Pyytää ja tarkastaa voittajan soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 7. Solmii hankintasopimuksen voittajan kanssa. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Tilaaja voi hylätä hankinnan laatuun ja laajuuteen nähden poikkeuksellisen alhaisen tarjouksen siten kuin hankintalain 96 §:ssä säädetään. Hankintayksikkö pidättää oikeuden olla hyväksymättä mitään annetuista tarjouksista perustellusta syystä/syistä. Tarjoaja voi jättää vain yhden tarjouksen. Rinnakkaistarjouksia ei hyväksytä.
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 55524000 School catering services
5. Lot
LotLOT-0000