2. Procedure
Procedure
Title: Kontrakt om leje af industrivaskemaskiner og tørretumblere
Description: Guldborgsund Kommune udbyder hermed en kontrakt om leje af industrivaskemaskiner og tørretumblere. Udbuddet gennemføres i forbindelse med Kommunens hjemtagelse af kommunal rengøring, hvor Kommunen har behov for at få leveret et udvalg af professionelle, driftssikre industrivaskemaskiner og tørretumbler, der skal understøtte den daglige rengøring på kommunens enheder, herunder skoler, daginstitutioner, plejecentre, administrationsbygninger mv. Kontrakten omfatter industrivaskemaskiner og tørretumblere, heraf: • 39 stk. 6 kg. industrivaskemaskiner • 9 stk. 8 kg industrivaskemaskiner • 15 stk. tørretumblere, heraf 8 stk. med aftræk og 7 stk. med varmepumpe teknologi. Maskinerne skal være leveret opsat og og klar til drift 1. januar 2027.
Internal identifier: 26-020333
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens §§ 56 og 57, jf. lovbekendtgørelse nr. 116 af 3. februar 2025.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 39713210 Washer/dryers
Additional classification (cpv): 42716000 Laundry washing, dry-cleaning and drying machines, 42716120 Washing machines, 42716200 Drying machines
5. Lot
Lot: LOT-0000