See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Tietomallikoordinaattori-, inventointimittaus- ja mallinnuspalvelujen puitejärjestely 2026-2028 (2028-2030)
Description: Hankinnan kohteena ovat Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimialan uudisrakennus-, peruskorjaus-, laajennus- ja purkuhankkeissa tarvittavat tietomallikoordinaattoripalvelut sekä rakennusten inventointimittaus- ja inventointimallinnuspalvelut. Palveluja hankitaan hankekohtaisesti puitejärjestelyn perusteella ja toimeksiannot voivat olla joko erillisiä tai toisiinsa liittyviä. Tehtävien määrittelyssä ja toteutuksessa noudatetaan soveltuvin osin mm: Yleisiä tietomallivaatimuksia 2012 (YTV2012), Helsingin kaupungin omia tietomalli- ja inventointimallinnusohjeita, RT-kortteja (esim. RT 103133, RT 103132 ja RT 103375) ja voimassa olevaa lainsäädäntöä sekä määräyksiä. Puitejärjestely muodostuu kolmesta eri osa-alueesta: Osa-alue 1: Tietomallikoordinaattoripalvelut Osa-alue 2: Inventointimittauspalvelut Osa-alue 3: Inventointimallinnuspalvelut Tarjouksen voi jättää yhdestä tai useammasta osa-alueesta. Puitejärjestelyn piiriin kuuluvien tehtävien tarkempi kuvaus on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa (liite 1) ja muissa liitteenä olevissa asiakirjoissa. Tämän hankintaprosessin perusteella valitaan ne toimittajat, joiden kanssa solmitaan sopimukset em. palvelujen tuottamisesta (puitesopimus). Toimeksiannot tilataan osa-aluekohtaisen, kokonaistaloudellisen edullisuuden mukaisen prosenttijakauman perusteella. Prosenttijakauma mukailee tarjoajien tarjousten paremmuusjärjestystä tässä puitejärjestelyn perustamista koskevassa tarjouskilpailussa. Sija 1: 50 % Sija 2: 30 % Sija 3: 20 % Prosenttijakaumaa on käytännössä mahdotonta saada toteutumaan täysin tarkasti sopimuskauden aikana. Prosenttijakauman toteumassa voi siten olla vaihtelua +- 5 % -yksikköä / toimittaja. Prosenttiosuus kuvaa tilausten euromääräistä jakaumaa, ei tilausten lukumäärän jakaumaa. Tilaaja järjestää osa-alueen 1 puitesopimustoimittajien kesken toimeksiantokohtaisen minikilpailutuksen, jos toimeksiannon ennakoitu arvo ylittää 60 000 euroa (alv 0 %); JA - kyse on sisällöltään tavanomaisesta poikkeavasta toimeksiannosta TAI - kyse on poikkeuksellisen laajasta tai monialaisesta toimeksiannosta . Minikilpailutuksen valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on määritelty paras hinta- laatusuhde. Minikilpailutuksessa Tilaaja toimittaa yhtäaikaisesti kyseistä toimeksiantoa koskevan tarjouspyynnön kaikille osa-alueen 1 puitesopimustoimittajille, jolla Tilaaja pyytää katto- tai kokonaishintaisia tarjouksia suoritettavista töistä. Minikilpailutetuissa hankinnoissa noudatetaan puitesopimuksen sopimusehtoja ja tarvittaessa tarkennettuja toimeksiantokohtaisia ehtoja. Selvyyden vuoksi todetaan, että minikilpailutusten perusteella tilattavia toimeksiantoja ei lasketa mukaan prosenttijakaumaan. Hankinnan arvioitu arvo koko hankintakauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) ilman alv:tä on 10 000 000 ja hankinnan arvioidun kokonaisarvon enimmäismäärä on 18 000 000 euroa.
Internal identifier: HEL 2026-004658
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Osa-alue 1: Tietomallikoordinaattoripalvelut
Description: Tietomallikoordinaattoripalvelut sisältävät tila- ja talonrakennushankkeiden tietomallinnuksen ohjeistus-, koordinointi- ja laadunvarmistustehtäviä hankkeen eri vaiheissa. Palvelujen tavoitteena on varmistaa, että hankkeessa tuotettavat tietomallit ovat laadukkaita, yhteensopivia, tilaajan vaatimusten mukaisia ja tukevat suunnittelua, rakentamista, käyttöönottoa sekä rakennuksen elinkaaren aikaista käyttöä. Tietomallikoordinaattori toimii tilaajan ja hankeryhmän tukena ja raportoi tietomallinnuksen tilanteesta projektinjohdolle, pääsuunnittelijalle ja tietomallimanagerille. Tehtävien tarkempi kuvaus on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa. Osa-alueelle 1 valitaan 3 toimittajaa. Mikäli osa-alueella 1 kelpoisuusvaatimukset täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttäviä tarjouksia on saatu vähemmän kuin edellä esitetyt sopimustoimittajien määrät, tehdään myös sopimuksia vastaavasti vähemmän. Osa-alueen arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 5 000 000 euroa ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 9 000 000 euroa.
Internal identifier: 2026-004658-1-0
Lot: LOT-0002
Title: Osa-alue 2: Inventointimittauspalvelut
Description: Inventointimittauspalvelut sisältävät rakennusten ja tilojen nykytilan mittaamisen ja dokumentoinnin. Palvelut voivat kohdistua uudis-, peruskorjaus-, laajennus- ja purkuhankkeisiin sekä niiden eri vaiheisiin. Voidaan tilata myös rakentamisen aikaisia mittauksia, kuten kevyiden purkujen jälkeisiä- sekä toteumamittauksia. Inventointimittaustoimeksiannot voivat olla muun muassa laserkeilaukseen ja fotogrammetriaan perustuvia inventointimittauksia, pistepilviaineistojen tuottamista ja laadunvarmistusta ja kehittämistä. Tehtävien tarkempi kuvaus on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa. Osa-alueelle 2 valitaan 3 toimittajaa. Mikäli osa-alueella 2 kelpoisuusvaatimukset täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttäviä tarjouksia on saatu vähemmän kuin edellä esitetyt sopimustoimittajien määrät, tehdään myös sopimuksia vastaavasti vähemmän. Osa-alueen arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 2 000 000 euroa ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 3 750 000 euroa.
Internal identifier: 2026-004658-2-1
Lot: LOT-0003
Title: Osa-alue 3: Inventointimallinnuspalvelut
Description: Inventointimallinnuspalvelut sisältävät rakennusten ja tilojen nykytilasta laserkeilaamalla tai fotogrammetrisesti tuotettuja pistepilviaineistojen pohjalta muodostetun inventointimallin muodostamisen. Syntyvä inventointimalli on tarkoitettu perusparannushankkeiden suunnittelun ja rakentamisen lähtötiedoksi. Toimeksiannot voivat sisältää myös inventointimallien kehittämistä. Tehtävien tarkempi kuvaus on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa. Osa-alueelle 3 valitaan 3 toimittajaa. Mikäli osa-alueella 3 kelpoisuusvaatimukset täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttäviä tarjouksia on saatu vähemmän kuin edellä esitetyt sopimustoimittajien määrät, tehdään myös sopimuksia vastaavasti vähemmän. Osa-alueen arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 3 000 000 euroa ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 5 250 000 euroa.
Internal identifier: 2026-004658-3-2