603206-2024 - Result
Contract or concession award notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
TitleLucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national - autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de CNAIR SA Lot 1 DRDP Buc, Lot 2 DRDP Cv, Lot 3 DRDP Tm, Lot 4 DRDP Cj, Lot 5 DRDP Bv, Lot 6 DRDP Iasi, Lot 7 DRDP Cta, Lot 8 DRDP Buzau
DescriptionObiectul acordurilor cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national - autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. - S.A. Lot 1 - D.R.D.P. București, Lot 2 - D.R.D.P. Craiova, Lot 3 - D.R.D.P. Timisoara, Lot 4 - D.R.D.P. Cluj, Lot 5 - D.R.D.P. Brasov, Lot 6 - D.R.D.P. Iasi, Lot 7 - D.R.D.P. Constanta, Lot 8 - D.RD.P. Buzău in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. Cantitatile minime si maxime estimate pe durata acordului cadru, precum si pentru fiecare contract subsecvent (anul I, anul II, anul III si anul IV) sunt conform Anexei A la Caietul de sarcini, pentru fiecare lot in parte. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 25 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste un singur termen limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: cu 12 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Termenul de raspuns la clarificari a fost stabilit astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta.
Internal identifier16054368/2023/3103/S/1+2
Type of procedureOpen
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45233221 Road-surface painting work
5. Lot
LotLOT-0001
TitleLucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national-autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 1 DRDP Bucuresti
DescriptionObiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national - autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. - S.A. Lot 1 - D.R.D.P. Bucuresti, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificarea anexelor Acordului-cadru, ce cuprind cantitatile de lucrari ce vor fi executate: În cazuri obiective, când nu există acord/uri-cadru încheiate la nivel de lot/uri, respectiv Direcții Regionale de Drumuri și Poduri, datorită nefinalizarii / anulării procedurilor de atribuire sau a intervenit rezilierea acordului-cadru, C.N.A.I.R. S.A. - Central va putea dispune ca realizarea lucrărilor de marcaje pe lot/ul/rile fără acord/uri-cadru în derulare să fie executate în baza acordului-cadru aflat în derulare la nivelul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri cea mai apropiată de amplasamentul unde se dorește executarea lucrărilor de marcaje rutiere. Executantul, la solicitarea Achizitorului, se va deplasa și va executa lucrările de marcaje rutiere necesare, în limita bugetelor alocate și a cantităților rămase de executat în baza acordurilor-cadru aflate în derulare de pe alte DRDP-uri. Astfel se va previziona o sumă în cadrul ofertei financiare, reprezentând 8% din valoarea acordului-cadru, pentru transportul echipajelor de execuție a marcajelor în locația stabilită de comun acord cu Achizitorul. Pentru decontarea transportului se vor lua în calcul nr. de km. parcurși, nr. de utilaje, cantitatea de carburant consumată, iar calculele vor fi prezentate anterior efectuării deplasării în vederea emiterii acordului de către DRDP-ul care are acordul-cadru în derulare, iar sumele fiind decontate de regionala care are acordul-cadru în derulare. Confirmarea lucrărilor de marcaje executate se va face de către DRDP-ul pe raza căruia se execută marcajele rutiere. III. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire; IV. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; V. Durata ultimului contract subsecvent: - prelungirea fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor VI. Subcontractanti. Terti sustinatori (daca este cazul) in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier1
LotLOT-0002
TitleLucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national-autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 2 DRDP Craiova
DescriptionObiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national - autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. - S.A. Lot 2 - D.R.D.P. Craiova, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificarea anexelor Acordului-cadru, ce cuprind cantitatile de lucrari ce vor fi executate: În cazuri obiective, când nu există acord/uri-cadru încheiate la nivel de lot/uri, respectiv Direcții Regionale de Drumuri și Poduri, datorită nefinalizarii / anulării procedurilor de atribuire sau a intervenit rezilierea acordului-cadru, C.N.A.I.R. S.A. - Central va putea dispune ca realizarea lucrărilor de marcaje pe lot/ul/rile fără acord/uri-cadru în derulare să fie executate în baza acordului-cadru aflat în derulare la nivelul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri cea mai apropiată de amplasamentul unde se dorește executarea lucrărilor de marcaje rutiere. Executantul, la solicitarea Achizitorului, se va deplasa și va executa lucrările de marcaje rutiere necesare, în limita bugetelor alocate și a cantităților rămase de executat în baza acordurilor-cadru aflate în derulare de pe alte DRDP-uri. Astfel se va previziona o sumă în cadrul ofertei financiare, reprezentând 8% din valoarea acordului-cadru, pentru transportul echipajelor de execuție a marcajelor în locația stabilită de comun acord cu Achizitorul. Pentru decontarea transportului se vor lua în calcul nr. de km. parcurși, nr. de utilaje, cantitatea de carburant consumată, iar calculele vor fi prezentate anterior efectuării deplasării în vederea emiterii acordului de către DRDP-ul care are acordul-cadru în derulare, iar sumele fiind decontate de regionala care are acordul-cadru în derulare. Confirmarea lucrărilor de marcaje executate se va face de către DRDP-ul pe raza căruia se execută marcajele rutiere. III. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire; IV. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; V. Durata ultimului contract subsecvent: - prelungirea fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor VI. Subcontractanti. Terti sustinatori (daca este cazul) in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier2
LotLOT-0003
TitleLucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national-autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 3 DRDP Timisoara
DescriptionObiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national - autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. - S.A. Lot 3 - D.R.D.P. Timisoara, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificarea anexelor Acordului-cadru, ce cuprind cantitatile de lucrari ce vor fi executate: În cazuri obiective, când nu există acord/uri-cadru încheiate la nivel de lot/uri, respectiv Direcții Regionale de Drumuri și Poduri, datorită nefinalizarii / anulării procedurilor de atribuire sau a intervenit rezilierea acordului-cadru, C.N.A.I.R. S.A. - Central va putea dispune ca realizarea lucrărilor de marcaje pe lot/ul/rile fără acord/uri-cadru în derulare să fie executate în baza acordului-cadru aflat în derulare la nivelul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri cea mai apropiată de amplasamentul unde se dorește executarea lucrărilor de marcaje rutiere. Executantul, la solicitarea Achizitorului, se va deplasa și va executa lucrările de marcaje rutiere necesare, în limita bugetelor alocate și a cantităților rămase de executat în baza acordurilor-cadru aflate în derulare de pe alte DRDP-uri. Astfel se va previziona o sumă în cadrul ofertei financiare, reprezentând 8% din valoarea acordului-cadru, pentru transportul echipajelor de execuție a marcajelor în locația stabilită de comun acord cu Achizitorul. Pentru decontarea transportului se vor lua în calcul nr. de km. parcurși, nr. de utilaje, cantitatea de carburant consumată, iar calculele vor fi prezentate anterior efectuării deplasării în vederea emiterii acordului de către DRDP-ul care are acordul-cadru în derulare, iar sumele fiind decontate de regionala care are acordul-cadru în derulare. Confirmarea lucrărilor de marcaje executate se va face de către DRDP-ul pe raza căruia se execută marcajele rutiere. III. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire; IV. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; V. Durata ultimului contract subsecvent: - prelungirea fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor VI. Subcontractanti. Terti sustinatori (daca este cazul) in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier3
LotLOT-0004
TitleLucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national-autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 4 DRDP Cluj
DescriptionObiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national - autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. - S.A. Lot 4 - D.R.D.P. Cluj, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificarea anexelor Acordului-cadru, ce cuprind cantitatile de lucrari ce vor fi executate: În cazuri obiective, când nu există acord/uri-cadru încheiate la nivel de lot/uri, respectiv Direcții Regionale de Drumuri și Poduri, datorită nefinalizarii / anulării procedurilor de atribuire sau a intervenit rezilierea acordului-cadru, C.N.A.I.R. S.A. - Central va putea dispune ca realizarea lucrărilor de marcaje pe lot/ul/rile fără acord/uri-cadru în derulare să fie executate în baza acordului-cadru aflat în derulare la nivelul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri cea mai apropiată de amplasamentul unde se dorește executarea lucrărilor de marcaje rutiere. Executantul, la solicitarea Achizitorului, se va deplasa și va executa lucrările de marcaje rutiere necesare, în limita bugetelor alocate și a cantităților rămase de executat în baza acordurilor-cadru aflate în derulare de pe alte DRDP-uri. Astfel se va previziona o sumă în cadrul ofertei financiare, reprezentând 8% din valoarea acordului-cadru, pentru transportul echipajelor de execuție a marcajelor în locația stabilită de comun acord cu Achizitorul. Pentru decontarea transportului se vor lua în calcul nr. de km. parcurși, nr. de utilaje, cantitatea de carburant consumată, iar calculele vor fi prezentate anterior efectuării deplasării în vederea emiterii acordului de către DRDP-ul care are acordul-cadru în derulare, iar sumele fiind decontate de regionala care are acordul-cadru în derulare. Confirmarea lucrărilor de marcaje executate se va face de către DRDP-ul pe raza căruia se execută marcajele rutiere. III. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire; IV. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; V. Durata ultimului contract subsecvent: - prelungirea fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor VI. Subcontractanti. Terti sustinatori (daca este cazul) in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier4
LotLOT-0005
TitleLucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national-autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 5 DRDP Brasov
DescriptionObiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national - autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. - S.A. Lot 5 - D.R.D.P. Brasov, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificarea anexelor Acordului-cadru, ce cuprind cantitatile de lucrari ce vor fi executate: În cazuri obiective, când nu există acord/uri-cadru încheiate la nivel de lot/uri, respectiv Direcții Regionale de Drumuri și Poduri, datorită nefinalizarii / anulării procedurilor de atribuire sau a intervenit rezilierea acordului-cadru, C.N.A.I.R. S.A. - Central va putea dispune ca realizarea lucrărilor de marcaje pe lot/ul/rile fără acord/uri-cadru în derulare să fie executate în baza acordului-cadru aflat în derulare la nivelul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri cea mai apropiată de amplasamentul unde se dorește executarea lucrărilor de marcaje rutiere. Executantul, la solicitarea Achizitorului, se va deplasa și va executa lucrările de marcaje rutiere necesare, în limita bugetelor alocate și a cantităților rămase de executat în baza acordurilor-cadru aflate în derulare de pe alte DRDP-uri. Astfel se va previziona o sumă în cadrul ofertei financiare, reprezentând 8% din valoarea acordului-cadru, pentru transportul echipajelor de execuție a marcajelor în locația stabilită de comun acord cu Achizitorul. Pentru decontarea transportului se vor lua în calcul nr. de km. parcurși, nr. de utilaje, cantitatea de carburant consumată, iar calculele vor fi prezentate anterior efectuării deplasării în vederea emiterii acordului de către DRDP-ul care are acordul-cadru în derulare, iar sumele fiind decontate de regionala care are acordul-cadru în derulare. Confirmarea lucrărilor de marcaje executate se va face de către DRDP-ul pe raza căruia se execută marcajele rutiere. III. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire; IV. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; V. Durata ultimului contract subsecvent: - prelungirea fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor VI. Subcontractanti. Terti sustinatori (daca este cazul) in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier5
LotLOT-0006
TitleLucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national-autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 6 DRDP Iasi
DescriptionObiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national - autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. - S.A. Lot 6 - D.R.D.P. Iasi, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificarea anexelor Acordului-cadru, ce cuprind cantitatile de lucrari ce vor fi executate: În cazuri obiective, când nu există acord/uri-cadru încheiate la nivel de lot/uri, respectiv Direcții Regionale de Drumuri și Poduri, datorită nefinalizarii / anulării procedurilor de atribuire sau a intervenit rezilierea acordului-cadru, C.N.A.I.R. S.A. - Central va putea dispune ca realizarea lucrărilor de marcaje pe lot/ul/rile fără acord/uri-cadru în derulare să fie executate în baza acordului-cadru aflat în derulare la nivelul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri cea mai apropiată de amplasamentul unde se dorește executarea lucrărilor de marcaje rutiere. Executantul, la solicitarea Achizitorului, se va deplasa și va executa lucrările de marcaje rutiere necesare, în limita bugetelor alocate și a cantităților rămase de executat în baza acordurilor-cadru aflate în derulare de pe alte DRDP-uri. Astfel se va previziona o sumă în cadrul ofertei financiare, reprezentând 8% din valoarea acordului-cadru, pentru transportul echipajelor de execuție a marcajelor în locația stabilită de comun acord cu Achizitorul. Pentru decontarea transportului se vor lua în calcul nr. de km. parcurși, nr. de utilaje, cantitatea de carburant consumată, iar calculele vor fi prezentate anterior efectuării deplasării în vederea emiterii acordului de către DRDP-ul care are acordul-cadru în derulare, iar sumele fiind decontate de regionala care are acordul-cadru în derulare. Confirmarea lucrărilor de marcaje executate se va face de către DRDP-ul pe raza căruia se execută marcajele rutiere. III. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire; IV. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; V. Durata ultimului contract subsecvent: - prelungirea fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor VI. Subcontractanti. Terti sustinatori (daca este cazul) in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier6
LotLOT-0007
TitleLucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national-autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 7 DRDP Constanta
DescriptionObiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national - autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. - S.A. Lot 7 - D.R.D.P. Constanta, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificarea anexelor Acordului-cadru, ce cuprind cantitatile de lucrari ce vor fi executate: În cazuri obiective, când nu există acord/uri-cadru încheiate la nivel de lot/uri, respectiv Direcții Regionale de Drumuri și Poduri, datorită nefinalizarii / anulării procedurilor de atribuire sau a intervenit rezilierea acordului-cadru, C.N.A.I.R. S.A. - Central va putea dispune ca realizarea lucrărilor de marcaje pe lot/ul/rile fără acord/uri-cadru în derulare să fie executate în baza acordului-cadru aflat în derulare la nivelul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri cea mai apropiată de amplasamentul unde se dorește executarea lucrărilor de marcaje rutiere. Executantul, la solicitarea Achizitorului, se va deplasa și va executa lucrările de marcaje rutiere necesare, în limita bugetelor alocate și a cantităților rămase de executat în baza acordurilor-cadru aflate în derulare de pe alte DRDP-uri. Astfel se va previziona o sumă în cadrul ofertei financiare, reprezentând 8% din valoarea acordului-cadru, pentru transportul echipajelor de execuție a marcajelor în locația stabilită de comun acord cu Achizitorul. Pentru decontarea transportului se vor lua în calcul nr. de km. parcurși, nr. de utilaje, cantitatea de carburant consumată, iar calculele vor fi prezentate anterior efectuării deplasării în vederea emiterii acordului de către DRDP-ul care are acordul-cadru în derulare, iar sumele fiind decontate de regionala care are acordul-cadru în derulare. Confirmarea lucrărilor de marcaje executate se va face de către DRDP-ul pe raza căruia se execută marcajele rutiere. III. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire; IV. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; V. Durata ultimului contract subsecvent: - prelungirea fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor VI. Subcontractanti. Terti sustinatori (daca este cazul) in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier7
LotLOT-0008
TitleLucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national-autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. S.A. Lot 8 DRDP Buzau
DescriptionObiectul acordului cadru il reprezinta Lucrari de marcaje rutiere executate in strat gros - Produse plastice aplicate la rece, necesare drumurilor de interes national - autostrazi, drumuri expres, drumuri internationale «E», drumuri nationale principale, drumuri nationale secundare administrate de C.N.A.I.R. - S.A. Lot 8 - D.R.D.P. Buzau, in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini si ale legislatiei in domeniu. In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Executantul este înlocuit de un nou Executant, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Executantului iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Modificarea anexelor Acordului-cadru, ce cuprind cantitatile de lucrari ce vor fi executate: În cazuri obiective, când nu există acord/uri-cadru încheiate la nivel de lot/uri, respectiv Direcții Regionale de Drumuri și Poduri, datorită nefinalizarii / anulării procedurilor de atribuire sau a intervenit rezilierea acordului-cadru, C.N.A.I.R. S.A. - Central va putea dispune ca realizarea lucrărilor de marcaje pe lot/ul/rile fără acord/uri-cadru în derulare să fie executate în baza acordului-cadru aflat în derulare la nivelul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri cea mai apropiată de amplasamentul unde se dorește executarea lucrărilor de marcaje rutiere. Executantul, la solicitarea Achizitorului, se va deplasa și va executa lucrările de marcaje rutiere necesare, în limita bugetelor alocate și a cantităților rămase de executat în baza acordurilor-cadru aflate în derulare de pe alte DRDP-uri. Astfel se va previziona o sumă în cadrul ofertei financiare, reprezentând 8% din valoarea acordului-cadru, pentru transportul echipajelor de execuție a marcajelor în locația stabilită de comun acord cu Achizitorul. Pentru decontarea transportului se vor lua în calcul nr. de km. parcurși, nr. de utilaje, cantitatea de carburant consumată, iar calculele vor fi prezentate anterior efectuării deplasării în vederea emiterii acordului de către DRDP-ul care are acordul-cadru în derulare, iar sumele fiind decontate de regionala care are acordul-cadru în derulare. Confirmarea lucrărilor de marcaje executate se va face de către DRDP-ul pe raza căruia se execută marcajele rutiere. III. Modificari tehnice: in cazul unor eventuale inlocuiri de produse de marcare rutiera care nu corespund specificatiilor si cerintelor de calitate prevazute in documentatia de atribuire; IV. Modalitati de plata si recuperare a creantelor: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei, in limitele legale impuse de legislatia in domeniul financiar si fiscal; V. Durata ultimului contract subsecvent: - prelungirea fără costuri suplimentare pentru Achizitor și fără a diminua perioada de garanție a lucrarilor deja executate si recepționate, în cazul în care Executantul prezintă Achizitorului justificări care atestă necesitatea prelungirii termenului/termenelor de executare a lucrarilor VI. Subcontractanti. Terti sustinatori (daca este cazul) in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii acordului-cadru/contractului subsecvent si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Achizitor precum si in cazul in care tertii sustinatori preiau obligatiile contractuale, total sau partial, in locul contractantului.
Internal identifier8