2. Procedure
Procedure
Title: Osallistumishakemuspyyntö - M15 Johtamiskontit
Description: Puolustusvoimien logistiikkalaitos (jäljempänä Hankintayksikkö) pyytää osallistumishakemustanne johtamiskonttien hankinnasta Puolustusvoimille tämän osallistumishakemuspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan kohteena on epäsuorantulen yksiköiden ja huollon käyttöön hankittavat johtamiskontit, joista käytetään nimitystä johtamiskontti M15. Hankinnan kohteen ensimmäisten johtamiskonttien valmistumisaikataulu on vuoden 2027 loppuun mennessä. Hankinnan kohteena on yhteensä 20 kappaletta M15- johtamiskontteja seuraavan erittelyn mukaisesti: * 6 kappaletta vuonna 2027 * 8 kappaletta vuonna 2028 * 6 kappaletta vuonna 2029 Johtamiskonttien tarkempi vaatimusmäärittely kuvataan tarjouspyynnöllä. Tarjouspyyntövaiheessa Tarjoajan on annettava suostumuksensa kunnossapitokyvyn luomiselle Puolustusvoimien strategiselle kumppanille Millog Oy:lle. Konttien valmistusta varten Tarjoajalle luovutetaan materiaalia, joka on Hankintayksikön omaisuutta. Tarjoajan on annettava materiaalille vakuus ennen materiaalin luovuttamista.
Internal identifier: 2576/2026
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tarjouskilpailu toteutetaan rajoitettuna menettelynä julkisista puolustus- ja turvallisuushankinnoista annetun lain (1531/2011, myöh. putu-laki) mukaisesti. Osallistumishakemus liitteineen tulee toimittaa suomen kielellä. Osallistumishakemuksen tai tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Hankintayksikkö tarkastaa, täyttävätkö ehdokkaat asetetut soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne ehdokkaat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat putu-lain 47 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös ehdokkaat, joita koskevat putu-lain 48 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Hankinnan vaiheet ovat seuraavat: 1. Hankintailmoitus Euroopan unionin virallisessa lehdessä 2. Lisäkysymysten esittäminen 3. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin 4. Osallistumishakemusten jättäminen 5. Osallistumishakemusten käsitteleminen a. Osallistumishakemusten avaaminen b. Ehdokkaan soveltuvuuden tarkastaminen c. Mahdollinen Ehdokkaiden määrän vähentäminen 6. Tarjoajien valinta osallistumishakemuksen jättäneistä Ehdokkaista ja päätöksen tiedoksianto 7. Tarjouspyynnön lähettäminen 8. Lisäkysymysten esittäminen 9. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin 10. Tarjousten jättäminen 11. Tarjousten käsitteleminen a. Tarjousten avaaminen b. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen c. Tarjousten vertailu 12. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto 13. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34221000 Special-purpose mobile containers
Additional classification (cpv): 35000000 Security, fire-fighting, police and defence equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000