2. Procedure
Procedure
Title: «ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΑΝΑΔΟΧΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΝΕΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΓΛΑΣ"
Description: Αντικείμενο της σύμβασης είναι η αναβάθμιση του Χιονοδρομικού Κέντρου Βίγλας – Πισοδερίου. Πιο αναλυτικά στο αντικείμενο περιλαμβάνεται η προμήθεια και εργασίες τοποθέτησης και εγκατάστασης ενός νέου αναβατήρα δυναμικότητας 1.400 ατόμων ανά ώρα με φορεία τύπου καρέκλας τεσσάρων θέσεων με πένσα σταθερής σύμπλεξης προς αντικατάσταση του εναέριου διθέσιου Κεντρικού αναβατήρα και των συνοδών εγκαταστάσεων αυτού. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝΤΟΣ ΣΑΕΠ 0052 με κωδικούς CPV 42418290-8 Ανελκυστήρες χιονοδρόμων, 45234220-4 Κατασκευαστικές εργασίες για ανελκυστήρες χιονοδρόμων και προϋπολογισμό 8.900.000,00 € (χωρίς ΦΠΑ 24%)
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 42418290 Ski-lift equipment
Additional classification (cpv): 45234220 Construction work for ski lifts
5. Lot
Lot: LOT-0002
Title: ΤΜΗΜΑ 1: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΝΕΟΥ ΕΝΑΕΡΙΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΓΛΑΣ
Description: Στο Τμήμα 1 περιλαμβάνονται: Η παρούσα αφορά την προμήθεια και εγκατάσταση ενός εναέριου αναβατήρα με τετραθέσια φορεία τύπου καρέκλας στο Χιονοδρομικό Κέντρο Βίγλας προς την αντικατάσταση του Κεντρικού υφιστάμενου αναβατήρα. Ο αναβατήρας θα παραδοθεί πλήρως εγκατεστημένος και λειτουργικός, μετά την απαιτούμενη πιστοποίηση, και θα περιλαμβάνει όλα τα αναγκαία, κύρια και βοηθητικά συστήματα για τη σωστή λειτουργία του. Στο αντικείμενο της σύμβασης περιλαμβάνεται, επίσης, η εγγυημένη λειτουργία της προμήθειας για ένα κατ’ ελάχιστον έτος και η παροχή τεχνικής υποστήριξης για πέντε έτη από την πιστοποίηση και παράδοση σε πλήρη λειτουργία του αναβατήρα, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο κεφάλαιο 8 της παρούσας. Ο στόχος της σύμβασης είναι η αντικατάσταση του παρωχημένου διθέσιου αναβατήρα του χιονοδρομικού κέντρου του οποίου η διάρκεια ζωής του ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού έχει εξαντληθεί. Συνεπώς, στην παρούσα σύμβαση περιλαμβάνεται επίσης η αποσυναρμολόγηση του υπάρχοντος διθέσιου εναέριου αναβατήρα και η εναπόθεση των εξαρτημάτων του στο χώρο στάθμευσης του Χιονοδρομικού Κέντρου. Η τεχνική περιγραφή του αναβατήρα και των λοιπών συνοδευτικών εγκαταστάσεων καθορίζει τις βασικές απαιτήσεις για τη συγκρότησή τους. Όλα τα ζητούμενα τεχνικά χαρακτηριστικά των αναβατήρων, όπως αναφέρονται στο παρόν και σε λοιπά τεύχη της διακήρυξης, θα πρέπει να προέρχονται από τη σειρά παραγωγής του αναβατήρα και να μην αποτελούν ειδικές κατασκευές ή τροποποιήσεις προκειμένου να πληρούν τις προδιαγραφές της παρούσας διακήρυξης. Με αυτόν τον τρόπο διασφαλίζεται η μέγιστη δυνατή αξιοπιστία και ποιότητα των εγκαταστάσεων. Διευκρινίζεται ότι δεν περιλαμβάνονται στο αντικείμενο: - Η διαδικασία και το κόστος για την Περιβαλλοντική αδειοδότηση, εφόσον απαιτείται. - Η διαδικασία και το κόστος για την έκδοσης Πράξης Πληροφοριακού Χαρακτήρα καθώς και το κόστος αναδάσωσης, εφόσον απαιτείται. - Οποιαδήποτε τέλη απαιτηθούν για την αδειοδότηση των εργασιών και των εγκαταστάσεων. - Κόστη που αφορούν τους διαχειριστές δικτύου παροχής ισχύος που αφορούν οποιαδήποτε τροποποίηση που τυχόν απαιτηθεί ή και για την αύξηση της ισχύος εφόσον απαιτείται.
Internal identifier: ΤΜΗΜΑ 1: ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΝΕΟΥ ΕΝΑΕΡΙΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΓΛΑΣ
Quantity: 1 piece