2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de formare profesională pentru consolidarea competențelor în domeniul performanței fondurilor UE - cod SMIS 318850
Description: Obiectul achiziției este furnizarea unui pachet integrat de servicii de formare profesională pentru consolidarea competențelor beneficiarilor fondurilor europene și ale personalului din sistemul de management și control în domeniul indicatorilor, al cadrului de performanță și al colectării, prelucrării, analizei și utilizării datelor. Contractul cuprinde două activități complementare de formare profesională: a) program de formare profesională destinat personalului implicat în elaborarea și implementarea proiectelor finanțate din fondurile Politicii de Coeziune; b) program de perfecționare profesională destinat personalului din sistemul de management și control, în domeniul prelucrării și analizei statistice a datelor, proiectat și desfășurat prin utilizarea unui software statistic specializat. Se solicită operatorilor economici să-și păstreze valabilitatea ofertei 6 luni de la data limită de depunere a ofertelor. Durata contractului: 24 luni de la momentul semnării contractului de către ultima parte Valoarea estimata: 1.680.230,40 lei, exclusiv TVA Garanția de participare : Nu este cazul. Garanția de bună execuție: se solicită constituirea garanției de bună execuție în valoare de 10 % din valoarea contractului fără TVA. În conformitate cu prevederile art. 154 alin. (3) și alin (4) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, având în vedere specificul serviciilor ce fac obiectul prezentei achiziții, în scopul asigurării autorității contractante privind îndeplinirea cerințelor calitative a serviciilor și în perioada convenită a contractului, se consideră necesară constituirea garanției de bună execuție a contractului de către operatorul economic semnatar al contractului. Potrivit art. 154 alin. (3) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, se stabileste valoarea garanției de bună execuție prin raportare la complexitatea contractului într-un cuantum corespunzător unui procent de 10% din valoarea contractului, fără TVA. Perioada de valabilitate a garanţiei de bună execuție va fi egală cu durata contractului. Data limită pentru depunerea ofertei: 05.10.2026 (minim 30 zile de la data transmiterii spre publicare), ora 23:59 la adresa de e-mail lucian.mihai@mfe.gov.ro. Data limită pentru transmiterea solicitărilor de clarificări: 15.09.2026, ora 23:59. Data la care autoritatea contractantă va răspunde consolidat la solicitările de clarificări: 24.09.2026, ora 23:59. Toate informatiile privind participarea la prezenta procedura, precum si setul de documente aferente se regasesc pe site-ul MIPE ( https://mfe.gov.ro/invitatii-de-participare/ ) la sectiunea Interes Public/Achizitii publice/Invitatii de participare. Toate clarificarile/modificarile la documentatia de atribuire se vor publica pe site¬ul MIPE, in aceeasi sectiune. Ca atare operatorii economici interesati vor consulta site¬ul MIPE pentru informatii complete legate de prezenta procedura.
Type of procedure: Other single stage procedure
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 80530000 Vocational training services
Additional classification (cpv): 79951000 Seminar organisation services, 55120000 Hotel meeting and conference services, 55110000 Hotel accommodation services, 55520000 Catering services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Servicii de formare profesională pentru consolidarea competențelor în domeniul performanței fondurilor UE
Description: Obiectul achiziției este furnizarea unui pachet integrat de servicii de formare profesională pentru consolidarea competențelor beneficiarilor fondurilor europene și ale personalului din sistemul de management și control în domeniul indicatorilor, al cadrului de performanță și al colectării, prelucrării, analizei și utilizării datelor. Contractul cuprinde două activități complementare de formare profesională: a) program de formare profesională destinat personalului implicat în elaborarea și implementarea proiectelor finanțate din fondurile Politicii de Coeziune; b) program de perfecționare profesională destinat personalului din sistemul de management și control, în domeniul prelucrării și analizei statistice a datelor, proiectat și desfășurat prin utilizarea unui software statistic specializat.