See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Furnizarea de mobilier scolar pentru unitatile de invatamant din municipiul Hunedoara, in cadrul proiectului „ Cresterea calitatii actului educational prin dotarea si digitalizarea unitatilor de invatamant din municipiul Hunedoara- CRED IN HUNEDOARA”
Description: Autoritatea contractanta urmareste incheierea unor contracte de furnizare, prin care se va asigura dotarea cu mobilier scolar a salilor de clasa, a laboratoarelor a cabinelelor scolare dar si a salilor de sport, in conformitate cu specificatiile tehnice, stabilite , in urma analizei de nevoi, a fiecarei unitati de invatamant, beneficiara a acestui proiect. Mobilierul scolar , care face obiectul prezentei achizitii, face referire la produse de mobilier specifice unitatilor de invatamant, cum ar fi: banca+scaun elev/banca elev, scaune elev, catedre, scaune profesor diverse forme, dulap (diverse modele), cuiere, canapea si fotolii pentru cabinete scolare/multidisciplinare, masute din lemn pentru diverse activitati, masa de laborator, scaun elev de laborator, dar si mobilier specific pentru prescolarii din gradinite. Achizitia se deruleaza pe loturi, si presupune achizitia de mobilier scolar, conform specificatiilor tehnice mentionate in cadrul caietelor de sarcini (pentru fiecare lot, s-a intocmit cate un caiet de sarcini). a ) În conformitate cu prevederile art.160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările si completările ulterioare, termenul-limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare in legătură cu documentația de atribuire este de 20 de zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor; b) În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările si completările ulterioare, autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificari intr-o singura zi si anume a 12-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, printr-un răspuns consolidat, în măsura în care solicitările de clarificari sunt transmise în termenul precizat.
Internal identifier: 2127028/72954/2023
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 39160000 School furniture
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Mobilier scolar pentru Scoala Gimnaziala nr 1 Hunedoara
Description: 1. Set compus din banca+scaun elev= 664 seturi 2. Dulap cu 2 usi =5 buc 3 Catedra=24 buc 4 Scaun catedra (reglabil)=2 buc 5 Cuier =66 buc 6 Canapea cabinet+2 fotolii=1 set 7 Masa activitati cu 4 picioare=1 buc 8 Dulap tip biblioteca=2 buc 9 Dulap compus din 2 parti=24 buc 10 Scaun catedra (tip vizitator)=22 buc 11 Dulap cu 2 usi =21 buc 12 Masa laboartor 2 elevi=15 buc 13 Scaun elev (lemn, pe cadru metalic) =30 buc Piesele de mobilier trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii de functionalitate, securitate si de mediu: - Sa fie adaptate fiecarei categorii de ciclu scolar atat ca functionalitate cat si ca volumetrie (dimensiuni gabaritice); - Sa fie versatile astfel incat sa poata fi adaptate caracteristicilor fizice ale elevilor (in special pentru adaptarea pe inaltime); - Sa aiba finisaje care asigura siguranta in exploatare; - Sa aiba sisteme de asamblare care sa asigure exploatarea in siguranta si durabilitate pe termen lung; - Sa fie ergonomice in exploatare si sa permita deplasarea usoara astfel incat sa se poata modifica configuratia clasei (in special a asezarii bancilor/pieselor de laborator), in functie de necesitati; - Sa poata fi accesorizate/atasate sistemelor de asigurare cu surse de curent/apa/gaz – daca este mentionat in solicitarile tehnice; - Sa respecte standardele internationale si nationale referitoare la materialela utilizate, solutiile de acoperire etc astfel incat sa asigure solutii prietenoase cu mediul, conform principiilor DNSH; - Vor respecta prevederile incluse in – Ordinul nr. 2.395 din 27 decembrie 2023 pentru aprobarea criteriilor ecologice aplicabile categoriilor de produse care au impact asupra mediului pe durata intregului ciclu de viata.
Internal identifier: 1
Lot: LOT-0002
Title: Mobilier scolar Scoala Gimnaziala nr 2 Hunedoara
Description: 1. Set compus din banca+scaun (elevi_ primar+ gimnaziu)=514 seturi 2. Dulap cu 2 usi=5 buc 3. Catedra=18 buc 4. Scaun catedra (ergonimic, reglabil)=1 buc 5. Cuier =33 buc 6. Canapea cabinet+2 fotolii= 1 set 7. Masa activitati cu 4 picioare= 1buc 8. Dulap compus din 2 parti = 16 buc 9. Scaun catedra = 18 buc 10. Bancuta cu suport pentru pantofi=32 buc 11. Masa laborator 2 elevi=15 buc 12. Scaun elev pentru laborator=30 buc Piesele de mobilier trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii de functionalitate, securitate si de mediu: - Sa fie adaptate fiecarei categorii de ciclu scolar atat ca functionalitate cat si ca volumetrie (dimensiuni gabaritice); - Sa fie versatile astfel incat sa poata fi adaptate caracteristicilor fizice ale elevilor (in special pentru adaptarea pe inaltime); - Sa aiba finisaje care asigura siguranta in exploatare; - Sa aiba sisteme de asamblare care sa asigure exploatarea in siguranta si durabilitate pe termen lung; - Sa fie ergonomice in exploatare si sa permita deplasarea usoara astfel incat sa se poata modifica configuratia clasei (in special a asezarii bancilor/pieselor de laborator), in functie de necesitati; - Sa poata fi accesorizate/atasate sistemelor de asigurare cu surse de curent/apa/gaz – daca este mentionat in solicitarile tehnice; - Sa respecte standardele internationale si nationale referitoare la materialela utilizate, solutiile de acoperire etc astfel incat sa asigure solutii prietenoase cu mediul, conform principiilor DNSH; - Vor respecta prevederile incluse in – Ordinul nr. 2.395 din 27 decembrie 2023 pentru aprobarea criteriilor ecologice aplicabile categoriilor de produse care au impact asupra mediului pe durata intregului ciclu de viata.
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Mobilier scolar Colegiul Economic Emanuil Gojdu
Description: 1. Set banci+ scaune elev (primar+gimnazial) = 1655 seturi 2. Dulap cu 2 usi (min 4 polite) = 6 buc 3. Catedra = 56 buc 4. Scaun (ergonomic, inaltime reglabila, tapitat cu material) = 1 buc 5. Fotoliu = 4 buc 6. Scaun (tip vizitator) =63 buc 7. Dulap tip biblioteca = 1 buc 8. Dulap compus din 2 parti = 55 buc 9. Cuier = 110 buc 10. Masa laborator fizica = 1 buc 11. Scaun catedra (ergonomic, tapitat cu piele ecologica) = 1 buc 12. Scaun laboartor_elev = 31 buc 13. Masa laborator 2 elevi = 16 buc 14. Masa echipamente audio- vizuale specifica laboratoarelor = 1 buc Piesele de mobilier trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii de functionalitate, securitate si de mediu: - Sa fie adaptate fiecarei categorii de ciclu scolar atat ca functionalitate cat si ca volumetrie (dimensiuni gabaritice); - Sa fie versatile astfel incat sa poata fi adaptate caracteristicilor fizice ale elevilor (in special pentru adaptarea pe inaltime); - Sa aiba finisaje care asigura siguranta in exploatare; - Sa aiba sisteme de asamblare care sa asigure exploatarea in siguranta si durabilitate pe termen lung; - Sa fie ergonomice in exploatare si sa permita deplasarea usoara astfel incat sa se poata modifica configuratia clasei (in special a asezarii bancilor/pieselor de laborator), in functie de necesitati; - Sa poata fi accesorizate/atasate sistemelor de asigurare cu surse de curent/apa/gaz – daca este mentionat in solicitarile tehnice; - Sa respecte standardele internationale si nationale referitoare la materialela utilizate, solutiile de acoperire etc astfel incat sa asigure solutii prietenoase cu mediul, conform principiilor DNSH; - Vor respecta prevederile incluse in – Ordinul nr. 2.395 din 27 decembrie 2023 pentru aprobarea criteriilor ecologice aplicabile categoriilor de produse care au impact asupra mediului pe durata intregului ciclu de viata.
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: Mobilier scolar Liceul Tehnologic "Matei Corvin"
Description: 1. Set banci+scaune (reglabile invatamant liceal )= 7 seturi 2. Dulap cu 2 usi (min 4 polite interioare) = 3 buc 3. Polita de perete = 3 buc 4. Fotoliu = 6 buc 5. Cuier = 3 buc 6. Scaun (vizitator) = 41 buc 7. Set mobilier prescolar (masuta+scaunel) = 20 seturi 8. Set mobilier scolar primar+gimnazial = 456 seturi 9. Set mobilier scolar liceu = 475 seturi 10. Catedra = 36 buc 11. Dulap tip biblioteca = 41 buc 12. Masa dreptunghiulara 6 copii = 25 buc 13. Masa rotunda = 5 buc 14. Dulap pentru step by step = 5 buc 15. Masa laborator = 1 buc 16. Dulap mobil instrumente aparatura laborator = 1 buc Piesele de mobilier trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii de functionalitate, securitate si de mediu: - Sa fie adaptate fiecarei categorii de ciclu scolar atat ca functionalitate cat si ca volumetrie (dimensiuni gabaritice); - Sa fie versatile astfel incat sa poata fi adaptate caracteristicilor fizice ale elevilor (in special pentru adaptarea pe inaltime); - Sa aiba finisaje care asigura siguranta in exploatare; - Sa aiba sisteme de asamblare care sa asigure exploatarea in siguranta si durabilitate pe termen lung; - Sa fie ergonomice in exploatare si sa permita deplasarea usoara astfel incat sa se poata modifica configuratia clasei (in special a asezarii bancilor/pieselor de laborator), in functie de necesitati; - Sa poata fi accesorizate/atasate sistemelor de asigurare cu surse de curent/apa/gaz – daca este mentionat in solicitarile tehnice; - Sa respecte standardele internationale si nationale referitoare la materialela utilizate, solutiile de acoperire etc astfel incat sa asigure solutii prietenoase cu mediul, conform principiilor DNSH; - Vor respecta prevederile incluse in – Ordinul nr. 2.395 din 27 decembrie 2023 pentru aprobarea criteriilor ecologice aplicabile categoriilor de produse care au impact asupra mediului pe durata intregului ciclu de viata.
Internal identifier: 4
Lot: LOT-0005
Title: Mobilier scolar Colegiul National Iancu de Hunedoara
Description: 1. Dulap cu 2 usi (min 4 polite) = 32 buc 2. Polita de perete = 3 buc 3. Fotoliu = 6 buc 4. Cuier 5 agatarori = 3 buc 5. Lada depozitare sala de sport = 2 buc 6. Dulap compus din 2 parti = 16 buc 7. Set banca+scaun invatamant postliceal = 280 seturi 8. Set banci+ scaune reglabile pe inaltime (primar+gimnazial+liceu) = 594 seturi 9. Catedra = 54 buc 10. Scaun catedra (tip vizitator) = 54 buc 11. Biblioteca cu ,,buzunare” = 8 buc 12. Panou de pluta = 6 buc 13. Tabla magnetica = 1 buc 14. Bibioteca cu rafturi, fara usi = 10 buc 15. Masa rotunda (Step by step) = 8 buc 16. Biblioteca cu compartimente deschise, cu picioare = 10 buc 17. Dulap casetat cu 6 casete = 14 buc 18. Etajera inalta, (cu minim 3 rafturi) = 6 buc 19. Dulap documente scolare cu vitrina = 18 buc 20. Dulap casetat cu 10 casete (postliceala) = 5 buc 21. Canapea+ 2 fotolii = 5 set 22. Cuier 10 agatatori = 88 buc 23. Masa laborator fizica = 1 buc 24. Scaun catedra (ergonomic, reglabil, tapitat cu piele ecologica) = 1 buc 25. Masa pentru echipamente audio-vizuale specifica laboratoarelor = 1 buc 26. Dulap depozitare pentru cabinet scolar = 3 buc Piesele de mobilier trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii de functionalitate, securitate si de mediu: - Sa fie adaptate fiecarei categorii de ciclu scolar atat ca functionalitate cat si ca volumetrie (dimensiuni gabaritice); - Sa fie versatile astfel incat sa poata fi adaptate caracteristicilor fizice ale elevilor (in special pentru adaptarea pe inaltime); - Sa aiba finisaje care asigura siguranta in exploatare; - Sa aiba sisteme de asamblare care sa asigure exploatarea in siguranta si durabilitate pe termen lung; - Sa fie ergonomice in exploatare si sa permita deplasarea usoara astfel incat sa se poata modifica configuratia clasei (in special a asezarii bancilor/pieselor de laborator), in functie de necesitati; - Sa poata fi accesorizate/atasate sistemelor de asigurare cu surse de curent/apa/gaz – daca este mentionat in solicitarile tehnice; - Sa respecte standardele internationale si nationale referitoare la materialela utilizate, solutiile de acoperire etc astfel incat sa asigure solutii prietenoase cu mediul, conform principiilor DNSH; - Vor respecta prevederile incluse in – Ordinul nr. 2.395 din 27 decembrie 2023 pentru aprobarea criteriilor ecologice aplicabile categoriilor de produse care au impact asupra mediului pe durata intregului ciclu de viata.
Internal identifier: 5
Lot: LOT-0006
Title: Mobilier scolar Liceul Teoretic Traian Lalescu
Description: 1. Dulap cabinet scolar ( 2 usi, min 4 polite) = 2 buc 2. Dulap (pentru sali de clasa, cu inchidere tip yala) = 14 buc 3. Dulap laborator = 6 buc 4. Scaun birou ( ergonomic, inaltime reglabila, tapitat cu material textil) = 2 buc 5. Fotoliu = 4 buc 6. Cuier 5 agatarori = 42 buc 7. Lada depozitare sala de sport = 1 buc 8. Dulap compus din 2 parti = 8 buc 9. Masa laborator pentru 2 elevi ( cu inaltime reglabila) = 15 buc 10. Set ,,Banci + scaune” reglabile pe înălţime pentru ciclul primar = 210 seturi 11. Banca scolara dubla invatamant primar = 15 buc 12. Pupitru individual, reglabil = 90 buc 13. Catedracabinet scolar = 2 buc 14. Catedra sali de clasa = 14 buc 15. Scaun elev reglabil, invatamant primar = 30 buc 16. Scaun rotativ elev, pentru laborator = 30 buc 17. Scaun tip vizitator = 194 buc Piesele de mobilier trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii de functionalitate, securitate si de mediu: - Sa fie adaptate fiecarei categorii de ciclu scolar atat ca functionalitate cat si ca volumetrie (dimensiuni gabaritice); - Sa fie versatile astfel incat sa poata fi adaptate caracteristicilor fizice ale elevilor (in special pentru adaptarea pe inaltime); - Sa aiba finisaje care asigura siguranta in exploatare; - Sa aiba sisteme de asamblare care sa asigure exploatarea in siguranta si durabilitate pe termen lung; - Sa fie ergonomice in exploatare si sa permita deplasarea usoara astfel incat sa se poata modifica configuratia clasei (in special a asezarii bancilor/pieselor de laborator), in functie de necesitati; - Sa poata fi accesorizate/atasate sistemelor de asigurare cu surse de curent/apa/gaz – daca este mentionat in solicitarile tehnice; - Sa respecte standardele internationale si nationale referitoare la materialela utilizate, solutiile de acoperire etc astfel incat sa asigure solutii prietenoase cu mediul, conform principiilor DNSH; - Vor respecta prevederile incluse in – Ordinul nr. 2.395 din 27 decembrie 2023 pentru aprobarea criteriilor ecologice aplicabile categoriilor de produse care au impact asupra mediului pe durata intregului ciclu de viata.
Internal identifier: 6
Lot: LOT-0007
Title: Mobilier scolar Gradinita cu Program Prelungit nr 1
Description: 1. Scaun birou, ergonomic, inaltime reglabila = 2 buc 2. Canapea cabinet+2 fotolii = 2 seturi 3. Catedra = 24 buc 4. Dulap ( cu 2 usi si minim 4 polite) = 4 buc 5. Scaun ( tip vizitator) = 37 buc 6. Mese gradinita 4 locuri , reglabila = 55 buc 7. Scaun de gradinita = 186 buc 8. Dulap casetat depozitare jucarii = 42 buc 9. Vestiar gradinita cu 5 usi = 21 buc 10. Dulap biblioteca cu 2 usi = 63 buc 11. Dulap cu 2 usi = 63 buc 12. Biblioteca cu „ buzunare” = 21 buc 13. Dulap cu roti pt. Activitati practice = 21 buc 14. Patut stivuibil pentru prescolari = 230 buc 15. Saltele pentru patut stivuibil pentru prescolari = 230 buc 16. Dulap pentru patuturile stivuibile, cu 4 usi = 20 buc Piesele de mobilier trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii de functionalitate, securitate si de mediu: - Sa fie adaptate fiecarei categorii de ciclu scolar atat ca functionalitate cat si ca volumetrie (dimensiuni gabaritice); - Sa fie versatile astfel incat sa poata fi adaptate caracteristicilor fizice ale elevilor (in special pentru adaptarea pe inaltime); - Sa aiba finisaje care asigura siguranta in exploatare; - Sa aiba sisteme de asamblare care sa asigure exploatarea in siguranta si durabilitate pe termen lung; - Sa fie ergonomice in exploatare si sa permita deplasarea usoara astfel incat sa se poata modifica configuratia clasei (in special a asezarii bancilor/pieselor de laborator), in functie de necesitati; - Sa poata fi accesorizate/atasate sistemelor de asigurare cu surse de curent/apa/gaz – daca este mentionat in solicitarile tehnice; - Sa respecte standardele internationale si nationale referitoare la materialela utilizate, solutiile de acoperire etc astfel incat sa asigure solutii prietenoase cu mediul, conform principiilor DNSH; - Vor respecta prevederile incluse in – Ordinul nr. 2.395 din 27 decembrie 2023 pentru aprobarea criteriilor ecologice aplicabile categoriilor de produse care au impact asupra mediului pe durata intregului ciclu de viata.
Internal identifier: 7
Lot: LOT-0008
Title: Mobilier scolar Gradinita cu Program Prelungit Dumbrava Minunata
Description: 1. Scaun pentru copii = 4 buc 2. Catedra = 2 buc 3. Masa dreptunghiulara color, din PAL si lemn masiv, pentru copii = 2 buc 4. Panou de pluta = 2 buc 5. Corp cu polite pentru depozitare echipamente audio video, prevazut cu rotile = 2 buc 6. Polita de perete, din MDF lucios sau superior , diverse culori si forme = 2 buc 7. Scaun birou , ergonomic, inaltime reglabila = 2 buc 8. Dulap cu 4 usi = 4 buc 9. Scaun stivuibil pentru prescolari = 350 buc 10. Masa dreptunghiulara cu picioare metalice, reglabile = 80 buc 11. Patut rabatabil gradinita = 200 buc 12. Saltea patut rabatabil = 200 buc 13. Biblioteca pentru afisare carti = 84 buc 14. Mobilier pentru salile de clasa, compus din 6 corpuri = 27 seturi 15. Perne pentru diverse activitati = 720 buc Piesele de mobilier trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii de functionalitate, securitate si de mediu: - Sa fie adaptate fiecarei categorii de ciclu scolar atat ca functionalitate cat si ca volumetrie (dimensiuni gabaritice); - Sa fie versatile astfel incat sa poata fi adaptate caracteristicilor fizice ale elevilor (in special pentru adaptarea pe inaltime); - Sa aiba finisaje care asigura siguranta in exploatare; - Sa aiba sisteme de asamblare care sa asigure exploatarea in siguranta si durabilitate pe termen lung; - Sa fie ergonomice in exploatare si sa permita deplasarea usoara astfel incat sa se poata modifica configuratia clasei (in special a asezarii bancilor/pieselor de laborator), in functie de necesitati; - Sa poata fi accesorizate/atasate sistemelor de asigurare cu surse de curent/apa/gaz – daca este mentionat in solicitarile tehnice; - Sa respecte standardele internationale si nationale referitoare la materialela utilizate, solutiile de acoperire etc astfel incat sa asigure solutii prietenoase cu mediul, conform principiilor DNSH; - Vor respecta prevederile incluse in – Ordinul nr. 2.395 din 27 decembrie 2023 pentru aprobarea criteriilor ecologice aplicabile categoriilor de produse care au impact asupra mediului pe durata intregului ciclu de viata.
Internal identifier: 8
Lot: LOT-0009
Title: Mobilier scolar Liceul Tehnologic "Constantin Bursan"
Description: 1. Set ,,Banci + scaune” reglabile pe înălţime = 325 seturi 2. Catedra = 14 buc 3. Scaun catedra = 13 buc 4. Ansamblu de mese de laborator cu blat de sticla termorezistenta = 5 buc 5.Dulap cu vitrina = 5 buc 6.Scaun rotativ elev , pentru laborator = 20 buc 7.Scaun birou (cu manere)= 1 buc 8.Catedra laborator cu blat de sticla termorezistenta = 1 buc 9.Dulap = 27 buc 10.Dulap compus din două părți = 1 buc 11.Scaun birou ergonomic, inaltime reglabila = 1 buc 12.Set Masa activitati + 4 scaune tapitate = 1 set 13.Cuier = 39 buc Piesele de mobilier trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii de functionalitate, securitate si de mediu: - Sa fie adaptate fiecarei categorii de ciclu scolar atat ca functionalitate cat si ca volumetrie (dimensiuni gabaritice); - Sa fie versatile astfel incat sa poata fi adaptate caracteristicilor fizice ale elevilor (in special pentru adaptarea pe inaltime); - Sa aiba finisaje care asigura siguranta in exploatare; - Sa aiba sisteme de asamblare care sa asigure exploatarea in siguranta si durabilitate pe termen lung; - Sa fie ergonomice in exploatare si sa permita deplasarea usoara astfel incat sa se poata modifica configuratia clasei (in special a asezarii bancilor/pieselor de laborator), in functie de necesitati; - Sa poata fi accesorizate/atasate sistemelor de asigurare cu surse de curent/apa/gaz – daca este mentionat in solicitarile tehnice; - Sa respecte standardele internationale si nationale referitoare la materialela utilizate, solutiile de acoperire etc astfel incat sa asigure solutii prietenoase cu mediul, conform principiilor DNSH; - Vor respecta prevederile incluse in – Ordinul nr. 2.395 din 27 decembrie 2023 pentru aprobarea criteriilor ecologice aplicabile categoriilor de produse care au impact asupra mediului pe durata intregului ciclu de viata.
Internal identifier: 9