See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Lucrari pentru realizarea modulelor de la 18 la 23, tip MACSTOR 400 si a Macaralei Portal 30/10t – 28m – Sirul 3, aferente Depozitului Intermediar de Combustibil Ars (DICA) - CR # 42941
Description: Obiectul achiziṭiei constă ȋn executia de lucrari pentru realizarea modulelor de la 18 la 23, tip MACSTOR 400 aferente Depozitului Intermediar de Combustibil Ars (DICA) - Sirul 3 precum si proiectarea, fabricarea si punerea in functiune a Macaralei Portal 30/10t – 28m, ce deserveste sirul 3 de module DICA de la CNE Cernavoda. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20 zile. Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la acest termenu-limita stabilit. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 10874881/2025/6490.001
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45213250 Construction work for industrial buildings
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Achiziţia are ca obiect următoarele activități principale aflate in responsabilitatea Executantului: A) Lucrari de constructii-montaj pentru Modulele 18 ÷ 23 DICA (6 module). Modulele 18÷23 DICA vor fi echipate cu urmatoarele componente ale ansamblului cilindri de stocare: - Cilindri de stocare combustibil ars - 240 buc. (40 buc./modul); - Dop cilindru de stocare - 240 buc. (40 buc./modul); - Inele ridicare dop permanent - 240 buc. (40 buc./modul); - Placa inglobata si bolturi tip Nelson - 480 buc. (80 buc./modul); - Capac Plan - 240 buc. (40 buc./modul). B) Servicii de inginerie necesare pe durata realizarii Modulelor 18 - 23 DICA. C) Servicii de management de proiect pentru Modulele 18 - 23 DICA. D) Macara Portal 30/10t – 28m – 1 buc. (va deservi Sirul 3 de module al DICA) si anume: - Proiectare; - Fabricatie; - Transport gabaritic si agabaritic la CNE Cernavoda; - Montaj; - Probe si punere in functiune; - Intocmirea documentatiei tehnice pentru obtinerea autorizatiei de functionare ISCIR a macaralei portal; - Instruirea personalului Achizitorului in vederea utilizarii macaralei. E) Procurarea echipamentelor/utilajelor si materialelor necesare pentru finalizarea Modulelor 18 - 23 DICA. F) Probe de funcţionare si transferarea la operare. G) Planificarea, programarea si controlul realizarii Modulelor 18 - 23 DICA. Executantul va utiliza in realizarea lucrarilor cel putin urmatoarele categorii de personal: - un Manager de proiect; - Expert cheie de proiectare; - Personalul tehnic de executie (responsabil (i) pentru inginerie, (ii) pentru aprovizionare, (iii) pentru constructii – montaj, (iv) cu asigurarea calitatii, (v) cu sudura, (vi) supraveghere lucrari instalatii de ridicat, (vii) cu controlul calitatii pentru fiecare domeniu de activitate, (viii) cu sanatatea muncii si PSI, (ix) cu executia pentru fiecare domeniu de activitate, (x) specialisti pentru fiecare domeniu de activitate); - Personal de executie (dulgheri - calificati; fierari-betonisti calificati; topometrist calificat; sudori autorizati pentru toate tipurile de suduri specificate in proiectul de Module 18 – 23 DICA; electricieni autorizati ANRE; lacatusi-mecanici calificati; zidari calificati; vopsitori calificati; laborant autorizat pentru incercari pe betonul proaspat, incercari pe vopseaua proaspata, prelevare probe in teren pentru incercari privind gradul de compactare; operatori CND autorizati). Lucrarile vor fi executate în conformitate cu cerinţele şi caracteristicile tehnice și de performanță solicitate în Caietul de sarcini al achiziției CR # 42941 si anexele la acesta.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71327000 Load-bearing structure design services