See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de proiectare tehnică fazele DTAC si PT+CS+DE, asistenta tehnica din partea proiectantului si execuție lucrari pentru obiectivul de investiție „REABILITARE, RESTAURARE, MODERNIZARE ȘI CONSOLIDARE IMOBIL PALATUL CULTURII”
Description: La baza proiectului se afla dorinta de conservare, protejare si pastrare a patrimoniului cultural iar prin atingerea obiectivului preconizat, se va realiza cresterea si refacerea infrastructurii locale, dezvoltarea si diversificarea economiei locale si imbunatatirea mediului de viata. Odata cu aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, judetul Prahova, a ajuns in spatiul european si are ca obiectiv formarea unui viitor, care pe deoparte prin concordanta cu politicile si teoriile europene de dezvoltare, sa poata raspunde durabil problemelor sociale, economice si de mediu si, pe de alta parte, sa poata face fata si noilor exigente ale competitivitatii, ceea ce denota oportunitatea realizarii investitiei. Scopul investitiei este cresterea calitatii vietii si diversificarea ofertei culturale si implicit a dezvoltarii durabile a judetul Prahova. Existenta unor cladiri, monumente istorice, aflate intr-o stare precara face imposibila utilizarea si valorificarea cladirilor la capacitate maxima, ceea ce denota necesitatea reabilitarii infrastructurii zonelor protejate ca entitati culturale traditionale si din perspectiva imaginii socio-culturale a zonei, care ar duce la cresterea nivelului cultural al locuitorilor municipiului, la stimularea activitatilor de turism, precum si la mentinerea traditiilor si a mostenirii spirituale contribuind astfel la atractivitatea zonei, la dezvoltarea infrastructurii sociale, in vederea atingerii unui nivel de dezvoltare necesar integrarii in structurile europene, dar si la pastrarea specificului local si conservarea valorilor din aceasta zona. Dat fiind ca imobilul propus pentru reabilitare are o valoare deosebit de importanta si un aspect unitar, datorita faptului ca se afla inscris in lista monumentelor istorice, iar unele detalii arhitecturale sunt in stare avansata de degradare iar cele neafectate odata cu trecerea timpului si neluarea unor masuri de reconditionare urgente, sunt in pericol de degradare, rezulta faptul ca investitia este o necesitate si din punct de vedere istoric-cultural. Principalele obiective ce se urmaresc prin realizarea acestei investifiei sunt: Promovarea specificului cultural local si protejarea mostenirii culturale a orasului; Promovarea valorilor; Conservarea, protejarea si pastrarea patrimoniului; Cresterea calitatii vietii locuitorilor din punct de vedere cultural; Diversificarea ofertei culturale locale; Dezvoltarea judetului Prahova; Infrumusetarea orasului Ploiesti; Pentru realizarea obiectivului de investitii si punerea acestuia in functiune sunt planificate la nivelul autoritatii contractante derularea activitatilor si initiativelor incluse in tabelul de mai jos: Elaborarea documentatiilor tehnico – economice, fazele PAC/DTAC si PT+CS+DDE, inclusiv Documentatii tehnice pentru obtinerea avizelor, acordurilor, autorizatiilor, inclusiv obtinerea acestora de catre ofertant in numele beneficiarului.-3 luni Executia lucrarilor si asigurarea accesului la servicii conexe (asistenta tehnica, supervizare)-24 luni de la emiterea ordinului de incepere a lucrarilor de executie Autoritatea contractantă va raspunde la solicitarile de clarificari in a 12-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor.. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 22 zile.
Internal identifier: 17001/2842889/2024
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45212314 Historical monument or memorial construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: P1. ACTIVITATI PRINCIPALE PRIVIND PRESTAREA SERVICIILOR DIN CADRUL CONTRACTULUI ȘI CERINȚE PRIVIND PROPUNEREA TEHNICĂ PENTRU COMPONENTA PROIECTARE Pe perioada contractuala ofertantul va fi responsabil cu prestarea urmatoarelor servicii: - Documentatii tehnice pentru obtinerea avizelor, acordurilor si autorizatiilor, inclusiv obtinerea acestora de catre ofertant in numele beneficiarului; - Documentatie Tehnica pentru Obtinerea Autorizatiei de Construire (PAC/DTAC); - Documentatie Tehnica pentru Organizarea Executiei (POE/DTOE); - Proiect Tehnic de executie, Caiete de Sarcini, Detalii de Executie (PT+CS+DE); - Sustinerea documentatiei tehnice spre verificare in fata verificatorilor tehnici atestati desemnati de Autoritatea Contractanta si in Comisia de Evaluare a Beneficiarului (CTE); - Ajustarea documentatiei tehnice in conformitate cu observatiile verificatorilor de proiect si membrilor CTE, daca va fi cazul; - Asistenta tehnica din partea proiectantului pe perioada de executie a lucrarilor, inclusiv participarea acestuia la fazele incluse in programul de control al lucrarilor de executie, avizat de Inspectoratul de Stat in Constructii; - Elaborare Certificat de Performanta Energetica la finalizarea lucrarilor de executie, ce va fi anexa la Procesul Verbal de Receptie. - Elaborare Documentație As – Built. P2. ACTIVITATI PRINCIPALE PRIVIND EXECUȚIA LUCRĂRILOR DE CONSTRUIRE ȘI CERINȚE PRIVIND PROPUNEREA TEHNICĂ PENTRU COMPONENTA EXECUȚIE LUCRĂRI Lucrarile vor fi executate in conformitate cu Documentația tehnica aprobata in ordinea tehnologica de executie, cu respectarea stricta a programului pentru controlarea calitatii lucrarilor si a fazelor determinante. Durata contractului 27de luni, din care: • Durata servicii de proiectare –3 luni; • Durata executie lucrari – 24 luni;
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45200000 Works for complete or part construction and civil engineering work, 45310000 Electrical installation work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services