608479-2026 - Competition
Romania – Refuse and waste related services – Delegarea gestiunii serviciului public de salubrizare din Comuna Chiajna, judetul Ilfov, colectarea separata si transportul deseurilor comunale si a altor fluxuri (deseuri municipale voluminoase si deseuri din constructii si demolari), salubrizare stradala si deszapezire
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
TitleDelegarea gestiunii serviciului public de salubrizare din Comuna Chiajna, judetul Ilfov, colectarea separata si transportul deseurilor comunale si a altor fluxuri (deseuri municipale voluminoase si deseuri din constructii si demolari), salubrizare stradala si deszapezire
DescriptionDelegarea prin concesiune a gestiunii serviciului de salubrizare în comuna Chiajna, judetul Ilfov, consta in desfășurarea următoarelor activități: A. Colectarea separata si transportul deseurilor municipale (inclusiv similare) reziduale; B. Colectarea separata si transportul deseurilor municipale (inclusiv similare) biodegradabile (biodeseuri); C. Colectarea separata si transportul deseurilor municipale (inluciv similare) reciclabile si din ambalaje; D. Colectarea separata si transportul deseurilor municipale voluminoase (atat la cerere cat si prin organizarea de campanii); E. Colectarea separata si transportul deseurilor rezultate din activitati de constructii si demolari; F. Colectarea si transportul deseurilor abandonate de pe domeniul public; G. Maturatul manual; H. Maturatul mecanizat; I. Golirea cosurilor stradale si alte activitati de intretinere cai publice; J. Stropitul Carosabilului; K. Spalatul mecanizat; L. Spatalul mecanizat realizat cu deservent (spalat manual); M. Curatatul rigolelor; N. Combaterea poleiului; O. Pluguit; P. Curatatul manual la zapezii cat si spartul manual al ghetii; Q. Transportul zapezii; Termenul limita pana la care orice operator economic interesat de partiicparea la procedura de atribuire a contractului de delegare a gestiunii prin concesiune are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de termenul de limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari in a 16-a zi inainte de data depunerii ofertelor, conf. art.70 (8) lit b) din Legea nr. 100/2016.
Internal identifier5/2025
Type of procedureOpen
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 90500000 Refuse and waste related services
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionContractul de delegare a gestiunii serviciului public de salubrizare presupune colectarea separata si transportul deseuri comunale si a altor fluxuri, salubrizare stradala si deszapezire presupune delegarea prin atribuirea unui contract de achizitie publica a activitatilor mai sus mentionate pe raza Comunei Chiajna prevăzută in Legea nr. 101/2006 a serviciului de salubrizare a localităţilor cat si in Ordonanţa de urgenţă nr. 92/2021 privind regimul deşeurilor). În cadrul serviciului de salubrizare, in speta a activitatilor de colectare separata si transportul deseurilor municipale si a altor fluxuri (deseuri municipale voluminoase si deseuri din constructii si demolari) serviciu de utilitate publică organizat, coordonat, reglementat, condus, monitorizat și controlat de autoritate publică locală (Primăria Chiajna) sunt cuprinse următoarele activități: A. Colectarea separată şi transportul deşeurilor municipale (inclusiv similare) reziduale; B. Colectarea separată şi transportul deşeurilor municipale (inclusiv similare) biodegradabile (biodeşeuri); C. Colectarea separată şi transportul deşeurilor municipale (inluciv similare) reciclabile şi din ambalaje; D. Colectarea separată şi transportul deşeurilor municipale voluminoase (atȃt la cerere cȃt şi prin organizarea de campanii); E. Colectarea separată şi transportul deşeurilor rezultate din activităţi de construcţii şi demolări; F. Colectarea şi transportul deşeurilor abandonate de pe domeniul public; G. Măturatul manual; H. Măturatul mecanizat; I. Golirea coşurilor stradale şi alte activităţi de intreţinere căi publice; J. Stropitul carosabilului; K. Spălatul mecanizat; L. Spălatul mecanizat realizat cu deservent (spălat manual); M. Curăţatul rigolelor; N. Combaterea poleiului; O. Pluguit; P. Curăţatul manual al zăpezii cȃt şi spartul manual al gheţii; Q. Transportul zăpezii; Acestor activitati li se mai pot adauga activitati ocazionale specifice in functie de necesitati si in limita dispozitiilor legale. Informatii suplimentare cu privire la serviciile ce urmează să fie executate se găsesc în Caietul de sarcini și Regulamentul serviciului de salubrizare.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 90511100 Urban solid-refuse collection services, 90511200 Household-refuse collection services, 90511300 Litter collection services, 90511400 Paper collecting services, 90512000 Refuse transport services, 90611000 Street-cleaning services, 90620000 Snow-clearing services