608589-2020 - ResultRomania-Bucharest: Railway construction works
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Modernizarea liniei CF București Nord – Jilava-Giurgiu Nord-Giurgiu Nord Frontieră”, lot 1: „Redeschiderea circulației feroviare pe pod peste râul Argeș, între Vidra și Comana”
Reference number: 11/1/1085/24.12.2019
II.1.2.
Main CPV code
45234100 Railway construction works
II.1.4.
Short description
Lucrările aferente obiectivului de investiție constau în proiectarea și execuția lucrărilor în conformitate cu legislația și reglementările tehnice în vigoare. Lucrările sunt situate între Vidra și Comana (inclusiv stația Comana), între km 18 + 180 (capătul Y al stației Vidra) și km 30 + 200 (capătul Y al stației Comana).
Valoarea totala estimata este 458 962 965,47 RON fără TVA, compusa din:
— servicii de proiectare: 13 622 534,29 RON, fără TVA in care sunt incluse activitati privind elaborarea documentațiilor tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor la faza de proiectare, verificare tehnică de calitate a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție elaborare proiect tehnic si detalii de execuție si asistență tehnică din partea proiectantului;
— executia lucrarilor: 445 340 431,18 RON fara TVA în care sunt incluse si activitatile: organizare de santier si cheltuieli conexe organizarii de santier, amenajarea terenului, amenajări pentru protecția mediului și aducerea terenului la starea inițială, cheltuieli pentru relocare/protecția utilităților, pentru studii de teren, cheltuieli pentru realizarea investiției. Pentru cheltuieli cu publicitatea, s-a prevăzut suma estimată de 30 000 RON, fără TVA. Val estimată pentru ex. lucrărilor nu include cheltuieli diverse şi neprevăzute in valoare de 44 666 509,22 RON fără TVA.
Clauza suspensiva: Procedura de atribuire se desfasoara sub incidenta prezentei clauze suspensive, in sensul ca semnarea contractului de proiectare si executie lucrari se va face numai dupa asigurarea sursei de finantare. Se estimeaza că perioada pe parcursul căreia se aplică clauza suspensivă este de 12 luni de la publicarea anunţului de participare. Orice operator ec. interesat are dreptul de a solicita clarif./ infor. supl. în legătură cu documentația de atribuire cu 22 de zile inainte de data-limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarif./inf. suplimentare in legatura cu doc. de atribuire in a 12-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta nu va raspunde la sol. de clarif. transmise dupa data-limita stabilita. Orice solicitare de clarif. trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Durata contractului este de 91 de luni din care: șase luni proiectare, 24 de luni execuție lucrări, o luna pentru verificarea si aprobarea la plata a lucrarilor si a testelor si minimum 60 de luni perioada de garanție.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services, 79341000 Advertising services
II.2.4.
Description of the procurement
Lucrările aferente obiectivului de investiție „Modernizarea liniei de cale ferată București Nord-Jilava-Giurgiu Nord-Giurgiu Nord Frontieră”, lot 1: „Redeschiderea circulației feroviare pe pod peste râul Argeș, între Vidra și Comana”, constau în proiectarea și execuția lucrărilor în conformitate cu legislația și reglementările tehnice în vigoare. Lucrările sunt situate între Vidra și Comana (inclusiv stația Comana), între km 18 + 180 (capătul Y al stației Vidra) și km 30 + 200 (capătul Y al stației Comana).
Pod km 23 + 607 (km proiectat 23 + 602, existent conform studiilor topo 23 + 577) peste râul Argeş, între Haltele Vidra şi Grădiștea și asigură supratraversarea căii ferate peste râul Argeș. În zona râului Argeş, traversarea va fi asigurată printr-o suprastructură de cale simplă, tip grindă cu zăbrele cu calea jos, cu deschiderile 70,00 + 145,00 + 70,00m, cuvă de balast. Pe malul stâng al Argeşului (direcţia Bucuresti), se vor executa viaducte de acces cu opt deschideri de 30,00 m. Pe malul drept al Argeşului (direcţia Giurgiu), se vor executa viaducte de acces cu 23 de deschideri de 30,00 m şi trei deschideri de câte 33,00 m.
Pod km 18+265 peste râul Sabar. Noul tablier va avea deschiderea de 45,00 m.
Pod km 18+402 peste râul Sabar. Noul tablier va avea deschiderea de 45,00 m.
Pod km 28+375 peste râul Neajlov. Noul tablier va avea deschiderea de 70,00 m.
Contractantul se angajează execute contractul prin competență și profesionalism, în conformitate cu cerinţele stabilite în cadrul legislativ şi de reglementare naţional şi european în vigoare. Totodată, contractantul va fi responsabil pentru identificarea și minimizarea riscurilor de implementare, cât și de finalizare a contractului.